Zavrieť

Porady

Odchodné pri predčasnom starobnom dôchodku

Ak odchádza zamestnanec do predčasného starobného dôchodku, vyplácate mu odchodné podľa § 76 ods.6?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    A má na to odstupné nárok zo zákona, alebo to máte len upravené v smernici alebo kolektívnej zmluve?
    Podľa uvedeného odstavca parí zamestnancovi odchodné po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov. Nespomína sa tam predčasný dôchodok.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Aj predčasný starobný dôchodok je starobný dôchodok. Odchodné platí podľa Zákonníka práce. V Kolektívnych zmluvách sa dá dohodnúť viac ako jednomesačné odchodné.

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    V zákone nie je špecifikované..aký starobný...takže si myslím..že starobný je aj starobný ale aj predčasný starobný dôchodok...

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Môžete mi prosím napísať, kde je predčasný starobný dôchodok definovaný ako starobný dôchodok. Myslím ktorý zákon,§,odstavec. Potrebujem to vedieť kvôli nášmu zamestnancovi, ktorému končí výpovedná doba a spĺňa predpoklady na predčasný starobný dôchodok. Mám vychádzať len so zákona o sociálnom poistení, v ktorom je predčasný starobný dôchodok definovaný ako dávka zo starobného poistenia, alebo je to uvedené aj niekde inde.
    Ďakujem za odpoveď.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Prosím, vie mi niekto s istotou potvrdiť, že odchodné sa vypláca (zamestnanec má na neho nárok) aj pri predčasnom starobnom dôchodku?

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Čo by sa dnes dalo povedať s istotou? Ja by som sa na to pozerala takto: Ak niekto odchádza do predčasného starobného dôchodku, má nárok na odchodné podľa § 76 ods 6. ZP / cit.Pri prvom skončení pracovného pomeru pri nadobudnutí nároku na starobný dôchodok...atď/ Ak by nenadobudol nárok na predčasný starobný dôchodok, no tak by ho určite nedostal. A do starobného dôchodku, či už normalného alebo predčasného odíde iba raz.

    Odchodné pri predčasnom starobnom dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.