Zavrieť

Porady

aky datum

aky sa dava datum k uctovnemu pridadu z bankoveho vypisu, ked je datum spracovania a datum zuctovania. Ten druhy?
dakujem
s pozdravom
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

zuzanask
aky sa dava datum k uctovnemu pridadu z bankoveho vypisu, ked je datum spracovania a datum zuctovania. Ten druhy?
dakujem
s pozdravom
Dátum, kedy bola úhrada prevedená.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM
Dátum, kedy bola úhrada prevedená.
Ja dávam dátum vystavenia výpisu.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

smith
Ja dávam dátum vystavenia výpisu.
Neviem, nakoľko je to závažné. Ja si myslím, že keď mi tie peniaze z účtu stiahli,tak previedli úhradu a ja môžem o tom účtovať. Ak náhodou firma reklamuje úhradu, tak ja mu poviem, že peniaze z nášho účtu odišli...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM
Neviem, nakoľko je to závažné. Ja si myslím, že keď mi tie peniaze z účtu stiahli,tak previedli úhradu a ja môžem o tom účtovať. Ak náhodou firma reklamuje úhradu, tak ja mu poviem, že peniaze z nášho účtu odišli...
A čo v prípade, keď úhrada je napr. 06.12. a výpis mesačný z 31.12. Dňa 06.12. na základe čoho zaúčtuješ pohyb, nemáš účtovný doklad.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

a komu chodia štvrťročné BV, ten by to musel uhradiť všetko v jeden den?Opäť sa prikláňam k predchádzajúcej odpovedi od TinyM
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
wicolka
a komu chodia štvrťročné BV, ten by to musel uhradiť všetko v jeden den?Opäť sa prikláňam k predchádzajúcej odpovedi od TinyM
KeĎ máš štvrťročné výpisy jednoducho nemáš účtovný doklad na základe ktorého môžeš uskutočniť zápis do peňažného denníka. Účtovanie bez účtovného dokladu je porušenie zásad zákona o účtovníctve. Všetky úhrady bude mať k 31.03., 30.06, 30.09 a 31.12. ak má 1/4.ročné výpisy.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

to sa mi nezdá.Dátum vyhotovenia výpisu nie je dátum obratu a ten je pre mna podstatný
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
wicolka
to sa mi nezdá.Dátum vyhotovenia výpisu nie je dátum obratu a ten je pre mna podstatný
V účtovníctve pre teba je podstatný dátum vyhotovenia účtovného dokladu. V prípade výpisu z banky je to dátum vyhotovenia toho výpisu.

Skús pozrieť do zákona o účtovníctve.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

smith
A čo v prípade, keď úhrada je napr. 06.12. a výpis mesačný z 31.12. Dňa 06.12. na základe čoho zaúčtuješ pohyb, nemáš účtovný doklad.
Je pravda, že mesačný výpis účtujem len raz mesačne, ale ak by som tam písala dátum napr. 31.12., tak by som klamala samú seba, lebo fa. som vskutočnosti uhradila 6.12. Alebo do knihy záväzkov mám napísať 6.12. a peň. denníku 31.12.? To ale nemôže byť! Keď sa pozriem do peň. denníka, tak aj po rokoch viem povedať, kedy som tú úhradu previedla presne a pritom nemusím hľadať v dokladoch. Myslím si, že účtovníctvo má slúžiť aj účtovnej jednotke a zabezpečovať prehľadnosť. Ak nemám pravdu, opravte ma.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

A teraz si predstav, že nejaký chudáčisko živnostník si pojde do banky pre výpisy za celý rok.To bude mať všetky bankové operácie na 31.12.2006?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM
Je pravda, že mesačný výpis účtujem len raz mesačne, ale ak by som tam písala dátum napr. 31.12., tak by som klamala samú seba, lebo fa. som vskutočnosti uhradila 6.12. Alebo do knihy záväzkov mám napísať 6.12. a peň. denníku 31.12.? To ale nemôže byť! Keď sa pozriem do peň. denníka, tak aj po rokoch viem povedať, kedy som tú úhradu previedla presne a pritom nemusím hľadať v dokladoch. Myslím si, že účtovníctvo má slúžiť aj účtovnej jednotke a zabezpečovať prehľadnosť. Ak nemám pravdu, opravte ma.
Do knihy záväzkov by si kludne mohla dať dátum 06.12. ale do peň.denníka jednoznačne 31.12. K 06.12. nemáš jednoducho účt.doklad 06.12.

ČO je účtovný doklad:

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
wicolka
A teraz si predstav, že nejaký chudáčisko živnostník si pojde do banky pre výpisy za celý rok.To bude mať všetky bankové operácie na 31.12.2006?
Áno 31.12.2006.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

smith
V účtovníctve pre teba je podstatný dátum vyhotovenia účtovného dokladu. V prípade výpisu z banky je to dátum vyhotovenia toho výpisu.

Skús pozrieť do zákona o účtovníctve.
Ja považujem za účtovný doklad faktúru, alebo iný doklad, na základe ktorého prevádzam úhradu. Výpis je viac-menej potvrdenie o zaplatení. Veď ak uhrádzam cez internet, na druhý deň si vytlačím výpis, zaúčtujem ho a na koci mesiaca doložím originál mesačný výpis. Len diskutujem, nehovorím, že to musí byť správne!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM
Ja považujem za účtovný doklad faktúru, alebo iný doklad, na základe ktorého prevádzam úhradu. Výpis je viac-menej potvrdenie o zaplatení. Veď ak uhrádzam cez internet, na druhý deň si vytlačím výpis, zaúčtujem ho a na koci mesiaca doložím originál mesačný výpis. Len diskutujem, nehovorím, že to musí byť správne!
Na základe dodávateľskej faktúry v JÚ neúčtuješ do denníka predsa nič.Len zaeviduješ do knihy záväzkov.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

smith
Na základe dodávateľskej faktúry v JÚ neúčtuješ do denníka predsa nič.Len zaeviduješ do knihy záväzkov.
Ale ja mám k dispozícii doklad o úhrade z internetu /z homebankingu/. Je to predsa môj výpis z účtu, ktorý preukazuje, že ten záväzok som uhradila.
0 0
wicolka wicolka

wicolka je offline (nepripojený) wicolka

a ak vyberie z banky hotovosť v januári, do pokladne si to dá až v decembri na základe dátumu vyhotovenia výpisu?Mne sa to stále nejako nepozdáva
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM
Ale ja mám k dispozícii doklad o úhrade z internetu.
Ja osobne okamžitý výpis z homebankingu neberiem ako účtovní doklad. Ale na túto tému sa tu už diskutovalo dosť, a ak dobre sa pamätám záver diskusie nebol jednoznačný, či účtovať na základe výpisu z homebanking (v tomto prípade môže nastať situácia, že budeš mať 30 resp. 31 výpisov za jeden mesiac), alebo na základe výpisu ktorý zasiela banka.
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Nebolo by možné chápať mesačný výpis z banky vlastne ako súbor čiastkových dokladov, je logické, že sa výpisy neposielajú každý deň.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

mam na vypise ze mi prisla platba a datum spracovania je 30.12. a datum zauctovania 31.12. tak neviem.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

smith
Ja osobne okamžitý výpis z homebankingu neberiem ako účtovní doklad. Ale na túto tému sa tu už diskutovalo dosť, a ak dobre sa pamätám záver diskusie nebol jednoznačný, či účtovať na základe výpisu z homebanking (v tomto prípade môže nastať situácia, že budeš mať 30 resp. 31 výpisov za jeden mesiac), alebo na základe výpisu ktorý zasiela banka.
Áno, čítala som už debatu na túto tému. Viem, že sa nedošlo k jednoznačnému názoru. Mám už zaužívaný tento spôsob, vyhovuje mi, je prehľadný a podľa mňa neporušujem zákon. Zatiaľ ani daňováci nenamietali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať