Zavrieť

Porady

Nesplnenie oznamovacej povinnosti

Zdravím všetkých. Chcel by som sa opýtať, či už má niekto skúsenosť s nesplnením si oznamovacej povinnosti voči ZP a následnej sankcii zo strany ZP príp. Úradu pre dohľad. Ešte v roku 2000 som začal externe študovať a nepracoval som, ani som nebol vedený na úrade práce. Túto skutočnosť som však vtedy neoznámil ZP a ani som neodvádzal poistné. V roku 2002 som nastúpil do zamestnania kde pracujem dodnes. Oznamovaciu povinnosť vtedy za mňa vykonal zamestnávateľ a odvtedy si riadne platím odvody na ZP. Zdá sa, že povinnosti uhradiť vzniknutý nedoplatok z r. 2000-2001 aj s úrokom omeškania sa nevyhnem, viac sa však obávam sankcie za nesplnenie oznam. povinnosti. Pokiaľ viem, podľa vtedy platného zákona 580/2004 je sankcia za nesplnenie tejto povinnosti v mojom prípade 100 Sk za každý deň omeškania, čo by v súčasnosti znamenalo niekoľko sto tisíc... Zatiaľ mi zo ZP nič neprišlo, jedného dňa však môže. Máte niekto prosím už podobnú skúsenosť? Nemôže v tomto prípade retrospektívne platiť súčasný zákon 580/2004 (po novele 660/2005), podľa ktorého je možné pokutu za nesplnenie ozn. povinnosti uložiť do troch rokov od nesplnenia povinnosti? (podľa toho zákona by bolo nesplnenie ozn. povinnosti z roku 2000 už premlčané?) Vopred ďakujem za všetky názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ejuska2586 je offline (nepripojený) Ejuska2586

    Erika Ejuska2586
    neviem ako to je, no v tvojom prípade by som skočila do pobočky ZP a popítala by som sa. Je to trošku risk, ale myslím si, že ak bude ochota z Tvojej strany, poisťovňa Ti sankciu odpuistí
    treba ist do ZP urobit spatne prihlasku poistenca, mam taku skusenost, da sa s nimi dohodnut na splatkach, ale cakaj ze sa ti ozve nasledne urad nad dohlad nad zdr.poist., ktora ti vyrubi penale za neskore prihlasenie, u mojej znamej to bolo za pol roka 2OOO SK.

    Marek001 je offline (nepripojený) Marek001

    Marek001
    Ďakujem za všetky názory. Ešte ma čaká konzultácia s právnikom, ktorý sa zaoberá priamo touto oblasťou a ak mám byť úprimný, chcem si dať "do poriadku" aj majetkové pomery, ak by sa to skončilo nedajbože exekúciou. Tak uvidím, ako to všetko nakoniec dopadne, ale v každom prípade to budem musieť risknúť a zdravotnej poisťovni to čo najskôr oznámiť...

    Nesplnenie oznamovacej povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.