Zavrieť

Porady

pohonne hmoty

Ako zaučtujem pohonne hmoty platene kartou?Najskor potrebujem nejaky predpis a potom uhrada z učtu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    majkla Pozri príspevok
    Ako zaučtujem pohonne hmoty platene kartou?Najskor potrebujem nejaky predpis a potom uhrada z učtu?
    Môžeš nasledovne:

    501/325 bloček
    343/325
    325/221 bankový výpis

    alebo priamo

    501/221
    343/221

    jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

    mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac jana stecova
    Nákup PHM na kartu sa nesmie účtovať priamo cez ban. účet. Súhlasím aj s tou 325, ale ja to účtujem cez 261. Pozri postupy účtovania účet 261 a Cenigovú Podvojné účtovníctvo podnikateľov.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jana stecova Pozri príspevok
    Nákup PHM na kartu sa nesmie účtovať priamo cez ban. účet. Súhlasím aj s tou 325, ale ja to účtujem cez 261. Pozri postupy účtovania účet 261 a Cenigovú Podvojné účtovníctvo podnikateľov.

    Ja účet 261 používam len na vklady a výbery z účtu do pokladne a opačne.

    jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

    mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac jana stecova
    Tak si prečítaj Cenigovú a postupy účtovania.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jana stecova Pozri príspevok
    Tak si prečítaj Cenigovú a postupy účtovania.
    Nespochybňujem Cenigovu.

    Len na doplnenie: Postupy účtovania v PÚ

    § 47
    Účtovanie na syntetických účtoch v účtovej triede 2


    (14) Na účte 261 - Peniaze na ceste sa účtujú peniaze na ceste.


    A myslím si, že Postupy vydané MF SR je záväznejšie ako Postupy od Cenigovej.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 14.02.07 at 10:55

    jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

    mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac jana stecova
    Ano , súhlasím s Tebou, ale skús si prečítať ešte raz § 47 - účet 261, veď to tam máš napísané a čítaj pozorne. Len , aby sa Ti nezdalo, že Ťa poučujem, ale aj ja som to robievala niekoľko rokov pozadu tak ako Ty , až na jednom školení nás metodička daň. riaditeľstva upozornila na tento problém, pozorne som si prečítala Postupy účtovania a bolo mi jasné.Takže čítaj a pozorne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jana stecova Pozri príspevok
    Ano , súhlasím s Tebou, ale skús si prečítať ešte raz § 47 - účet 261, veď to tam máš napísané a čítaj pozorne. Len , aby sa Ti nezdalo, že Ťa poučujem, ale aj ja som to robievala niekoľko rokov pozadu tak ako Ty , až na jednom školení nás metodička daň. riaditeľstva upozornila na tento problém, pozorne som si prečítala Postupy účtovania a bolo mi jasné.Takže čítaj a pozorne.
    V pohode, neberiem to ako poučovanie. Nato sme tu aby sme prečítali názory iných a poučili.

    Valleri1 je offline (nepripojený) Valleri1

    Valleri1
    U nas vo firme to uctujeme ako fakturu, doklad za PHM spolu s dokladom za platbu kartou dame medzi faktury 501/321 a uhradu z banky potom 321/221.
    Mali sme uz aj kontrolu, dokonca mame aj audit a vraj je to v poriadku.

    STANČO je offline (nepripojený) STANČO

    STANČO
    Dobré ráno, pridávam sa k téme: ako zaúčtujete nákup PHM kartou, ale z osobného účtu konateľa? Kilometre najazdené služobným autom súvisia aj s týmto nákupom-normálne je to v knihe jázd.
    Nedá sa to ako 365/325
    343/325?
    Firma je Q.platcom DPH a v Q. má takých nákupov asi 6 za približne 8.tis.
    KOnateľ to chce mať v DPH, ale náklady nemusí.
    Ďakujem

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    ahojte,

    my účtujeme tiež cez 325 a už niekoľko rokov nám to prešlo aj auditom. Dvakrát mesačne nám chodia výpisy, kde sú presne rozpísané sumy a dátumy ako z bločkov a tie účtujeme nasledovne:

    501,343/325

    máme to cez spoločnosť ccs a oni si sami tie nákupy cez kartu zrážajú z nášho účtu. takže potom účtujeme 325/221.
    261 nepoužívame, pretože tým, že použijeme kartu ccs, neubudnú peniaze z nášho účtu a teda si myslím, že 261 nie je namieste.
    ale zrejme v tu uvedenom príklade sa jedný o iný typ kariet.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    ahoj stančo,

    ja by som si vypýtala od konateľa blok a ten by som mu normálne cez pokladňu preplatila. jeho osobný účet a jeho osobná karta s podnikovým účtovníctvom nesúvisia.
    takže 501,343/211

    adenka je offline (nepripojený) adenka

    adenka
    ja účtujem takéto nákupy na 379. Mám tam vytvorenú analytiku takže
    nie len PHM, ale aj iné nákupy kartou účtujem tam. Čiže cez ID zaúčtujem
    501,343/379 a v banke 379/221. Ani daňováci nemali nič proti, hlavne, že
    je to v nákladoch ako má byť a DPH tiež. Aj tak je to len nejaký spojovací
    účet tak ako 261 alebo 325. A ak to platil súkromnou kartou tak mu to jednoducho z pokladne preplatím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.