Zavrieť

Porady

Priradenie N k spravnemu obdobiu

Caute, chcela som sa poradit, ci uvazujem spravne, ak si myslim, ze N na material by sa mali brat do uvahy vtedy, kedy prisla fa a zauctovala sa ( 01/2007), a nie v obdobi kedy sa N uhradili a material bol dodany (12/2006). Pytam sa to kvoli VH za predchadzajuci rok.
Naposledy upravil Letavska : 16.02.07 at 12:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    V podvojnom účtovníctve sa náklady na spotrebu materiálu účtujú vtedy, keď sa materiál spotreboval.
    Nie je rozhodujúce kedy prišiel ani kedy prišla fakúra a ani kedy bola faktúra uhradená.
    Ak ste dostali materiál v 12/2006 a faktúra prišla v 1/2007, môžete to zaúčtovať 112/326 alebo 112/321 (podľa toho ako účtujete faktúry, ktoré prišli v novom roku ale týkajú sa starého).
    Pri spôsobe B to zaúčtujete 501/326 alebo 501/321, ale ak materiál nebol spotrebovaný, musíte v rámci závierkových operácií zaúčtovať 112/501.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Ak taký DHM považujete za zásoby a nie dlhodobý majetok, tak sa to zaúčtuje ako materiál.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Letavska Pozri príspevok
    Nejde mi o to ako zauctujem tie naklady, ale v akom obdobi sa zaratavaju do VH
    Priznám sa, že neviem, čo je to VH.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Že by výsledok hospodárenia?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    smith Pozri príspevok
    Že by výsledok hospodárenia?
    No, to už je lepšieVšade a stále okolo iba o hospodárskom výsledku, a tu je výsledok.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Letavska Pozri príspevok
    Nejde mi o to ako zauctujem tie naklady, ale v akom obdobi sa zaratavaju do VH
    Ak bol materiál dodaný v decembri,ale do konca účtovného obdobia nevyfakturovaný, je potrebné nevyfakturované dodávky zahrnúť do účtovného obdobia roku 2006 cez účet 326. Máš to uvedené aj v príspevku č.2.

    Letavska je offline (nepripojený) Letavska

    Letavska
    V decembri sme dostali zalohovu fa, ktoru sme uhradili. Normalna fa prisla v januari. Zaujima ma ci by som tieto naklady mala zohladnovat do VH minuleho roka.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Letavska Pozri príspevok
    V decembri sme dostali zalohovu fa, ktoru sme uhradili. Normalna fa prisla v januari. Zaujima ma ci by som tieto naklady mala zohladnovat do VH minuleho roka.
    A kedy Ti ten DHM dodali ? Jasnú odpoveď máš predsa v príspevku č. 1 od Mudroša - materiál ide do nákladov v tom obddobí, kedy sa spotrebuje. Ak si ten DHM s OC pod 30 tis.m ktorý považujete za zásoby, fyzicky obdržala a vydala zo zásob do používania v roku 2006, bude to nákladom roku 2006. Ak si ten DHM dostala v roku 2007 (alebo dostala v roku 2006, ale do používania vydala v roku 2007), bude to nákladom roku 2007, bez ohľadu na dátum fakturácie alebo úhrady.
    Máš tu aj určitý priestor nato, aby si si to dala do nákladov v tom roku, kedy je to z hľadiska VH pre firmu výhodnejšie. (Aj DHM dodaný v r. 2006 môžež nechať na 112 a do spotreby na 501 vydať a preúčtovať až v r. 2007)

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Letavska Pozri príspevok
    V decembri sme dostali zalohovu fa, ktoru sme uhradili. Normalna fa prisla v januari. Zaujima ma ci by som tieto naklady mala zohladnovat do VH minuleho roka.
    DHM bol dodaný v 12/06, tak zaúčtuješ do v r.2006 do nákladov oproti 326 nevyfaktúrované dodávky.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Letavska Pozri príspevok
    Uctujem na 326 aj ked mam v decembri zalohovu fakturu?
    Zálohu predsa naúčtuješ ako 314/221.
    Takže v tvojom prípade to účtovanie môže vyzerať asi takto:
    12/06 účtuješ : majetok pod 30 tis. 501/326
    preddavok (asi tiež 30tis.) 314/221
    01/07 ak príde faktúra,tak zúčtuješ: 326/321
    343/321
    321/314

    Letavska je offline (nepripojený) Letavska

    Letavska
    Zle som asi napisala otazku. Nemala som na mysli ako sa uctuje zalohova fa, ale ci mam okrem zalohovej fa uctovat navyse tento maj. na 326.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Letavska Pozri príspevok
    Zle som asi napisala otazku. Nemala som na mysli ako sa uctuje zalohova fa, ale ci mam okrem zalohovej fa uctovat navyse tento maj. na 326.
    Áno, je potrebné o nevyfakturovanej dodávke účtovať cez účet 326. Ale to už predsa bolo poradené ihneď v prvých príspevkoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.