Zavrieť

Porady

pracovna zmluva - upozornenie

Dneska som sa dozvedela, ze pracovna zmluva musi obsahovat bod v ktorom je uvedeny stupen narocnosti /podla tohto stupna by mal byt zamestnanec zaradeny do platovej triedy/...poculi ste o tom, ze vraj to inspek. prace pokutuje...ideme urobit dodatky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dracica
    Dneska som sa dozvedela, ze pracovna zmluva musi obsahovat bod v ktorom je uvedeny stupen narocnosti /podla tohto stupna by mal byt zamestnanec zaradeny do platovej triedy/...poculi ste o tom, ze vraj to inspek. prace pokutuje...ideme urobit dodatky
    Toto platí už dlhšie.
    § 120 ZP
    Minimálne mzdové nároky
    (1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

    (2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín podľa odseku 1 sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

    (3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

    (4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálne mzdy,
    (5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa hodinové sadzby minimálnych mzdových nárokov úmerne zvýšia.
    Stupeň - Koeficient minimálnej mzdy

    1 1, 0

    2 1, 2

    3 1, 4

    4 1, 6

    5 1, 8

    6 2, 0

    __________________

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dracica
    No nerobim mzdy iba dohodarov aktualne pocujem to prvy raz vazne
    Pre dohodárov uvedený § neplatí.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    prosim ta ukaz mi kde je v ZP napisane, lebo priznam sa nechce sa mi to hladat kde je napisane ze to musi byt uvedene v zmluve toto ma zaujima

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dracica
    dobre tak zabudnime na dohodarov teraz sa pytam na pracovnu zmluvu
    § 43 Pracovná zmluva
    (1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

    a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
    b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
    c) deň nástupu do práce,
    d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

    (2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

    (3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

    (4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

    (5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

    a) dobu výkonu práce v cudzine,
    b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
    c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
    d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dracica
    dobre tak zabudnime na dohodarov teraz sa pytam na pracovnu zmluvu
    Ináč, prečo si túto tému zadala dvakrát? Skús jednu vymazať.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    Tweety
    § 43 Pracovná zmluva
    (1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

    a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
    b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
    c) deň nástupu do práce,
    d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

    (2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

    (3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

    (4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

    (5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

    a) dobu výkonu práce v cudzine,
    b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
    c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
    d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.


    ja tu nevidim nikde ten stupen narocnosti, druh prace = funkcia

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dracica
    ja tu nevidim nikde ten stupen narocnosti, druh prace = funkcia
    § 43 odst.1, písm d.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    dobre inak sa spytam uvediem do pr. zmluvy mzdu /napr. mes., ukolovu, hodinovu/, sumu, ktora zodpoveda stupnu narocnosti...
    Musim okrem toho do pracovnej zmluvy uviest stupen narocnosti napr. 2/to som si vymyslela/??? o toto mi ide

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dracica
    dobre inak sa spytam uvediem do pr. zmluvy mzdu /napr. mes., ukolovu, hodinovu/, sumu, ktora zodpoveda stupnu narocnosti...
    Musim okrem toho do pracovnej zmluvy uviest stupen narocnosti napr. 2/to som si vymyslela/??? o toto mi ide
    Viem, o čo Ti ide, áno stupeń náročnosti uvedieš, od neho sa odvíja minimálny mzdový nárok podľa §120.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    Takze odporucas spravit dodatok k pracovnej zmluve??? inac poviem ti ze som videla vela pracovnych zmluv ale ani v jednej to nebolo zakomponovane

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    dracica
    Takze odporucas spravit dodatok k pracovnej zmluve??? inac poviem ti ze som videla vela pracovnych zmluv ale ani v jednej to nebolo zakomponovane
    Áno, urob dodatky k pracovným zmluvám. Ja robím pracovné zmluvy hneď so stupňom náročnosti práce a mám tam aj formulku, že valorizácia mzdy bude vykonaná každoročne k 1.10.

    fimka je offline (nepripojený) fimka

    fimka
    Nemyslím si, že je nutné to uvádzať v pracovnej zmluve. My to máme riešené prostredníctvom internej smernice, kde máme rozpísané pracovné pozície, k nim prislúchajúce stupne náročnosti a príslušný mzdový nárok.
    Keďže máme túto smernicu, v samotnej PZ je uvedená len mesačná hrubá mzda pre príslušnú pracovnú pozíciu, žiadny stupeň náročnosti tam už uvedený nemáme.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    V ZP je napisane:

    § 43 Pracovná zmluva
    (1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

    a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
    b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
    c) deň nástupu do práce,
    d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve

    Ja mam v PZ napisanu len odvolavku na smernicu, kontrola na to nic nepovedala...

    Povedala by som ze aj zalezi na tom kto to kontroluje ako vsade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.