Zavrieť

Porady

Otázky.

Ahojte mám na vas niekolko otázok:
1. je nákup navigátora do firemného auta daňovo uznaný náklad? Môžem to dať rovno do spotreby, alebo mi to zvýši cenu auta?
2. môžem do účtovníctva zaúčtovať nákup pracovnej tašky a peňaženky? Je to daňovo uznaný náklad?
3. musia sa účtovať daňové odpisy na majetku? Čo v prípade keď to predchádzajúca účtovníčka nerobila?
Účtujem v podvojnom účtovníctve. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    bod 2. - Podľa účelu použitia to je daňový náklad, napr. peňaženku aj tašku mám nákladoch aj ja, pracujem okrem iného aj s hotovosťou, nákupy a tak,...

    bod 3. - samozrejme, že sa musia účtovať daňové odpisy, ak je to dlhodobý majetok,t.j doba použitia nak 1 rok a cena nad 30 000,-Sk. Ak nie tak je to krátkodobý majetok do spotreby. Ak sa dlhodob. majetok účtoval celý v nákladoch, musí sa to opraviť a podať opravné daňové priznanie.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    K bodu 2, Myslim ze taska ano, penazenka je uz diskutabilnejsia, treba si to vediet obhajit

    K bodu 3, Odpisy mozu byt tusim od roku 2000 prerusene, takze sa posuva odpisovanie o tolko rokov, kolko bolo prerusene. Napr. majetok kupeny v roku 1999- 1. skupina - odpis 4 roky

    1999 - odpis 14,2%
    2000 prerusene
    2001 prerusene
    2002 prerusene
    2003 prerusene
    2004 prerusene
    2005 - odpis 25%
    2006 - odpis 25%
    2007 - odpis 25%
    2008 - odpis 10,8

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Navigátor by som účtovala ako technické zhodnotenie. Tašku a peňaženku môžeš dať kľudne do nákladov. A čo sa týka odpisov majetku, neviem presne na čo sa pýtaš, ale môžeš aj prerušiť odpisovanie majetku a vtedy ho do nákladov neúčtuješ. Nasledujúci rok pokračuješ v odpisovaní.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    bod 1 - ja by som to dal kludne do nákladov celé, ak to nepresiahlo 30000 SK
    bod 2 - záleží na tom, ako si to pred daň. úradom obhájiš, ale hlavne tú peňaženku vidím skôr na osobnú (s)potrebu
    bod 3 - z otázky som pochopil, že ste si ich v minulých rokoch neuplatnili, odpisovanie môžete aj prerušiť a následne odpisovať napr. ako je uvedené v príspevku 3, alebo si ich uplatniť, cez dodatočné daňové priznanie

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    mysimis
    Navigátor by som účtovala ako technické zhodnotenie. Tašku a peňaženku môžeš dať kľudne do nákladov. A čo sa týka odpisov majetku, neviem presne na čo sa pýtaš, ale môžeš aj prerušiť odpisovanie majetku a vtedy ho do nákladov neúčtuješ. Nasledujúci rok pokračuješ v odpisovaní.
    Ako technické zhodnotenie auta by som to nedával. Nemení sa ani funkčnosť ani použiteľnosť, ani žiadne iné vlastnosti auta. Navigátor je elektronická mapa a tá sa tiež nedáva ako technické zhodnotenie. Súhlasím plne s príspevkom od skaspa.

    Ajkami je offline (nepripojený) Ajkami

    Ajkami
    Dakujem za rady. Ten navigátor je daňovo uznaný náklad? A k tým daňovým odpisom. Ako zistím či boli daňové odpisy. Účtovné odpisy boli účtované a viem to zistiť, ale ako je to s daňovými. Ja tým daňovým odpisom nerozumiem, z knižiek som si prečítala, že je to na mne, či si daňové odpisy uplatním alebo nie? Tak ako to je?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ajka - druhý krát nazvi tému konkrétne ......a nie "Otázky"
    Každý kto zakladá tému má poväčšinou "Otázku"

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Odpisy najdes v PU na ucte 551 a v JU by si ich mala mat napisane v PD na konci roka, a kazdy majetok by mal mat svoju kartu a na nej napisane planovane odpisy a skutocne odpisy

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ajkami
    Dakujem za rady. Ten navigátor je daňovo uznaný náklad? A k tým daňovým odpisom. Ako zistím či boli daňové odpisy. Účtovné odpisy boli účtované a viem to zistiť, ale ako je to s daňovými. Ja tým daňovým odpisom nerozumiem, z knižiek som si prečítala, že je to na mne, či si daňové odpisy uplatním alebo nie? Tak ako to je?
    Účtujú sa iba účtovné odpisy. Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi nie je predmetom účtovania. Uvádza sa v daňovom priznaní ako pripočítateľná alebo odpočítateľná položka a je jedným z "dôvodov" na účtovanie o odloženej dani. Takže či ste si uplatnili daňové odpisy zistíš z daňových priznaní, kde sa v tabuľke uvádzajú sumy daňových a účtovných odpisov a z porovnania týchto súm vyplýva spomínaná pripočítateľná alebo odpočítateľná položka.
    Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi môže vzniknúť nielen preto, že využiješ možnosť na prerušenie odpisovania v zmysle § 22 ods.9 Zákona o dani z príjmov, ale aj z dôvodu rôznej účtovnej a daňovej vstupnej ceny majetku.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Ajkami
    Dakujem za rady. Ten navigátor je daňovo uznaný náklad? A k tým daňovým odpisom. Ako zistím či boli daňové odpisy. Účtovné odpisy boli účtované a viem to zistiť, ale ako je to s daňovými. Ja tým daňovým odpisom nerozumiem, z knižiek som si prečítala, že je to na mne, či si daňové odpisy uplatním alebo nie? Tak ako to je?
    Navigátor nie je technickým zhodnotením vozidla. Má "samostatné technicko-ekonomické určenie". Je samostatne použiteľný a je teda aj samostatne posudzovaný z hľadiska odpisovania.
    Ak jeho nadobúdacia hodnota presiahne 30 tis. Sk, tak je odpisovaný podľa §22 ods. 2a) ZDP a nasl., inak vstupuje do nákladov jednorázovo pri zaradení do používania.
    Každý podnikateľský subjekt nejako (a v rôznej miere) cestuje, pohybuje sa aj v neznámom prostredí. Myslím, že tým vie aj zdôvodniť, že mu onen prístroj slúži na získanie, zabezpečenie ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.