Zavrieť

Porady

Účtovanie stravovania

Ahojte poradaci,mozte sa mi vyjadrit či správne učtujem stravné? firma platca dph nakupuje obedy zamestnancom na základe faktúry.45% zo základu dane mu zamestnanci mesačne uhradzaju a na to ešte od nich žiadame dph.učtujem to takto:213/321 fa za obedy
527/213 45% zo ZD z fa
5O1/213 55% zo ZD z fa
213/688 45% zo ZD
343/688 19%
to znamená že zamestnanec mi zaplatí 45% + dph a firma si uplatní iba 55% dph z dph z faktúry.účtujem to správne? Prosím,prosím poradte mi.Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SteveK je offline (nepripojený) SteveK

    SteveK
    Nesúhlasím a strašne komplikované.
    Môj postup:
    Prijatá fa s rozpisom DPH: 213/321
    343
    Zamestnanec 45% s DPH: 331/213
    343
    Zamestnávateľ 55% bez DPH: 527/213

    Čo Vy na to? Steve

    SteveK je offline (nepripojený) SteveK

    SteveK
    Nesúhlasím a strašne komplikované.
    Môj postup:
    Prijatá fa s rozpisom DPH: 213/321
    343
    Zamestnanec 45% s DPH: 331/213
    343
    Zamestnávateľ 55% bez DPH: 527/213

    Čo Vy na to? Steve

    wicolka je offline (nepripojený) wicolka

    wicolka
    48,95Sk 527/213
    33,- Sk 335/213
    7,05Sk 472/213 SF
    DF 213/321
    PD 33,-Sk 211/335
    ja to robim takto

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    stanina Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,mozte sa mi vyjadrit či správne učtujem stravné? firma platca dph nakupuje obedy zamestnancom na základe faktúry.45% zo základu dane mu zamestnanci mesačne uhradzaju a na to ešte od nich žiadame dph.učtujem to takto:213/321 fa za obedy
    527/213 45% zo ZD z fa
    5O1/213 55% zo ZD z fa
    213/688 45% zo ZD
    343/688 19%
    to znamená že zamestnanec mi zaplatí 45% + dph a firma si uplatní iba 55% dph z dph z faktúry.účtujem to správne? Prosím,prosím poradte mi.Vdaka
    Došlá faktúra: 55% zo ZD 527/321
    45% zo ZD 335/321 a DPH 343/321.
    Úhrada od zamestnancov ak im to stŕhate z výplaty:
    ZD 331/335, DPH 331/343.
    O ceninách vôbec neúčtuješ!

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    SteveK Pozri príspevok
    Nesúhlasím a strašne komplikované.
    Môj postup:
    Prijatá fa s rozpisom DPH: 213/321
    343
    Zamestnanec 45% s DPH: 331/213
    343
    Zamestnávateľ 55% bez DPH: 527/213

    Čo Vy na to? Steve
    To je účtovanie faktúry za stravné lístky - ceniny. Zadávateľka píše o faktúre za obedy.

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    a ak sme mali este aj dohodarov a kupovali sme aj im obedy tak to ako este mam rozuctovat..dakujem...

    striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

    striebro1
    ak zamestnanci dostavaju stravne listky zdarma, je povinnost odvadzat DPH??? lebo DPH na vystupe je z ciastky hradenej zamestnancom. U nas je to tak, ze zamestnavatel 55% z 89,- tj 48,95 hradi a zvysok je zo SF. Je potrebne odviest DPH z nejakej ciastky???? Zamestnanec dostane listky zdarma.
    Dakujem za odpovede...)))))

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    striebro1 Pozri príspevok
    ak zamestnanci dostavaju stravne listky zdarma, je povinnost odvadzat DPH??? lebo DPH na vystupe je z ciastky hradenej zamestnancom. U nas je to tak, ze zamestnavatel 55% z 89,- tj 48,95 hradi a zvysok je zo SF. Je potrebne odviest DPH z nejakej ciastky???? Zamestnanec dostane listky zdarma.
    Dakujem za odpovede...)))))
    Nie je potrebné odviesť dph.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    staankaa Pozri príspevok
    a ak sme mali este aj dohodarov a kupovali sme aj im obedy tak to ako este mam rozuctovat..dakujem...
    Nerozumiem na čo sa pýtaš. Napíš bližšie čo nechápeš.

    Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

    Tatiana19
    stále tomu nejak nerozumiem, znamená to, že DPH z faktúry nám zaplatí zamestnanec t.j. firma neplatí DPH?
    Môj príklad ... 75,- hodnota obedu t.j. zamestnávateľ prispie ca 34,65 Sk(55%zo ZD) a zamestnanec 40,35 Sk(45%zo ZD+DPH)?
    ďakujem vopred lebo nejak mám v tom chaos
    Tatiana

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Tatiana19 Pozri príspevok
    stále tomu nejak nerozumiem, znamená to, že DPH z faktúry nám zaplatí zamestnanec t.j. firma neplatí DPH?
    Môj príklad ... 75,- hodnota obedu t.j. zamestnávateľ prispie ca 34,65 Sk(55%zo ZD) a zamestnanec 40,35 Sk(45%zo ZD+DPH)?
    ďakujem vopred lebo nejak mám v tom chaos
    Tatiana
    Cena obeda bez DPH sa rozdelí na časť, ktorú hradí zamestnávateľ - 55% a časť, ktorú hradí zamestnanec - 45%. DPH z faktúry za obedy účtuješ normálne ako z každej inej prijatej faktúry, ako DPH na vstupe. Cena obeda pre zamestnanca sa vypočíta ako 45% ZD + 19% DPH, ktorú účtuješ ako DPH na výstupe. Čiže, ak som správne pochopila, Ty musíš vychádzať z ceny obeda 63,- Sk (75,-Sk je s DPH?). 55% = 34,65Sk je náklad zamestnávateľa, ktorý účtuješ na 527/321, 45% = 28,35Sk účtuješ pohľadávku voči zamestnancom na 335/321 a DPH z prijatej faktúry účtuješ na 343/321.
    Cenu obeda pre zamestnanca vyrátaš zo ZD 28,35Sk + 19%DPH.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Aljok Pozri príspevok
    Cena obeda bez DPH sa rozdelí na časť, ktorú hradí zamestnávateľ - 55% a časť, ktorú hradí zamestnanec - 45%. DPH z faktúry za obedy účtuješ normálne ako z každej inej prijatej faktúry, ako DPH na vstupe. Cena obeda pre zamestnanca sa vypočíta ako 45% ZD + 19% DPH, ktorú účtuješ ako DPH na výstupe. Čiže, ak som správne pochopila, Ty musíš vychádzať z ceny obeda 63,- Sk (75,-Sk je s DPH?). 55% = 34,65Sk je náklad zamestnávateľa, ktorý účtuješ na 527/321, 45% = 28,35Sk účtuješ pohľadávku voči zamestnancom na 335/321 a DPH z prijatej faktúry účtuješ na 343/321.
    Cenu obeda pre zamestnanca vyrátaš zo ZD 28,35Sk + 19%DPH.
    Doplním: zamestnancovi ešte odrátaš príspevok zo SF a až potom mu prirátaš DPH a dostaneš sumu, ktorú Ti uhradí.

    Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

    Tatiana19
    dakujem, už som to pochopila t.z, že zamestnanec sa podiela na DPH ale konečná cena bude 33,74 Sk ale teraz sa opýtam na inú tému a to sociálny fond. Nemohli by ste mi v skratke zhrnúť, čo s ním. Minulý rok sme začali fungovať a vytvorili sme SF, čo tento rok s ním?
    Ďakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Tatiana19 Pozri príspevok
    dakujem, už som to pochopila t.z, že zamestnanec sa podiela na DPH ale konečná cena bude 33,74 Sk ale teraz sa opýtam na inú tému a to sociálny fond. Nemohli by ste mi v skratke zhrnúť, čo s ním. Minulý rok sme začali fungovať a vytvorili sme SF, čo tento rok s ním?
    Ďakujem
    Prečítaj si zákon o SF. Tam máš presne vymedzené, ako ho máš použiť. A práve jednou z možností je aj príspevok na stravovanie zamestnancov...

    JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

    JANAKU
    Viete poradiť ? Obed máme včetne DPH 90,- Sk.
    Koľko nám môže prispieť zamestnávateľ 55% z ceny jedla ( max. z 89,- ) t.j. 48,95 Sk a zamestanenc platí 41,- Sk včetne DPH,
    alebo zamestnávateľ prispeje 55% z ceny jedla ( bez DPH 75,60 ) t.j. 48,95 Sk a zamestnanec doplatí 26,65 + 5,05 (DPH ) = 31,70 Sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.