Zavrieť

Porady

Ukoncenie leasingu z 12/03

Dobry den.
Chcem sa opytat, konci nam v 12 mesiaci 2006 leasing este zo stareho systemu uctovania teda z 12/2003.
Uhradili sme poslednu fakturu za odkupenie predmetu leasingu.
Mam toto brat ako vstupnu cenu na uctovanie do majetku firmy a nasledneho odpisovania /uctovneho aj danoveho/ podla prislusnej doby odpisovania???
-pretoze uctovanie mesacnych splatok islo do nakladov na 518 /bez dph/ v prislusnom mesiaci.
Takze toto /odkupna cena/ bude normalne vstupna cena majetku /je nad 30 tis./ a normalne sa zacne teraz odpisovat dalsich 6 rokov danovo a uctovne podla nasej platnej smernice ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nandrolon
    Dobry den.
    Chcem sa opytat, konci nam v 12 mesiaci 2006 leasing este zo stareho systemu uctovania teda z 12/2003.
    Uhradili sme poslednu fakturu za odkupenie predmetu leasingu.
    Mam toto brat ako vstupnu cenu na uctovanie do majetku firmy a nasledneho odpisovania /uctovneho aj danoveho/ podla prislusnej doby odpisovania???
    -pretoze uctovanie mesacnych splatok islo do nakladov na 518 /bez dph/ v prislusnom mesiaci.
    Takze toto /odkupna cena/ bude normalne vstupna cena majetku /je nad 30 tis./ a normalne sa zacne teraz odpisovat dalsich 6 rokov danovo a uctovne podla nasej platnej smernice ??
    Presne tak.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nandrolon
    a nevies kde by som si to mohol pozriet??
    Postupy účtovania do roku 2003, tam uvedené príklady účtovania lízingu pred rokom 2004.

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    Ako postupovať v prípade, že zostatková cena predmetu leasingu z roku 2003 (auto) je len 100,- Sk ?

    Môžem zaúčtovať celú sumu riadne do nákladov? A čo ďaľšia evidencia, auto bude naďalej v majetku firmy, nie je problém potom účtovať spotrebu ph, opravy a ostatné náklady ak to auto nemám účtované v majetku? Netreba napr. nejakú podsúvahovú evidenciu, veď hodnota toho auta je reprodukčnej cene aj 500 000,- Sk?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    beatap
    Ako postupovať v prípade, že zostatková cena predmetu leasingu z roku 2003 (auto) je len 100,- Sk ?

    Môžem zaúčtovať celú sumu riadne do nákladov? A čo ďaľšia evidencia, auto bude naďalej v majetku firmy, nie je problém potom účtovať spotrebu ph, opravy a ostatné náklady ak to auto nemám účtované v majetku? Netreba napr. nejakú podsúvahovú evidenciu, veď hodnota toho auta je reprodukčnej cene aj 500 000,- Sk?
    Auto zaradíš do majetku v tejto hodnote 100.- a urobíš jednorázový odpis do nákladov na 501.
    Naposledy upravil Tweety : 30.01.07 at 11:06

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Tweety
    Auto zaradíš do majetku v tejto hodnote 100.- a urobíš jednorázový odpis do nákladov.
    S tým odpisom by som bol opatrný.
    Buď je to dlhodobý hmotný majetok a potom ho musím odpisovať viac ako 1. rok (aj keď je obstrávacia cena 100,- Sk)
    Alebo sú to zásoby a zaúčtujem ich spotreby na 501 (môžem ich evidovať v operatívnej evidencii, z hľadiska obcodného zákonníka je to stále majetok firmy, t.j. nie je problém s opravami a ďalšími nákladmi na jeho používanie).

    Drobný hmotný majetok už nepoznáme a teda nepoznáme ani 100% odpis pri zaradení.

    Tých 100,- Sk je smiešna suma. Ale čo ak obstarám samostatné hdnuteľné veci do 30 000,- Sk za 1 mil. Sk?
    Ak by som účtoval 100% odpis na 551, tak mi to DÚ kľudne vyhodí (uzná náklady iba vo výške odpisov) a ešte mi môže dať pokutu podľa zákona o účtovníctve.

    zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

    zuzanavo
    Mňa by tiež zaujímalo, v akej cene majetok zaradíme do účtovníctva. Už len napr. kvôli výkazom, ktoré chceme poskytnúť banke kvôli úveru by bolo lepšie mať majetok zaradený v jeho reálnej hodnote - ktorá je oveľa vyššia ako jeho kúpna cena. Napr. odkúpim od lesingovky stroj za 5000 Sk , no ocenený by bol minimálne na 1500 000 Sk. Aký je Váš názor?

    jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

    mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac jana stecova
    Ocenila by som ho reproduk.cenou.Takto som riešila ukončenie leasigu na os.automobil v r.2004. Odporučil mi to aj daň.poradca.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    diky idem to pozriet....
    mam tolko prace ze mi to dnes uz nemysli :-))

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Teraz to citam v jednom poradcovi z roku 2002 a neviem, ci to mam zaradit v tej sume 50000 bez dph /odkupna cena/ a odpisovat normalne z tejto sumy, teda danovo 6 rokov a uctovne 8 rokov /II. odp. skupina v sulade s nasou smernicou/, alebo mam ten odpis vypocitat z obstaravacej ceny leasingovej spolocnosti, co je zhruba 10 milionov a uplatnit si rocny odpis vo vyske tych 50 000, teda jednorazovo.
    prosim este raz napisat, z akej hodnoty sa pocita ten odpis, ci z tych 50000 co je odkupna hodnota...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    nikto teda konkretne nepovie, ci sa odpis pocita z 50 tis. alebo z 10 mil???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.