Zavrieť

Porady

uctovanie na prelome roka?

Dobry vecer,

viete mi poradit s nasledovnym problemom? Na konci roka ocakavam dost velku sumu penazi za poskytnute sluzby. Ak by som firme dorucila fakturu 31.12. a oni by dali prikaz v banke 31.12. tak ja by som realne dostala peniaze az v novom roku. Je mozne si tento prijem uctovat az buduci rok? Uctujem v JU. Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Podľa mňa áno, služba bola poskytnutá, vyfakturovaná. Časové rozlíšenie v JU je len pri zálohách, nájomnom a sprostredkovaní, ak si dobre pamätám. V tomto prípade to je príjmom keď ti prídu peniaze. Na konci roka budeš evidovať pohľadávku.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Pekný večer pri porade,
    ja tiež také niečo plánujem robiť, jedná sa o JU. Ten komu tú faktúru budem dávať to potrebuje mať vo výdavkoch v r. 2004 ale ja to v príjmoch v r.2004 nepotrebujem. Banky medzi sebou majú na operáciu minimálne 2-3 dni. Len pozor, aby tá firma ktorej dávaš faktúru nemala tú istú banku ako Ty. Zo skúseností viem, že tam je prevod robený do 24 hodín a Tvoj zámer by bol bez efektu

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Fakturu moze vystavit s datumom 31.12.2004 aj v roku 2005 a tym mas zarucene, ze ti peniaze nepridu v r.2004.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Ak to chce mat v JU v roku 2004, musi zaplatit a sluzba musi byt uskutocnena v r.2004. Ak nie su splnene obidve podmienky nemozno takyto vydavok posudzovat ako naklad ovpl.zaklad dane.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Však v tom je tá pointa, že môj partner to potrebuje v nákladoch r.2004, tak musí dať príkaz na úhradu 31.12.04. Ja to v príjmoch r.2004 nepotrebujem, tak mi to z inej banky príde až v r. 2005 čo mi vyhovuje. Súhlasíš ???

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    1. posle fakturu, platba pride az v roku 2005 - prijem do roku 2005
    2. prijme fakturu, platba bude v roku 2004 - vydavok do roku 2004
    Toto je situacia, ak obidvaja uctuju v JU.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ik-a
    1. posle fakturu, platba pride az v roku 2005 - prijem do roku 2005
    2. prijme fakturu, platba bude v roku 2004 - vydavok do roku 2004
    Toto je situacia, ak obidvaja uctuju v JU.
    Ik-a
    dovolím si doplniť " a spokojní"

    zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

    zuzubalu
    a ak ten druhy uctuje v PU, tak aj tak to prenho bude vydavok v roku 2004, ale ja peniaze obdrzim az v 2005. Nie je jedno v akom uctovnictve sa uctuje? Dakujem za odpoved

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    nesuhlasim..celkom, ak das fa 31.12. a on ju dá preplatit z JU tiez 31.12. a kazdy z vas je v inej banke, tak by sa dalo na to spolahnut, ze jeden bude mat v nákladoch (lebo zaplatil a banka mu to stiahla z úctu - pozor na bankové pokyny ku konca roku), a je predpoklad, ze ty to dostanes 2.1.2005, čo by bolo tak, ako si zelas. Ak ste v jednej banke, alebo sa jemu nepodarí zaplatit tak, aby mu to stiahli z uctu k 31.12. - tak vsetko je inak.. Zisti si radsej detaily - v ktorej banke ake pravidla budu platit v zavere roka (fakt.nemusis vystavit 31.12, ale aj skôr, len on ju na uhradu ma dat neskôr), aby sa vas planovany efekt nestratil
    Naposledy upravil ekin : 19.12.04 at 12:02 Dôvod: doplnenie: Pre MANUAL

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ekin, veď obaja píšeme prakticky to isté a o termínoch bánk na prevody - to píšem myslím že v prvom príspevku...

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Tuším čo myslí ekin. Na konci roka banky, možno nie všetky, neprijímajú prevodné príkazy 31.12., otázka je či je to možné uhradiť internetom. Toto si prever.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ak sa to nepodarí s bankou, skúste poslať peniaze poštovou poukážkou, tam je záruka, že prídu až v ďalšom roku. Poplatok bude síce vyšší,ale možno to stojí za to. Záleží na výške sumy, možno je to blbosť.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Sany
    Ak sa to nepodarí s bankou, skúste poslať peniaze poštovou poukážkou, tam je záruka, že prídu až v ďalšom roku. Poplatok bude síce vyšší,ale možno to stojí za to. Záleží na výške sumy, možno je to blbosť.
    ... to by bolo prakticky najistejšie, pretože doklad o úhrade mám v ruke hneď a nemusím čakať či to banká stihne alebo nie/
    Pekný večer

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    zuzubalu
    Plati to aj v pripade, ze ten druhy uctuje v PU?? Alebo len vtedy ked obaja uctuju v JU?
    PO účtujúca v PÚ dostane faktúru od FO účtujúcej v JÚ. PO si to v PÚ zaúčtuje do daňových nákladov, dá príkaz k úhrade a z bankového účtu jej to banka odpíše napr.31.12.
    FO vystavenú faktúru zaeviduje ako pohľadávku. Ak úhradu tejto pohľadávky FO banka nepripíše na účet do 31.12., zostáva jej to v evidencii pohľadávok k 31.12. a nejde do zdaniteľného príjmu. Do zdaniteľného príjmu to FO dostane až v r.2005, keď jej to banka pripíše na účet.
    Pri platbe cez poštu je to to isté, akurát pre PO v PÚ to bude výdavok v hotovosti napr.31.12 a pre FO príjem v hotovosti v r.2005, kedy jej to pošta doručí. Tu by som si dala pozor na dátum oznamu od pošty, aby nebol v r.2004 (to by to bol ešte príjem r.2004), že FO prišli k výplate peniaze, nie dátum fyzického prevzatia peňazí.
    Ak obaja účtujú v PÚ majú to obaja v nákladoch a výnosoch. Tam nie je rozhodujúci dátum úhrady.

    Anairda je offline (nepripojený) Anairda

    Anairda
    Myslím, že ZUZUBALU sa pýta, či to bude mať PO účtujúca v PÚ v nákladoch aj vtedy, ak úhrada z účtu bude zrealizovaná po novom roku. Ja myslím, že ano.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Anairda
    Myslím, že ZUZUBALU sa pýta, či to bude mať PO účtujúca v PÚ v nákladoch aj vtedy, ak úhrada z účtu bude zrealizovaná po novom roku. Ja myslím, že ano.
    Ak v tejto otázke ide o tento problém, tak PO účtujúca v PÚ má faktúru za služby príp. tovar v účtovných a daňových nákladoch v bežnom účtovnom (daňovom) období nezávisle od dátumu úhrady až na prípady upravujúce ZoDP § 19 ods.4, kedy sú tieto účtovné náklady daňovým výdavkom v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.