Zavrieť

Porady

SP doplatit alebo platit viac?

Co sa oplati viac? alebo je to jedno /SZCO/

1. Doplatit si SP-dochodkove za obdobie studia?

alebo

2. Zvysit si vymeriavci zaklad SP-dochodkove pre toto obdobie?

Co s toho viac ovplyvnuje buduci dochodok, vacsia doba poistenia alebo vyssie odvody v niektorom roku pri mensej dobe poistenia?
Znizenie zakladu dane samozrejme zarucia obydva sposoby.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pezuma je offline (nepripojený) Pezuma

    Sládkovičovo Pezuma
    Ak máš ešte niekoľko rokov do dôchodku, určite by som nedoplácala dobu štúdia, ale zvýšila VZ, budeš mať vyšší koeficient a keby si aj ochorela, máš vyššie nemocenské dávky. Aj sa ti zníži daňový základ, keď budeš mať vyššie odvody. Snaž sa mať, čo najvyšší koeficient.

    5-ko je offline (nepripojený) 5-ko

    5-ko
    Pezuma Pozri príspevok
    Ak máš ešte niekoľko rokov do dôchodku, určite by som nedoplácala dobu štúdia, ale zvýšila VZ, budeš mať vyšší koeficient a keby si aj ochorela, máš vyššie nemocenské dávky. Aj sa ti zníži daňový základ, keď budeš mať vyššie odvody. Snaž sa mať, čo najvyšší koeficient.
    5-ko = Peter

    No do dochodku mam este hodne daleko, takto by som si chcel znizit dan za tento rok. Vymeriavaci zaklad chcem zvysit len pre dochodkove poistenie /starobne+invalidne/.
    V globale si vsak neviem predstavit co s tych dvoch bodov je pre mna vyhodnejsie v SP....alebo je to jedno takto skoro pred dochodkom?

    Dakujem moc

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keďže do dôchodku pôjdeš najskôr asi tak za 40 rokov, tak Ti teraz asi nikto nepovie, čo bude výhodnejšie pre štátny dôchodok z hľadiska zákonov, ktoré budú o 40 rokov platiť.

    5-ko je offline (nepripojený) 5-ko

    5-ko
    OK rozumiem

    Aby som s tych penazi dostal nieco aj do druheho piliera tak je asi rozumnejsie zvysit si vymeriavaci zaklad?

    Dakujem

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ja osobne, ak by som mal dobré podnikanie by som hľadal také alternatívy riešenia, ktoré nebudú do dôchodkových fondov SP generovať ŽIADNE odvody. Čiže podnikať na Slovensku napr. v rámci s.r.o. a podľa možnosti odkladať iba peniaze z podielov na zisku (tie sa nezdaňujú , a nie sú ani VZ pre sociálne poistenie).
    Radšej platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a vo vhodnom čase ho využiť.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Neviem odhadnúť, koľko máš asi rokov...ale. Ako tu bolo už spomínané, dôchodkový vek pre mužov je podľa dnešných zákonov 65 rokov. Ak máš 25rokov...vystrieda sa ešte minimálne 10 vlád a parlamentov, kým budeš mať nárok na dôchodok. Takže teraz ti určite nikto nepovie, čo bude potom. A môj predpoklad je taký, že spoliehať sa na sociálnu poisťovňu, alebo nejaký Xtý pilier..pochybujem. Za tých 40 rokov sa veľa zmení a skôr sa prikláňam k myšlienke "Čo si sám neušetríš..nebudeš mať"

    ezimova je offline (nepripojený) ezimova

    ezimova
    ja by som platila do SP čo najmenej a keď mi zvyši nejaka tá korunka dám si radšej doplnkové dôchodkové poistenie, lebo keď pôjdem ja do dôchodku neviem či mi z neho vyjde na okuliare a palicu

    Pezuma je offline (nepripojený) Pezuma

    Sládkovičovo Pezuma
    machinak Pozri príspevok
    Neviem odhadnúť, koľko máš asi rokov...ale. Ako tu bolo už spomínané, dôchodkový vek pre mužov je podľa dnešných zákonov 65 rokov. Ak máš 25rokov...vystrieda sa ešte minimálne 10 vlád a parlamentov, kým budeš mať nárok na dôchodok. Takže teraz ti určite nikto nepovie, čo bude potom. A môj predpoklad je taký, že spoliehať sa na sociálnu poisťovňu, alebo nejaký Xtý pilier..pochybujem. Za tých 40 rokov sa veľa zmení a skôr sa prikláňam k myšlienke "Čo si sám neušetríš..nebudeš mať"
    Prosím nezavádzať!!!! Dôchodkový vek je ešte stále 62 !!!!! rokov pre mužov aj ženy jednotný.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Pezuma Pozri príspevok
    Prosím nezavádzať!!!! Dôchodkový vek je ešte stále 62 !!!!! rokov pre mužov aj ženy jednotný.
    Ospravedlňujem sa za zavádzanie.... Ešte nie som taký starý, aby sa ma to bytostne týkalo

    5-ko je offline (nepripojený) 5-ko

    5-ko
    Dakujem

    Aj ja som nazoru ze co si neusetrim nebudem mat ale momentalne si nechcem komplikovat zivot ani s.r.o ani uctovnictvom . Preto ma napadlo ze racej davat penize na dochodok ako na dan!
    /a potom ved druhy pilier....to su moje peniaz /

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.