Zavrieť

Porady

Opravná a opravená faktúra

Mám asi nemalý problém.
V roku 2006 mi prišla vyúčtovacia faktúra za spotrebu plynu k 18.12.06. Odpočet nebol správny, tak sme celú faktúru reklamovali. Kolega, ktorý to vybavoval, povedal, že to prešetria a do 14-dní pošlú opravenú faktúru. Keďže na uzávierku účtovníctva mám šibeničné termíny (10 prac. deň v januári), a dovtedy mi od SPP nič neprišlo, túto faktúru som odložila na bok a tvorila som časové rozlíšenie. (Podľa plynomeru nám vychádzal preplatok.) No a dnes mi prišla opravná faktúra (dát. ZP 31.1.07), ktorá vlastne stronuje tú pôvodnú a zahŕňa aj preplatok. Ja som bola celý čas v tom, že pošlú namieto tej zlej, novú správnu, ktorú dám do účtovníctva. No a problém je samozrejme v tom, že tú starú nemám v účtovníctve. A teraz raďte. Do roku 2006 pôvodnú faktúru neviem ako dať, nakoľko účtovníctvo mám už uzavreté. Bojím sa však, že kvôli DPH-čke starú faktúru nemôžem dať do januára. Alebo môžem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Účto za rok 2006 máš už uzavreté ?????
    Faktúru (opravenú) by som zahrnul do 01/2007. Zd. plnenie tomu zodpovedá a nakoľko si tvorila časové rozl., tak ho máš hneď aj kde rozpustiť.

    Chybnú faktúru by som neúčtoval.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Časové rozlíšenie som tvorila len do výšky skutočnej spotreby (teda preplatku). Opravná faktúra prišla na sumu = zlá faktúra + preplatok. Teda tú starú faktúru musím zaúčtovať. Môžem do januára 2007?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Gabi03
    Časové rozlíšenie som tvorila len do výšky skutočnej spotreby (teda preplatku). Opravná faktúra prišla na sumu = zlá faktúra + preplatok. Teda tú starú faktúru musím zaúčtovať. Môžem do januára 2007?
    Prečo potom menili dátum zdaniteľného plnenia, keď sa vlastne jedná len o opravu pôvodnej faktúry? Ale využil by som to a tváril sa , že je to prvá a správna faktúra, ktorú som od nich dostal.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    To nemôžem
    Stará faktúra: nedoplatok 120 tis.
    Malo byť: preplatok 1 tis.
    Nová opravná: -121 tis.

    Nie je to opravená, čo som si myslela, že bude, ale opravná, zrejme niečo ako dobropis.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Predpokladám, že DP nie je ešte urobené. Prečo to neurobíš tak akoby to malo byť? teda ešte do 12/06?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Pretože účtovníctvo mám už uzavreté. Máme šibeničné termíny kvôli materskej firme v španielsku.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Gabi03
    Pretože účtovníctvo mám už uzavreté. Máme šibeničné termíny kvôli materskej firme v španielsku.
    Hm, poznám také termíny. My ich máme dokonca na 4 prac.deň. Ale čo sa týka decembra, tak to máme rozdelené na 3 intervali.

    120 tis. je dosť veľká čiastka a určite by som sa snažila dohodnúť s majiteľmi aby to išlo do 12/06. DPH sa kľudne môže uplatniť v 1/07.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Mne šlo o tú DPH. To som si oddfúkla. Ja myslím, že ak dám obe faktúry z hľadiska dane z príjmov do 1/2007, nemal byť problém, nakoľko potom aj tá opravná fa. mala ísť s dátumom do 12/2006, no oni tam napísali zdanitelné plnenie 31.1.2007.
    Ďakujem.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ja problém vidím len v starej faktúre na čiastku 120 tis., ktorá mala ísť do nákladov roka 2006. DPH zo starej fa sa môže uplatniť aj v ďalšom zdaňovacom období, teda v 1/07. Opravná faktúra s preplatkom na čiastku - 121 tis. je vystavená so zdan.plnením správne , vidˇ§ 25 ods.3 zákon o dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.