Zavrieť

Porady

kde zaúčtovať

Prosím o radu . Keď podám daňové priznanie DPH, ktoré sa platí každý štvrť rok a vznikne mi daňová povinnosť kde ju zaúčtujem?
A keď mi vznikne nadmerný odpočet ten dám kam?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Laura30 Pozri príspevok
    Prosím o radu . Keď podám daňové priznanie DPH, ktoré sa platí každý štvrť rok a vznikne mi daňová povinnosť kde ju zaúčtujem?ako výdavok na bú - členenie výdavok neovplyvňujúci základ dane
    A keď mi vznikne nadmerný odpočet ten dám kam?
    ako príjem na bú - príjem neovplyvňujúci základ dane

    odpoveď máš vyznačenú v texte.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Daňová povinnosť - výdaj z BU(POKL), členenie - VNZD DPH
    Nadmerný odpočet - Príjem na BU, členenie - PNZD DPH

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Marína Pozri príspevok
    Daňová povinnosť - výdaj z BU(POKL), členenie - VNZD DPH
    Nadmerný odpočet - Príjem na BU, členenie - PNZD DPH
    ...ešte doplním, treba nahrať túto povinnosť do KZ a uhradiť záväzok

    Laura30 je offline (nepripojený) Laura30

    Laura30
    Manual Pozri príspevok
    ...ešte doplním, treba nahrať túto povinnosť do KZ a uhradiť záväzok
    ale do knihy daň na výstupe ju nedám a na budúci štvrť rok ju nepočítam?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Laura30 Pozri príspevok
    ale do knihy daň na výstupe ju nedám a na budúci štvrť rok ju nepočítam?

    Nie nepočítaš.Nevzniká daňová povinnosť,ani možnosť odpočtu. To je vysporiadanie tvojej pohladávky alebo záväzku voči DÚ.

    Laura30 je offline (nepripojený) Laura30

    Laura30
    Už som pochopila je to vlasne rozdiel dane na vstupe a výstupe. Mne vznikla povinnosť odviesť daň do ŠP.V PD - JÚ zaúčtujem tak ako ste to napísali a túto sumu už na vstup v ďalšom štvrťroku nerátam. Mám ju ako výdavok NZD a hotovo.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Rozumiem tomu?
    ked mám nadmerny odpocet,tak si do knihy pohladavok zadám sumu nadm. odpočtu a ked dalsí mesiac mám povinnost platit DPH, odpočítam si to z nadmerného odpočtu a ako to potom v ALFE preúčtujem, lebo vlastne sa mi potom poníži pohladávka voci DÚ.
    Lebo ked chcem ukoncit rok,tak za december som mala nadmerny odpocet 2711 Sk, ale v januári si z tejto sumy odpočítam moju povinnosť platiť DPH v sume 860 Sk. Poradíte mi? Som akosi z toho mimo.
    VOPRED ĎAKUJEM

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    chudaska Pozri príspevok
    Rozumiem tomu?
    ked mám nadmerny odpocet,tak si do knihy pohladavok zadám sumu nadm. odpočtu a ked dalsí mesiac mám povinnost platit DPH, odpočítam si to z nadmerného odpočtu a ako to potom v ALFE preúčtujem, lebo vlastne sa mi potom poníži pohladávka voci DÚ.
    Lebo ked chcem ukoncit rok,tak za december som mala nadmerny odpocet 2711 Sk, ale v januári si z tejto sumy odpočítam moju povinnosť platiť DPH v sume 860 Sk. Poradíte mi? Som akosi z toho mimo.
    VOPRED ĎAKUJEM
    Rozumieš. V alfe cez ID naúčtuješ tzv.zápočet pohľadávky (nadm.odpočet) so závazkom (daňov.povinnosťou) ku dňu splatnosti závazku, čiže k 25.2.2007.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Takže vlastne ten nadmerny odpočet za december mám v januári, a v decembri mám zaúčtovanú povinnosť voči DU za november 2006.
    A ešte pre kontrolu, pri registrácii som si uplatnila DPH zo zásob a urobila som to cez ID a dala som to ako výdavok neovpl. ZD a tiež DPH z odpisovaného majetku a tiež ako výdavok neovpl. ZD, s tým že som si upravila aj zostatkovú cenu odpisovaného majetku.
    Ešte raz ďakujem a všetkým prajem pekný zvyšok dňa!!

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    chudaska Pozri príspevok
    Takže vlastne ten nadmerny odpočet za december mám v januári, a v decembri mám zaúčtovanú povinnosť voči DU za november 2006.

    Nie nadmer.odpočet za december čiže tvoja pohľadávka voči DÚ musíš evidovať k 31.12. v knihe pohľadávok. Daňová povinnosť za november musí byť evidovaná k 30.11. v knihe závazkov. Daňovú povinnosť si odpočítaš od nadm.odpočtu teda nie do 25.2.2007 ale do 25.1.2007. Uviedla som zlý dátum, pretože som z tvojej otázky pochopila, že sa jedná o december (povinnosť) a január (odpočet).
    odpoveď fialovou farbou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.