Zavrieť

Porady

Neoprávnené podnikanie

:-D
Poprosím o názory:

zistila som, že bývalá ekonómka pracovala na živnosť, faktúrovala účtovnícke práce, ktoré však nemá v živnosti. Čo to môže pre nás ako firmu znamenať?

V jej prípade ide o neoprávnené podnikanie, môže dostať pokutu aj jej môžu zrušiť živnosť. Ale čo my?
Usporiadat
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

ano, je to vlastne osoba vykonavajuca podnikatelsku cinnost bez prislusneho opravnenia na podnikanie, ak to ma v rukach uz DU tak pre vas ako firmu to asi znamena ze vsetky vydavky ktore ste si mohli uplatnit v ramci jej sluzieb budete musiet dat ako vydavky NZD, nakolko firma si mohla zistit na zivnostenskom registri ci ma predmet podnikania na tu cinnost, sankciam sa ona urcite nevyhne

vsak sa prida este niekto kto ti poradi
Naposledy upravil camelfly : 24.01.07 at 15:57
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tak toto si myslím aj ja. DÚ to zatiaľ nevie, nemáme nahlásenú kontrolu, čo ale môže byť, lebo čert nikdy nespí. Ja som si jej výpis na zrsr pozerala v inej súvislosti a napadlo ma pozrieť, čo tejto firme fakturovala.
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

vies, neviem ako dlho ma zivnostenske opravnenie a ci v tej dobe pod predmetom cinnosti ako uctovnicke prace, nemohla mat zakonponovane v inom predmete zivnosti, nakolko sama vies ze tie predmety sa pridavaju, ci rusia alebo obmienaju

PS: uz ti pridali dolenizsie fundovane odpovede, tak to take zle pre Vas ako firmu nebude a ja viem zase nieco viac
Naposledy upravil camelfly : 24.01.07 at 11:17
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

camelfly
ano, je to vlastne osoba vykonavajuca podnikatelsku cinnost bez prislusneho opravnenia na podnikanie, ak to ma v rukach uz DU tak pre vas ako firmu to asi znamena ze vsetky vydavky ktore ste si mohli uplatnit v ramci jej sluzieb budete musiet dat ako vydavky NZD, nakolko firma si mohla zistit na zivnostenskom registry ci ma predmet podnikania na tu cinnost, sankciam sa ona urcite nevyhne

vsak sa prida este niekto kto ti poradi
myslím si, že aj keď účtovníčka nemala v predmete živnosti účtovnícke práce, ktoré faktúrovala ešte neznamená, že uvedené práce nevykonala; daňový úrad v zmysle § 2 ods. 6 zákona o správe daní a poplatkov berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie dane; v tomto prípade je rozhodujúca skutočnosť tá, že účtovníčka spracovala účtovníctvo, teda vykonala službu a táto služba je v zmysle zákona 595/2003 daňovým výdavkov bez ohľadu na to, či na to mala oprávnenie; pre prijímateľa služby je podstatné, že služba bola poskytnutá a táto súvisela s podnikaním, jej úhrada je teda výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov;
ak by daňový úrad neuznal výdavky na tieto služby, nemohol by potom logicky uznať ani na strane poskytovateľa služby tieto príjmy, ale to už trochu odbáčam; ak poskytovateľ služby nemal niečo v predmete podnikania, čo vykonával, bude si za to znášať následky sám a u neho dôjde samozrejme k sankciám;
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ZuzanaP
Poprosím o názory:

zistila som, že bývalá ekonómka pracovala na živnosť, faktúrovala účtovnícke práce, ktoré však nemá v živnosti. Čo to môže pre nás ako firmu znamenať?

V jej prípade ide o neoprávnené podnikanie, môže dostať pokutu aj jej môžu zrušiť živnosť. Ale čo my?
To, že na to nemala oprávnenie je jej problém.

Pre vás to ostáva daňovým výdavkom.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Živnosť má od roku 2000, maloobchod, veľkoobchod, sprostredkovanie obchodu, Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, vína, destilátov a piva, Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál, ak na ich priamu konzumáciu nie je k dispozícii viac ako 8 miest.

Nemyslím si, že do niektorej spadajú účtovnícke práce.

P.S:Myslím, že niekedy sa niečo vyžadovalo (prepáčte neviem čo), aby si mohol vykonávať účto, teraz je to voľná živnosť.
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
ZuzanaP
Živnosť má od roku 2000, maloobchod, veľkoobchod, sprostredkovanie obchodu, Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, vína, destilátov a piva, Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál, ak na ich priamu konzumáciu nie je k dispozícii viac ako 8 miest.

Nemyslím si, že do niektorej spadajú účtovnícke práce.

P.S:Myslím, že niekedy sa niečo vyžadovalo (prepáčte neviem čo), aby si mohol vykonávať účto, teraz je to voľná živnosť.
Na Tvoju pôvodnú otázku si dostala odpovede, čo sa týka Vás ako firmy, pre ktorú robila a fakturovala účt. práce. Teraz ideme riešiť ju? Teda "odišlú" účtovníčku???
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

ZuzanaP
P.S:Myslím, že niekedy sa niečo vyžadovalo (prepáčte neviem čo), aby si mohol vykonávať účto, teraz je to voľná živnosť.
Áno vyžadovali sa minimálne dva roky praxe, alebo ukončené štúdium na VŠ ekonomického smeru.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

V r. 1992 som prišla na ŽÚ a požiadala som o radu, že by som chcela vykonávať účtovnícke práce. K tomu som potrebovala predložiť doklad o dobe praxe /už sa nepamätám koľko to malo byť/. Napísali mi do ŽL predmet podnikania "účtovný poradca". Ja som celú dobu spracovávala účtovníctvo a samozrejme aj faktúrovala. Problém som mala, keď som sa chcela poistiť v súvislosti s výkonom práce účtovníka.Nechceli ma poistiť, vraj nemám na to oprávnenie. Zbledla som a utekala na živnostenský úrad.
Na živnostenskom úrade mi povedali, že to nevadí, že som to robiť mohla. Tak som sa ukludnila ale radšej som si rozšírila živnosť o "vedenie účtovnej evidencie , miezd a personalistiky."
Túto moju skúsenosť som Vám napísala preto, aby som poukázala na to, aké boli začiatky. Je to trošku .
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ale nie, nejdeme ju riešiť , narobila viac chýb ako osohu, len ma to zaujímalo. Bolo to viac menej konštatovanie, že asi do žiadnej z jej živností nemôžem zaradiť účtovnícke práce.
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

ja sa este raz sem musim vratit pretoze je to zaujimava tema uz z toho hladiska, ze toto moze postihnut kohokolvek cize aj mna,
ked zobereme tu pani co FA firme za uctovnictvo a nema na to opravnenie, ako ja viem ci si to dala do prijmu alebo nie, vystavit nejaku FA aj s PPD nie je problem to vieme ale ked mne pride kontrola z DU a spatne pojde po proti strane a ona to nebude mat vedene v uctovnictve tak ako sa to bude javit?

ako VOZD alebo VNZD? vyhodi to DU?
toto co sa riesilo bolo, ze si ten prijem uviedla a ked nie?

napiste svoj nazor na tuto situaciu, dik
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

camelfly
ja sa este raz sem musim vratit pretoze je to zaujimava tema uz z toho hladiska, ze toto moze postihnut kohokolvek cize aj mna,
ked zobereme tu pani co FA firme za uctovnictvo a nema na to opravnenie, ako ja viem ci si to dala do prijmu alebo nie, vystavit nejaku FA aj s PPD nie je problem to vieme ale ked mne pride kontrola z DU a spatne pojde po proti strane a ona to nebude mat vedene v uctovnictve tak ako sa to bude javit?

ako VOZD alebo VNZD? vyhodi to DU?
toto co sa riesilo bolo, ze si ten prijem uviedla a ked nie?

napiste svoj nazor na tuto situaciu, dik
Môj názor je ten, že keď dotyčná vystavila fa a dala si to do príjmov OZD, z daňového hľadiska by to nemal byť problém. Stíhaná by mohla byť osoba, ktorá na to nemá oprávnenie z dôvodu neoprávneného podnikania.
Ak by si ten príjem neuviedla, bola by stíhaná aj z daňového hľadiska.
Keby som mala faktúru,ktorá spĺňa všetky náležitosti a uhradila by som ju,nemám problém ju dať do výdavkov. Možno sa mýlim.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Myslím si, že pre Vás ako firmu nehrozia žiadne sankcie. Do debaty by sa mal zapojit nejaky obchodny pravnik. Ja si myslim, ze plati, ze ste konali dobromyselne, v dobrej viere, ze ta dama mala opravnenie na vedenie uctovnictva a v tom pripade je tento pravny ukon platny. Ak by pravny ukon bol neplatny, za skodu sposobenu neplatnostou pravneho ukonu zodpoveda ta doticna pani. Ja si myslim, ze je to ok. Pravnici opravte ma
0 0
Viera.M. Viera.M.

Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

hlavná účtovníčka
camelfly
ja sa este raz sem musim vratit pretoze je to zaujimava tema uz z toho hladiska, ze toto moze postihnut kohokolvek cize aj mna,
ked zobereme tu pani co FA firme za uctovnictvo a nema na to opravnenie, ako ja viem ci si to dala do prijmu alebo nie, vystavit nejaku FA aj s PPD nie je problem to vieme ale ked mne pride kontrola z DU a spatne pojde po proti strane a ona to nebude mat vedene v uctovnictve tak ako sa to bude javit?

ako VOZD alebo VNZD? vyhodi to DU?
toto co sa riesilo bolo, ze si ten prijem uviedla a ked nie?

napiste svoj nazor na tuto situaciu, dik
Napíšem svoj názor: Ak tá dotyčná pani nemala v ŽL oprávnenie, činnosť na vedenia účtovníctva, vykonávala to, fakturovala a príjem zahrnula do DP, pri jej kontrole by to prísl. DÚ z ich pohľadu nepostihoval, ale bol by povinný to nahlásiť na ŽÚ a ten by vyvodil z toho dôsledky... čo sa jej osoby týka..
V prípade ak by tieto príjmy nepriznala, tak pri takomto zistení by DÚ nepostihoval Teba, teda Tvoju spoločnosť, ale opäť ju..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Živnostenský zákon :

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE
§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.
§ 64

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk.
§ 65

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom koncesovanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 200 000 Sk.
.................................................. ................................................
Ak účtovníčka neoprávnene podnikala , podľa priloženého paragrafu môže byť sankcionovaná .Ale ten živnostenský úrad sa to musí nejakou formou dozvedieť .

Ak bude DK vo firme , ktorá jej za tieto účtovnícke práce platila ...tak DÚ na to nepríde ,že prácu vykonávala bez živnostenského oprávneia , jedine že by sa mu nepozdávala faktúra , kde nie je uvedené IČO,DIČ ....a spravila krížovú kontrolu .

Na druhej strane , treba si však uvedomiť , že vo veľa prípadoch , ak niečo pre niekoho idem robiť , väčšinou si každý pýta kópiu ŽL a túto aj zakladá v databáze odberateľa či dodávateľa .Aspoň ja mám také skúsenosti a pri každej začínajúcej spolupráci si overujem tieto údaje o poskytovateľovi služby, či tovaru .

Takže celá spolupráca zostáva na náhodu ...čo ak raz .....a toho by si mala byť vedomá aj pani účtovníčka .

To je môj uhol pohľadu a chybu vidím u oboch strán.
Naposledy upravil Zita5 : 24.01.07 at 15:58
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Činnosti v živnostenskom oprávnení, ktoré si tu uviedla skutočne nedávajú možnosť nájsť niečo podobné účtovníctvu, či ekonomike. Ale ja pridám svoj názor k tvojmu postupu. Pre pracovný pomer určuje pravidlá ZP a ďalšie príslušné normy. Uchádzač o zamestnanie sa musí v predzmluvnom konaní " vyspovedať". Je povinný zdokladovať požadované vzdelanie a prax. Tie isté pravidlá platia aj pre vzťahy zmluvné na základe obchodného, prípadného občianskeho zák. Pred uzatvorením zmluvy o dielo je nevyhnutné preveriť u fyzickej aj právnickej osoby príslušné dokumenty /ŽL, výpis z OR/. To je podľa môjho názoru prvoradá povinnosť. A v neposlednom rade ak už účtovnícke práce faktúrovala a jej služby boli nekvalitné, tak ako uvádzaš, mali byť v plnom rozsahu reklamované a faktúra na základe reklamácie neuhradená. Výdavky na takéto služby by som určite nedovolila považovať za daňové. Ak by bolo všetko ako má byť, prišla by si na dané nedostatky oveľa skôr. Momentálne s daným stavom nič neurobíš, ale aspoň sa poučíš.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tá účtovníčka tu pracovala v čase, keď som ja pôsobila ako sekretárka. V určitom čase prestala chodiť do práce, stáli nám tu mzdy, DPH a podobne, tak som sa na žiadosť šéfa do toho pustila. Začiatky boli ťažké , vôbec som nemala praktické skúsenosti, ale nejako sme to zvládali. Prišla som na kopu vecí, čo neboli buď dorobené ale úplne chýbali. Keď sme ju žiadali, aby prišla vypratať kanceláriu, odovzdať agendu, trvalo jej to pol roka . Tak si viete predstaviť ako to tu vyzeralo.

Postupne som si vytvorila svoj systém, všeličo dala na poriadok, aby nás soc. poisťovňa, zdravotné a daňový úrad nenaháňali, že tam stále niečo nie je v poriadku. Teraz keď nám nejaký živnostník, či firma robí práce - spisujeme riadne zmluvy, či objednávky, ktorých prílohou je aj živnostenský list, či výpis z OR.
0 0
mirka0908 mirka0908

mirka0908 je offline (nepripojený) mirka0908

Aj ked sa to len okrajovo tyka tejto temy, rozhodla som sa nezakladat novu a napisat sem.
Znamy 5x v priebehu 3 rokov kupil byt, malicko zrekonstruoval a predal, a zas kupil iny a predal....Prijem riadne zdanil. Nevlastni nijake opravnenie.
Okrem tohto prijmu dosahuje len prijem zo zavislej cinnosti (- bezny zamestnanec) a prijem z prenajmu (ked ma najomnika, pocas doby drzby bytu). Nepovazuje sa prijem z opakovaneho predaja nehnutelnosti kupenych za ucelom ich predaja a dosiahnutia zisku zo zmeny ceny za neopravnene podnikanie? Co je rozhodujuce pre posudenie v tomto pripade?
Dakujem za akekolvek usmernenie.
0 0
mirka0908 mirka0908

mirka0908 je offline (nepripojený) mirka0908

Nikto nic? (ja som ho tym nastrasila, a teraz neviem ci aspon trosku opravnene)
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

camelfly Pozri príspevok
vies, neviem ako dlho ma zivnostenske opravnenie a ci v tej dobe pod predmetom cinnosti ako uctovnicke prace, nemohla mat zakonponovane v inom predmete zivnosti, nakolko sama vies ze tie predmety sa pridavaju, ci rusia alebo obmienaju

PS: uz ti pridali dolenizsie fundovane odpovede, tak to take zle pre Vas ako firmu nebude a ja viem zase nieco viac
Na ineternete funguje podrobný výpis ŽL so všetkými dobami a aj zrušenými predmetmi podnikania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať