Zavrieť

Porady

vrátenie omylom prevedených peňazí

Chcel by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť so situáciou, keď boli omylom zaslané peniaze zamestnancovi. Teda v skutočnosti dostal viac ako mal dostať, a čo je najdôležitejšie, že už nieje zamestnancom spoločnosti od 01.10.2006.
Dá sa nejakým spôsobom nárokovať vrátenie čiastky ktorá mu bola zaslaná?
Za odpovede a názory vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    vysokan
    Chcel by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť so situáciou, keď boli omylom zaslané peniaze zamestnancovi. Teda v skutočnosti dostal viac ako mal dostať, a čo je najdôležitejšie, že už nieje zamestnancom spoločnosti od 01.10.2006.
    Dá sa nejakým spôsobom nárokovať vrátenie čiastky ktorá mu bola zaslaná?
    Za odpovede a názory vopred ďakujem
    Jasné, že môžete nárokovať.

    V prvom rade sa môžeš odvolať na občiansky zákonník, tretiu hlavu - Bezdôvodné obohatenie. V paragrafoch 451 a ďašlích je to uvedené:

    "§ 451


    (1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

    (2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov."


    Ak to nepomôže, môžete mu pohroziť súdnym vymáhaním tohto prospechu.

    Podobná téma bola aj tu:

    http://www.porada.sk/t36792-zle-vyplatena-mzda.html

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    vysokan
    Chcel by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť so situáciou, keď boli omylom zaslané peniaze zamestnancovi. Teda v skutočnosti dostal viac ako mal dostať, a čo je najdôležitejšie, že už nieje zamestnancom spoločnosti od 01.10.2006.
    Dá sa nejakým spôsobom nárokovať vrátenie čiastky ktorá mu bola zaslaná?
    Za odpovede a názory vopred ďakujem
    Mne sa to stalo vo firme kde nebolo zvykom dávať zálohy na mzdy. Zamestnanec, ktorý vo firme končil, dostal odmenu vyplatenú v hotovosti (pred vianocami), čo som prehliadla a nezrazila vo výplate. Bola to čiste moja chyba. Napísala som mu osobný list, vysvetlila čo sa stalo a požiadala aby vrátil. On keď dostal výplatu na účet dobre vedel, že dostal viac, ale sa neozval. Až na základe môjho listu prišiel a peniaze vrátil.
    Vzhľadom na to, že to bola moja chyba, dostal odo mňa 10% "nálezné" . Aj tak som bola rada, že to tak dopadlo.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Dúfam, že to tak dopadne aj v mojom prípade a ten zamestnanec bude "charakter" a vráti korunky, keď nie, zaplatím to ja . Čo už, človek sa celý život učí.

    vrátenie omylom prevedených peňazí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.