Zavrieť

Porady

prejst na PU??

Dobry den,

vie mi niekto poradit s mojim problemom? Od 1. februara sa stanem platcom DPH, mam povinnost zacat viest podvojne uctovnictvo?? Musim sa okrem ineho aj niekam registrovat. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Pokiaľ viem ten zákon nebol schválený na prechod z JÚ na PÚ, aj keď sa stanete platcami DPH. Na stránke www.kros.sk viac............

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    môžeš viesť aj JU, netreba prejst na podvojne
    a ak píšeš, že sa staneš platcom, tak už na DU zaregistrovaná si, nie?

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    zuzubalu
    Dobry den,

    vie mi niekto poradit s mojim problemom? Od 1. februara sa stanem platcom DPH, mam povinnost zacat viest podvojne uctovnictvo?? Musim sa okrem ineho aj niekam registrovat. Dakujem.
    nie, táto povinnosť bola zrušená niekedy v októbri minulého roku :-)

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    tak ako už napísali ostatní, povinnosť prejsť z JÚ na PÚ pre platiteľov DPH bola zrušená, takže platitelia DPH môžu kľudne účtovať v jednoduchom účtovníctve

    vlado7 je offline (nepripojený) vlado7

    vlado7
    Vie mi niekto zodpovedne poradiť, či je lepšie účtovať v JU alebo PU. Výhody a nevýhody atď. Nie som ekonóm, ani účtovník. Prosím poraďte.

    olga88 je offline (nepripojený) olga88

    olga88
    Viac zadefinuj svoju firmu- obrat,zamestnanci,platitel DPH atd... V JU zdanujem prijem skutocne obdrzany za vystavene faktury, v podvojnom za vsetky vystavene FA.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    vlado7, podla mňa je v JU väčšia volnosť na "manévrovanie" v PU je to viac zošnorované. Tak ako píše olga88 v JU zdaňuješ len to čo si prijal platby. V PU keď vystavíš Fa a máš smolu že ti ju odberatel neuhradí tak ju zdaňuješ.
    Je to na dlhšiu diskusiu, treba poznať firmu, jej prosperitu, obrat atď...
    Treba pozerať aj na výšku odvodov do ZP a SP všetko so všetkým súvisí. Potom je tu ručenie-zodpovednosť. Keď uvažuješ nad PU tak potom aj nad založením sro.
    Pekný nedelný deň

    syamlee je offline (nepripojený) syamlee

    syamlee
    ja sa skor priklanam k podvojnemu uctovnictvu. Ale naozaj zalezi dost aj od typu spolocnosti, ci SZCO. Podla mna je viac manevrovacich moznosti v PU ako v JU. A ako sa vyjadril jeden danovy poradca. Nase JU je nejaky macko-pes. Ak je raz jednoduche ma byt jednoduche - napr. pausalisti. Ved sa riesi tolko problemov okolo uctovania v jednoduchom uctovnictve, a aj tu na porade. Napr. zakonne poistenie mot.vozidiel a jeho zaplatenie, uctovanie leasingu, najomne na prelome rokov - ved to uz je z 3/4 podvojne uctovnictvo / len bez uctov /.

    vlado7 je offline (nepripojený) vlado7

    vlado7
    Ďakujem za reakcie. S firmou práve začínam (s.r.o.), prevažne pôjde o konzultačné činnosti, sprostredkovanie apod., občas nejaká kúpa, úprava a predaj technického zariadenia. V globále skôr zamerané na predaj know-how. Obraty určite nebudú výrazne cez 1 milión SKK (dúfam, že v budúcnosti áno). Zamestnanci možno max. 5, ak sa to slušne rozbehne (skôr rátam, že to budú ľudia s vlastnou živnosťou). Možno by bolo účelné začať s JU a potom niekedy prejsť na PU? Privítam Vaše ďalšie názory.
    Naposledy upravil vlado7 : 17.01.05 at 07:05

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Musim Ti odpisat, lebo som sa velmi pobavila na fraze "JU a macko-pes". Myslim, ze je to vystizne! Ja sa tiez pohravam s myslienkou zalozit si s.r.o., lebo PU je podla mna lepsie, aj ked to este nemam zmapovane, co a ako! Zdravim

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.