Zavrieť

Porady

auto v podnikaní bez výdavkov

Podnikateľ FO si kúpil tento rok do firmy dve autá, jedno na lízing a jedno v hotovosti. Tieto autá sú podľa technického preukazu vedené na firmu. Nezaplatil cestnú daň, a ani nevedie knihu jázd. Nechce si uplatňovať ani výdavky za benzín. Ide mi hlavne o to, že či mám tento majetok zaradiť do firmy a vykazovať ho vo výkazoch. Daňovo ho odpisovať nebudem, dám prerušenie odpisov, ale čo s nákladmi na leasing. Tie mam dať ako daňovo neuznané?
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

A dôvod zakúpenia na firmu bol aký?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
To je škoda neuplatňovať výdavky na tie autá , ale ak sa tak SZČO rozhodol , tak snáď vie prečo .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
linda991
Podnikateľ FO si kúpil tento rok do firmy dve autá, jedno na lízing a jedno v hotovosti. Tieto autá sú podľa technického preukazu vedené na firmu. Nezaplatil cestnú daň, a ani nevedie knihu jázd. Nechce si uplatňovať ani výdavky za benzín. Ide mi hlavne o to, že či mám tento majetok zaradiť do firmy a vykazovať ho vo výkazoch. Daňovo ho odpisovať nebudem, dám prerušenie odpisov, ale čo s nákladmi na leasing. Tie mam dať ako daňovo neuznané?
Výdavky na lízingové splátky ani nie sú výdavkom , ten je premietnutý odpisoch a tie uplatňovať nebudeš .

Môžeš napísať dôvod , ako dospel k takémuto záveru .....a autá potom používa na súkromný účel ?

Splň mu jeho želanie , autá budú zaevidované v majetku bez uplatňovania preukázateľných výdavkov včetne odpisov .
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

A využíva to auto v súvislosti s podnikaním?
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

Ten dôvod zakúpenia do firmy nie je jasný ani mne, ale radšej to uz neriešim, len si myslim, že ked je kupene na firmu, tak by som ho mala asi viesť vo výkazoch. Čo ked sa raz rozhodne uplatňovať si výdavky. a do vtedy by som mu ho daňovo neodpisovala.
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

z tých lízingových splátok som myslela tú časť, ktorá sa týka finančnej činnosti. Nerobim JU dlho a lízing som este nemala, ale predpokladám tak z PU, že sa zaradí do majetku len v ocenení istiny.
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

tinaM
A využíva to auto v súvislosti s podnikaním?
Áno, ale asi nevedel o tom, že musí zaplatiť cestnú daň, tak ju už nechce platiť spätne za r. 2006. a neviedol ani knihu jázd. Vraj mu niekto povedal, že ked nevedie knihu jázd, tak si može dať benzínov koľko chce, len nesmie dávať do výdavkov žiadne opravy.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

linda991
Podnikateľ FO si kúpil tento rok do firmy dve autá, jedno na lízing a jedno v hotovosti. Tieto autá sú podľa technického preukazu vedené na firmu. Nezaplatil cestnú daň, a ani nevedie knihu jázd. Nechce si uplatňovať ani výdavky za benzín. Ide mi hlavne o to, že či mám tento majetok zaradiť do firmy a vykazovať ho vo výkazoch. Daňovo ho odpisovať nebudem, dám prerušenie odpisov, ale čo s nákladmi na leasing. Tie mam dať ako daňovo neuznané?
Keďže sa jedná o FO - tak určite nekúpil autá do FIRMY, ale na svoje MENO.
Zakúpené auto, ktoré kúpil v hotovosti - je majetkom FO, a FO sa rozhodne či ho zaradí do svojho obchodného majetku, alebo nie.

A taktiež si nemusí uplatňovať ani náklady, odpisy a pod. na auto na lízing.

Keď nechce - tak nemusí.
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

autá maju v technickom preukaze určite ako majiteľa FO - podnikateľa aj z obchodným menom
Aj kúpna zmluva pri aute za hotovosť je na FO - podnikateľa
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

linda991
Áno, ale asi nevedel o tom, že musí zaplatiť cestnú daň, tak ju už nechce platiť spätne za r. 2006. a neviedol ani knihu jázd. Vraj mu niekto povedal, že ked nevedie knihu jázd, tak si može dať benzínov koľko chce, len nesmie dávať do výdavkov žiadne opravy.
Tu by som rozhodovala podľa toho, aký mu vychádza daňový základ. Ak by mu to pomohlo, radšej by som zaplatila daň z MV dodatočne a tiež prípadné sankcie. Treba to prepočítať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška
Keďže sa jedná o FO - tak určite nekúpil autá do FIRMY, ale na svoje MENO.
Zakúpené auto, ktoré kúpil v hotovosti - je majetkom FO, a FO sa rozhodne či ho zaradí do svojho obchodného majetku, alebo nie.

A taktiež si nemusí uplatňovať ani náklady, odpisy a pod. na auto na lízing.

Keď nechce - tak nemusí.
To je pravda , súhlasím čo píšeš , ale to sú obe firmené autá a to je prekvapujúce ...že sa tak rozhodol.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Linduška, to je iba výmysel Policajtov. Furt je to FO. Kľudne si mohol dať auto zakúpené v hotovosti dať zapísať na r.č. a potom sa môže rozhodnúť kedy chce, tak vtedy si ho zaradí do podnikania.

Lízing - je trošku o inom, keďže majiteľom je stále lízingovka, a on je iba držiteľom.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5
To je pravda , súhlasím čo píšeš , ale to sú obe firmené autá a to je prekvapujúce ...že sa tak rozhodol.
Zitka....to vie len on prečo sa tak rozhodol, možno to nempotrebuje

Ale s tým, že je to firemné auto /z daňového hľadiska/ nesúhlasím. Je to proste FO a môže sa rozkrájať aj tak to bude auto FO pokiaľ si ho nezaradí do obchodného majetku /, tak je to jeho súkromné auto. /Hovorím iba o aute zakúpené v hotovosti/.

Lízované auto nie je "ešte " jeho.
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

tak co s finančnou činnosťou z leasingu, splatky su platené z účtu, neuznat mu ich do výdavkov?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

môžeš mu ich dávať ako VNZD.

Ja mám tiež klienta, 2 autá na lízing /výhodný lízing z dôvodu kúpy naraz dvoch vozidiel/. O jednom účtuje, že ho používa na podnikanie a druhé má na osobné účely /VNZD/.
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

dik, už mám v tom jasnejšie, ešte že je porada
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Linduška,
ak sa rozhodne tento rok uplatňovať si VOZD, tak urobíš všetko tak, ako keby si rok 2006 všetko uplatnil /odpisy, úrok atd./ a budeš len jednoducho pokračovať.

Podotýkam len, že nezaplatenie dane z MV a nepodanie DP k dani z MV neznamená , že nemá nárok na VOZD aj v roku 2006.
V tom prípade má dve riešenia:
1) Podá DP k dani z MV za rok 2006 / so všetkými následkami/, alebo
2) pri kontrole ho k bodu 1) samá daňová kontrola donúti
0 0
linda991 linda991

linda991 je offline (nepripojený) linda991

aha, takže on mal tú daň minimálne z toho lizingového auta zaplatiť
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Teraz som si všimla, že píšeš, že v tomto roku......, tak teraz neviem, kedy kúpil to auto až v roku 2007???

Ak áno,

tak napriklad pri hotovostnom aute sa môže aj na konci roka rozhodnúť , že ho vloží do podnikania a má nárok na odpis a na všetky ostatné výdavky dňom zaradenia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška
Linduška,
ak sa rozhodne tento rok uplatňovať si VOZD, tak urobíš všetko tak, ako keby si rok 2006 všetko uplatnil /odpisy, úrok atd./ a budeš len jednoducho pokračovať.

Podotýkam len, že nezaplatenie dane z MV a nepodanie DP k dani z MV neznamená , že nemá nárok na VOZD aj v roku 2006.
V tom prípade má dve riešenia:
1) Podá DP k dani z MV za rok 2006 / so všetkými následkami/, alebo
2) pri kontrole ho k bodu 1) samá daňová kontrola donúti



[B]Súhlasím s Muškou bod2/ osobná skúsenosť pri daňovej kontrole .SZČO si doplatil vtedy ešte cestnú daň aj so sankciou a uplatnené výdavky na MV uznali .[/B]
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať