Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    sybila3
    Ahojte, koľko si môže živnostník odrátať na manželku a dieťa? díky
    Na dieťa je daňový bonus, na manželku podľa toho, či má vlastné príjmy. Pozri §11/1 ZDP.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    sybila3
    Ahojte, koľko si môže živnostník odrátať na manželku a dieťa? díky
    Veľmi všeobecná otázka, na manželku rozdiel odpočitateľej položky a príjmu manželky. Čiže príjem musí byť menší ako odpočitateľná položka.

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    Ešte doplním. Odpočitateľná položka na manžela/manželku je za rok 2006 vo výške Sk 90 816. Ak má vlastný príjem, tak ju znížiš o jej príjem.
    Do vlastného príjmu sa nepočíta napr. rodičovský príspevok, prídavky na deti - štátne sociálne dávky. Ale počíta sa napr. podpora, nemocenské, materské ...

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Viem, len som to nemohla nájsť. To znamená ak jeho manželka za rok zarobila nad 90.816 Sk, tak si nemôže uplatniť odpočet?
    A ak zarobila menej, tak si od 90.816 tak odráta svoj príjem a uplatní si len ten rozdiel? díky
    A na dieťa môžem mu odrátať 6480? díky moc

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    sybila3
    Viem, len som to nemohla nájsť. To znamená ak jeho manželka za rok zarobila nad 90.816 Sk, tak si nemôže uplatniť odpočet?
    A ak zarobila menej, tak si od 90.816 tak odráta svoj príjem a uplatní si len ten rozdiel? díky
    A na dieťa môžem mu odrátať 6480? díky moc
    Áno ak mala manželka príjem väčší ako 90.816 tak si manžel neuplatňuje odpočítateľnú položku.

    A 6480 daňový bonus si na dieťa môže uplatniť pokiaľ splnil zákonnom stanovené podmienky ale daňový bonus sa neodrátava zo základu dane ako odpočítateľná položka ale až z vypočítanej dane

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    sybila3
    Viem, len som to nemohla nájsť. To znamená ak jeho manželka za rok zarobila nad 90.816 Sk, tak si nemôže uplatniť odpočet?
    A ak zarobila menej, tak si od 90.816 tak odráta svoj príjem a uplatní si len ten rozdiel? díky
    A na dieťa môžem mu odrátať 6480? díky moc
    áno ale na manželku odrátavaš zo základu dane a daňový bonus na dieťa už z dane.

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    Neviem ako to myslíš s tým odrátaním na dieťa. Keďže ide o daňový bonus a nie o odpočitateľnú položku tak tú sumu /ak si ju neuplatňovala manželka/ neodpočítavaš zo základu dane, ale z dane.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Teraz rátam predbežne aká daň mu víde, takže mám rozdiel medzi P a V 225.328, od toho som predbežne odrátala odpisy-lízing-neviem presne, lebo sa nemôžem dopátrať-nemám od predchodkyne doklady, takže len z min.roku približne -69424= 155.904. Z toho mu odrátam stratu z minulého roku 155.904-64457=91.447-nezd.na daňovníka 90.816=631 a z toho vyrátam daň? Nad 500,- sa myslím neplatí? Tým pádom mu nemôžem odrátať ani bonus na dieťa? prosím napíšte mi či je to dobre? moc ďakujem

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    sybila3
    Teraz rátam predbežne aká daň mu víde, takže mám rozdiel medzi P a V 225.328, od toho som predbežne odrátala odpisy-lízing-neviem presne, lebo sa nemôžem dopátrať-nemám od predchodkyne doklady, takže len z min.roku približne -69424= 155.904. Z toho mu odrátam stratu z minulého roku 155.904-64457=91.447-nezd.na daňovníka 90.816=631 a z toho vyrátam daň? Nad 500,- sa myslím neplatí? Tým pádom mu nemôžem odrátať ani bonus na dieťa? prosím napíšte mi či je to dobre? moc ďakujem
    Ak ti vyjde daňová povinnosť malá a nemôžeš odrátať daňový bonus tak si ho vyžiadaš od DÚ v časti XIV daňového priznania.

    k tým odpisom a stratám sa musia vyjadriť účtovníci, toto nie je moja parketa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.