Zavrieť

Porady

Zučtovanie rezerv

Dobrý deň.
Potrebovala by som pomôcť pri učtovaní rezervy za elektrickú energiu.
V roku 2005 - som vytvorila rezervu za elektrickú enrgiu:
552/323 - 49500,-
rok 2006 - došlá faktúra : 502/321 - 49409,-
a ID 323/652 - 49500,- ( je správne tá suma ?)

Je to správne zaučtované ??

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    pabe
    Dobrý deň.
    Potrebovala by som pomôcť pri učtovaní rezervy za elektrickú energiu.
    V roku 2005 - som vytvorila rezervu za elektrickú enrgiu:
    552/323 - 49500,-
    rok 2006 - došlá faktúra : 502/321 - 49409,-
    a ID 323/652 - 49500,- ( je správne tá suma ?)

    Je to správne zaučtované ??

    Ďakujem
    Áno, je to správne účtovanie.
    Upozorňujem, že v r. 2007 by sme v zmysle novely Postupov PÚ použitie takejto rezervy účtovali ináč.

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Prosím o poučenie:
    V roku 2006 preúčtujem cez IUD rezervu na vyúčtovanie plynu ako 55?/323. Podľa zákona o DZP táto rezerva nie je daňovo uznaným výdavkom, pretože to nie je zákonná rezerva a nemôžem účtovať ani o nevyfakturovanej dodávke, pretože v dobe keď uzatváram účtovníctvo neviem presnú výšku faktúry.

    Od roku 2007 platia nové postupy a som povinná, keď mi príde fa zúčtovať túto došlú fa cez 323/321. Kedy dostanem do daňových výdavkov takýto výdavok? Porieši sa to len v daňovom priznaní za rok 2007 ako odpočítateľná položka zo základu dane?

    Uvažujem správne?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    chanell
    Prosím o poučenie:
    V roku 2006 preúčtujem cez IUD rezervu na vyúčtovanie plynu ako 55?/323. Podľa zákona o DZP táto rezerva nie je daňovo uznaným výdavkom, pretože to nie je zákonná rezerva a nemôžem účtovať ani o nevyfakturovanej dodávke, pretože v dobe keď uzatváram účtovníctvo neviem presnú výšku faktúry.

    Od roku 2007 platia nové postupy a som povinná, keď mi príde fa zúčtovať túto došlú fa cez 323/321. Kedy dostanem do daňových výdavkov takýto výdavok? Porieši sa to len v daňovom priznaní za rok 2007 ako odpočítateľná položka zo základu dane?

    Uvažujem správne?
    Nevidím dôvod v tomto prípade uvažovať o rezerve, ktorá nie je v roku 2006 daňovo uznaným výdavkom, citujem zo ZoDP:

    "§ 20
    Rezervy a opravné položky

    (9) Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad1) na

    a) nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, odmeny a prémie vrátane poistného, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, nevyfaktúrované dodávky a služby, zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy a na zostavenie daňového priznania, rezervy na vyprodukované emisie v zmysle osobitného predpisu;149) to neplatí u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva"

    Použijeme teda účet 552.

    Na základe uvedeného je zodpovedaná aj druhá časť otázky, t.j. v roku 2007 účtujeme v zmysle nových Postupov PÚ, pričom rezerva bola daňovým výdavkom roku 2006.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Na zaklade prečítaného sa chcem opýtať: Je možné za nevyfaktúrovanú dodávku považovať aj očakávaný doplatok k preddavkom za energie platené prenajímateľovi budovy za rok 2005? Doplatok sa vždy fakturuje až v nasledujúcom roku po vyúčtovaní. Pri určení výšky rezervy sme vychádzali z predchádzajúcich rokov. Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dalilada
    Na zaklade prečítaného sa chcem opýtať: Je možné za nevyfaktúrovanú dodávku považovať aj očakávaný doplatok k preddavkom za energie platené prenajímateľovi budovy za rok 2005? Doplatok sa vždy fakturuje až v nasledujúcom roku po vyúčtovaní. Pri určení výšky rezervy sme vychádzali z predchádzajúcich rokov. Ďakujem.
    Áno, treba to zahrnúť do účtov. roku 2006.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Aby som to správne pochopila:
    1, v roku 2005 sme urobili rezervu (daňový výdavok) na nevyfaktúrovanú dodávku - doplatok na vyúčtovanie preddavkov za energie za rok 2005. V roku 2006 sme po doručení fa rezervu rozpustili.
    2, to isté chceme účtovať aj v roku 2006.
    Postupovali sme správne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dalilada
    Aby som to správne pochopila:
    1, v roku 2005 sme urobili rezervu (daňový výdavok) na nevyfaktúrovanú dodávku - doplatok na vyúčtovanie preddavkov za energie za rok 2005. V roku 2006 sme po doručení fa rezervu rozpustili.
    2, to isté chceme účtovať aj v roku 2006.
    Postupovali sme správne?
    Postupovali ste v súlade s postupmi účtovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.