Zavrieť

Porady

tovar na ceste

Ahojte poraďáci,
niesom si istá či môžem takto zaučtovať niektoré faktúry
čo sa týkaju tovaru a dopravy k nemu.
Máme tovar z Číny a faktúru vystavenú v novembri 2006 ,
dopravu k nej - FA vystavená v decembri 2006.
Tovar k nám prišiel až v januári 2007 aj clo bolo vyrubené a platené v januári .
V internej smernici máme že FA je zaúčtováná tým dátumom keď príde tovar na sklad - teda v januári.
Mám zaučtovať do roka 2006 tovar s dopravou cez interný doklad ako tovar na ceste, môžem cez účet 383 alebo neviem ako by to bolo najlepšie aby mi nevznikli kurzové rozdiely.
Alebo to zaúčtujem len v roku 2007 na skad a do roku 2006
nezaúčtujem, ale neviem či to môže byť lebo faktúry sú s dátumom v starom roku.
Veľmi pekne ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Keď prišla fa tak 119/321.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Spôsob A : 131/321 ak dostaneš fa, na konci roka 139/131,ak tovar nie je fyzicky dodaný.
    Spôsob B : 5xx/321 a na konci roka 139/5xx, v novom roku preúčtuješ 5xx/139.
    Naposledy upravil martinius : 31.01.07 at 11:53

    Corina je offline (nepripojený) Corina

    Corina
    Ja účtujem spôsobom A.
    Ale ide mi o prelom roka,mne tovar došiel až v januári, podľa
    internej smernice FA účtujeme až kedˇpríde tovar, teda v januári.
    Lenže FA sú s dátumom starého roka pretože tovar ide nejaký ten čas k nám.
    Ide mi o to či to mám ID zaúčtovať do starého roka ako tovar na ceste, elebo nemusím a zaúčtujem to len januári nového roka ako obstaranie tovaru.
    teda asi takto :
    rok 2006
    ID : 139/383
    rok 2007
    FA : 131/321
    383/139

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    My máme podobný problém. Faktúra z Číny došla 11/2006, my sme fakturovali odberateľovi tovar v 12/2006. Doprava ,clo a tovar došli v 1/2007.
    Neviete niekto poradiť ako by sme to mali správne zaúčtovať? Vďaka.

    Corina je offline (nepripojený) Corina

    Corina
    Vy ste vyfakturovali tovar ktorý Vám fyzicky prišiel v januári už v decembri minulého roka,alebo som zle pochopila

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Corina
    Ja účtujem spôsobom A.
    Ale ide mi o prelom roka,mne tovar došiel až v januári, podľa
    internej smernice FA účtujeme až kedˇpríde tovar, teda v januári.
    Lenže FA sú s dátumom starého roka pretože tovar ide nejaký ten čas k nám.
    Ide mi o to či to mám ID zaúčtovať do starého roka ako tovar na ceste, elebo nemusím a zaúčtujem to len januári nového roka ako obstaranie tovaru.
    teda asi takto :
    rok 2006
    ID : 139/383
    rok 2007
    FA : 131/321
    383/139
    Však som ti napísala....dostaneš faktúru,tovar máš na ceste,tak zaúčtuješ v roku 2006 131/321 a účtuješ aj DPH.
    Žiadne časové rozlíšenie do toho nemotaj,načo,však do nákladov ide až pri vyskladnení. Na prelome roka robíš tak maximálne inventarizáciu a zaúčtuješ 139/131.
    V roku 2007 ti príde tovar, tak ho len preúčtuješ : 132/139.
    Naposledy upravil martinius : 31.01.07 at 11:54

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    Corina
    Vy ste vyfakturovali tovar ktorý Vám fyzicky prišiel v januári už v decembri minulého roka,alebo som zle pochopila
    Tak je to správne. Odberateľ potreboval faktúru už minulého roku, preto nám dodávateľ vyfakturoval tovar už v novembri, aj keď fyzicky došiel až tohto roku. A my máme problém ako zúčtovať náklady a výnosy minulého roku.

    Corina je offline (nepripojený) Corina

    Corina
    Martinius, ja to všetko chápem, čo si napísala, ale mne ide o to
    že ja mám v internej smernici :
    Fa účtujem až keď príde tovar na sklad,aby nám nevznikali KR a tovar mi prišiel v roku 2007,
    tak si myslím že podľa internej smernice by som nemala účtovať Fa do roka 2006 ale zaúčtovať tovar na ceste asi ID.
    A ešte k DPH, keďže je to tovar z Číny nie je tam DPH, ale colný dlh a ten mi ide až do januára,lebo tovar cez colnicu bol preclený
    až januári 2007.

    Corina je offline (nepripojený) Corina

    Corina
    Martinka, myslím si že cez 384.
    Lebo pokial ste nemali tovar na sklade, ten prímete na sklad až v roku 2007 tak náklad aj výnos by mal byť v roku 2007.
    Neviem isto iba si myslím či by to nemohlo byť takto :
    rok 2006 :
    139/321
    311/384
    rok 2007 :
    131/139
    132/131
    384/604
    504/132

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    Podľa mňa by to účtovanie malo vyzerať asi tak, ako píšeš. Ale čo ak ten výnos potrebujeme už v roku 2006? Dá sa s tým ešte niečo urobiť?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ako môžete v r. 06 predať niečo, čo ešte nemáte na sklade? Veď by nesedela ani inventúra zásob, ak nepríjmete na sklad.
    Žiadne výnosy v r. 06 by som neúčtovala. Vo vašom prípade ide o klasické účtovanie 139/321 a dosť. /v roku 2006/

    Corina je offline (nepripojený) Corina

    Corina
    Ja si tiež myslím že v roku 2006 nemôžeš mať výnos,
    lebo tovar fyzicky máš až v roku 2007, teda aj náklad bude v roku 2007.
    A vlastne kedy Ti vznikne náklad až vtedy môže byť výnos.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Corina
    Martinius, ja to všetko chápem, čo si napísala, ale mne ide o to
    že ja mám v internej smernici :
    Fa účtujem až keď príde tovar na sklad,aby nám nevznikali KR a tovar mi prišiel v roku 2007,
    tak si myslím že podľa internej smernice by som nemala účtovať Fa do roka 2006 ale zaúčtovať tovar na ceste asi ID.
    A ešte k DPH, keďže je to tovar z Číny nie je tam DPH, ale colný dlh a ten mi ide až do januára,lebo tovar cez colnicu bol preclený
    až januári 2007.
    Colný dlh nie je problém účtovať. A kurzové rozdiely musíš účtovať,nemôžeš si predsa postaviť smernicu v rozpore so zákonom,len aby si neúčtovala KR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.