Zavrieť

Porady

Stav PHM na konci roka

ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Máme (FO) služobné autá, je potrebné urobiť na konci roka odpočet nádrží a to čo sa z PHM nespotrebovalo odrátať z výdavkov (JU), do ktorých boli zaúčtované bločky z tankovania? Ďakujem.
Usporiadat
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Áno, nespotrebovanú PHM na konci roka treba z nákladov vylúčiť a evidovať ako zásoby vo výkaze o majetku a záväzkoch.
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

A ako to bude vyzerať v novom roku v účtovníctve. Dá sa to zase do výdajov?Ako?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ZDENIELA
Áno, nespotrebovanú PHM na konci roka treba z nákladov vylúčiť a evidovať ako zásoby vo výkaze o majetku a záväzkoch.
S týmto nemôžem súhlasiť, nakoľko SZČO si nedáva do nákladov nákup PHM ale spotrebovanú PHM podľa prepočtu z TP a počtu ubehnutých km. Samozrejme počas roka môže účtovať nákup PHM priamo do nákladov, ale korekciu na konci obdobia musí vykonať.

Ešte vložím svoj príspevok z minulého roka ohľadne témy:

V zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. l sa hovorí , že výdavky /náklady/ na spotrebované PHM sú uznané do nákladov po prepočítaní údajov v TP.... čiže z uvedeného vyplýva, že náklad nie je priamo pri nákupe PHM, ale až po jeho prepočte na základe údajov v TP. Myslím si že je možné účtovať nasledovnými spôsobmi : bločky účtovať ako VNZD členenie ost- následne podľa prepočtu pomocou ID zaúčtovať prepočítanú spotrebu ako VOZD členenie PR /raz mesačne/. Druhý sposob je obdobný len: bločky účtovať ako VOZD členenie PR, prepočítať spotrebu a len rozdiel doúčtovať pomocou ID do PR.
Naposledy upravil ekopo : 10.01.07 at 19:57 Dôvod: vložený príspevok
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ekopo
S týmto nemôžem súhlasiť, nakoľko SZČO si nedáva do nákladov nákup PHM ale spotrebovanú PHM podľa prepočtu z TP a počtu ubehnutých km. Samozrejme počas roka môže účtovať nákup PHM priamo do nákladov, ale korekciu na konci obdobia musí vykonať.

Ešte vložím svoj príspevok z minulého roka ohľadne témy:

V zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. l sa hovorí , že výdavky /náklady/ na spotrebované PHM sú uznané do nákladov po prepočítaní údajov v TP.... čiže z uvedeného vyplýva, že náklad nie je priamo pri nákupe PHM, ale až po jeho prepočte na základe údajov v TP. Myslím si že je možné účtovať nasledovnými spôsobmi : bločky účtovať ako VNZD členenie ost- následne podľa prepočtu pomocou ID zaúčtovať prepočítanú spotrebu ako VOZD členenie PR /raz mesačne/. Druhý sposob je obdobný len: bločky účtovať ako VOZD členenie PR, prepočítať spotrebu a len rozdiel doúčtovať pomocou ID do PR.

Ten prvý spôsob do VNZD a potom cez ID do PR sú uvádzané aj v rôznych daňových a účtovných publikáciach.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

ekopo
V zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. l sa hovorí , že výdavky /náklady/ na spotrebované PHM sú uznané do nákladov po prepočítaní údajov v TP.... čiže z uvedeného vyplýva, že náklad nie je priamo pri nákupe PHM, ale až po jeho prepočte na základe údajov v TP. Myslím si že je možné účtovať nasledovnými spôsobmi : bločky účtovať ako VNZD členenie ost- následne podľa prepočtu pomocou ID zaúčtovať prepočítanú spotrebu ako VOZD členenie PR /raz mesačne/. Druhý sposob je obdobný len: bločky účtovať ako VOZD členenie PR, prepočítať spotrebu a len rozdiel doúčtovať pomocou ID do PR.
V tomto prípade by sa mohlo stať, že pokiaľ je tankovanie nižšie ako spotreba PHL, potom by vychádzalo že vo výdavkoch je viac ako skutočné výdavky boli. Konečný stav PHM v nádržiach dosť ovplyvňuje priemernú spotrebu PHL za príslušný rok.
Stále neviem nájsť v zákonných normách pre jednoduché účtovníctvo, kde sa uvádza že stav PHL na konci roka sa preúčtuje na zásoby.
Naposledy upravil Peterka : 11.01.07 at 06:48
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Nikto nevie nájsť, kde je uvedené že zostatok PHL v nádrži auta sa v jednoduchom účtovníctve účtuje na zásoby ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Peterka
Nikto nevie nájsť, kde je uvedené že zostatok PHL v nádrži auta sa v jednoduchom účtovníctve účtuje na zásoby ?
Kto písal, že zostatok PHM v nádrži sa účtuje do zásob??? Ja nie.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

ZDENIELA
Áno, nespotrebovanú PHM na konci roka treba z nákladov vylúčiť a evidovať ako zásoby vo výkaze o majetku a záväzkoch.
.................................................. ....
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ako zásoby?"" A čo v prípade, že budem mať poruchu v aute a zostatok v nádrži (benzín) mi začne vytekať ? Čo potom?""
Naposledy upravil renča1 : 11.01.07 at 16:08
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
renča1
Ako zásoby? A čo v prípade, že budem mať poruchu v aute a zostatok v nádrži (benzín) mi začne vytekať ? Čo potom?
Dáš si pod auto nádobu
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Podľa môjho názoru nie je potrebné zostatok PHL v nádrži uvádzať vo výkaze o majetku a záväzkoch. Prečo? Lebo už boli vydané do spotreby.

A čo sa týka výdavkov - jedná sa o limitovaný výdavok, preto sa jedná o položku peňažného denníka, ktorá podlieha uzávierkovej úprave (záleží samozrejme na spôsobe účtovania počas účtovného obdobia).
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Peterka
Nikto nevie nájsť, kde je uvedené že zostatok PHL v nádrži auta sa v jednoduchom účtovníctve účtuje na zásoby ?
Uvedené to nikde nie je. Nakoniec, JÚ podľa mňa nič také ako "účtovanie na zásoby" veľmi ani nepozná. Ani uzávierkovú úpravu výdavkov o zostatok nakúpených zásob (obdobnú účtovaniu 112/501 u zásob spôsobom B pri PÚ). Ako uviedla Ing.Acsová, ide o materiál už vydaný do spotreby a nemal by sa preto vykazovať vo výkaze o majetku (tak, ako nevykazujeme nespotrebovanú vodu v ostrekovači, kancelársky či tabelačný papier v PC tlačiarni alebo zostatok nespotrebovaného toaletného papiera).
Iná vec je, či zisťovať zostatok PHL v nádrži automobilov a vykazovať v inventúre resp. evidencii autoprevádzky. Podľa môjho názoru áno, najmä z dôvodu, ktorý načrtol vo svojom príspevku č.6 Peterka. Daňovým výdavkom na PHL je totiž síce prepočítaná spotreba PHL, ale len do výšky preukázateľného výdavku t.j. skutočnej spotreby. A keďže tá môže byť (čiste teoreticky) aj nižšia ako prepočítaná, podkladom pre doloženie skutočnej spotreby pre daňové účely by podľa mňa mal byť okrem údajov o nákupe aj počiatočný stav PHL na začiatku a na konci účtovného obdobia. (Niekde na Porade som čítal aj príspevok, že správca dane pri kontrole zisťoval, či sú vykázané zostatky PHL v nádrži). V každom prípade by problematika zisťovania (či nezisťovania) a účtovného vykazovania zostatku PHL v nádrži ku koncu zdaňovacieho obdobia mala byť podľa mňa ošetrená v nejakej internej smernici aspoň 1-2 vetami.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ekopo
Dáš si pod auto nádobu ô
Aj taky tak a potom si ho zasa vlejem do nádrže ... ,aby môj vykazovaný účtovný stav sedel so "skutočným" stavom.

0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

renča1
Aj taky tak a potom si ho zasa vlejem do nádrže ... ,aby môj vykazovaný účtovný stav sedel so "skutočným" stavom.

A nezabudni si k tomu spracovať internú smernicu prirodzených úbytkov odparom (ak by trvala taká mierna zima)
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
ekopo
Kto písal, že zostatok PHM v nádrži sa účtuje do zásob??? Ja nie.
Prosím, nehrešte ma!
Ja som vychádzala zo skúsenosti z daňovej kontroly. Vtedy mi ujovia kontrolóvia vyčítali, že nemám nespotrebované PHM vo výkaze ako zásoby. PEKNÝ DEŇ.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ZDENIELA
Prosím, nehrešte ma!
Ja som vychádzala zo skúsenosti z daňovej kontroly. Vtedy mi ujovia kontrolóvia vyčítali, že nemám nespotrebované PHM vo výkaze ako zásoby. PEKNÝ DEŇ.
Nikto Ťa nehrešil. Porada je aj o tom, aby sme si vymieňali skúsenosti, poznatky napr. aj z kontrol. Mala si spomenúť, z čoho si vychádzala.
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

Prosím vás a PHM v PU mám dať do zásob ? Na konci roka sa nakupilo väčšie množstvo PHM a nie je to len zostatok v nádrži.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

jež
Prosím vás a PHM v PU mám dať do zásob ? Na konci roka sa nakupilo väčšie množstvo PHM a nie je to len zostatok v nádrži.
Áno, samozrejme, veď to aj zásoba je.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, prosím poraďte, skutočný stav PHM v nádrži mám prerátať hodnotou za 1 liter z posledných nákupov PHM, alebo priemernou cenou ako nadspotrebu? Ďakujem.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, po rokoch sa znova vraciam k tejto téme. V PU, platca DPH počas roka spotreba PHM učtovaná paušálom 80% do nákladov 20% do nedaňových. Asi mám hlúpu otázku, ale na konci roka mi ostalo v nádrži napr. 15 L, ocením to 80% z ceny benzínu zo štatistického úradu k 31.12.2011 bez DPH? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať