Zavrieť

Porady

Zaúčtovať cestovné náhrady do JÚ?

Pozdravujem všetkých. Chcem sa spýtať: som spoločníčkou vo v.o.s. aj s.r.o. a zároveň aj SZČO. Z oboch spoločností mám vyplatené cestovné náhrady (použitie súkromného vozidla, PHL, stravné). So spoločnosťami nemám nemám žiaden pracovno-právny vzťah. Je potrebné uvedený príjem zaúčtovať do JÚ SZČO? V podstate nejde o zdaniteľný príjem a nesúvisí s podnikaním, pretože nevykonávam práce pre spoločnosti na základe ŽL. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

    55 rokov, daniar a účtovník Efinečka
    A na základe čoho boli cestovné náhrady vyplatené ? Podľa zákona o cest.náhradách spoločník nemá nárok na vyplatenie cestovných náhrad, nevykonáva činnosť pre v.o.s. a s.r.o. a keď, tak na základe čoho ? Je to problém v.o.s. a s.r.o. - nie sú to ich daňové výdavky.
    Podľa zákona 595/2003 je to Váš príjem / neoprávnene vyplatené náhrady / a mali by ste to zdaniť, ak nevyriešite problém na základe čoho Vám boli cestovné náhrady vyplatené.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Som aj konateľ v uvedených spoločnostiach - pomôže to? Cesťáky boli riadne vypísané. Interne by sme upravili smernicou, že konateľ má nárok na cestovné náhrady, i keď nepoberá žiadnu odmenu. Bolo by to o.k.?

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    dalilada Pozri príspevok
    Som aj konateľ v uvedených spoločnostiach - pomôže to? Cesťáky boli riadne vypísané. Interne by sme upravili smernicou, že konateľ má nárok na cestovné náhrady, i keď nepoberá žiadnu odmenu. Bolo by to o.k.?
    Posúvam tému dopredu. Vie niekto odpoveď? ďakujem.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    dalilada Pozri príspevok
    Som aj konateľ v uvedených spoločnostiach - pomôže to? Cesťáky boli riadne vypísané. Interne by sme upravili smernicou, že konateľ má nárok na cestovné náhrady, i keď nepoberá žiadnu odmenu. Bolo by to o.k.?
    Konateľ je na tento účel považovaný za zamestnanca a má nárok na cestovné náhrady ako zamestnanec. Tento príjem nie je predmetom dane a neuvádza sa v DP, ani v JU, keď sa vlastne týka iných spoločností. V JU sa uvádzajú výdavky za tie pracovné cesty, ktoré sa týkajú činnosti SZČO.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Pekný deň !

    Mám podobný problém. SZČO podniká v stavebnej oblasti spolu s druhou SZČO ako združenie . V živ. liste má aj trénerskú činnosť a org. šport. podujatí - na tieto činnosti vediem osobitne účtovníctvo (jed. )

    1.Teraz som sa dozvedela , že poberal cestovné náhrady keď chodil na
    schôdze - zasadnutia ako člen nejakého výboru ( neviem teraz presne ) - TO SI MYSLÍM , ŹE NEMUSÍM DÁVAŤ AKO JEHO PRíJEM ..

    2. Na tento rok má uzavretú zmluvu, že bude vykonávať asistenta rep.trénera , čo bude fakturovať a bude poberať aj cestovné náhrady - TENTO PRÍJEM BY SOM UŽ MALA EVIDOVAŤ AKO ZDANITEĽNÝ PRÍJEM ?

    Som z toho dopletená a poprosím Vás skúsenejších o radu .
    ďakujem pekne.

    emily 2

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Príjem cestovných náhrad nie je nikdy zdaniteľný príjem, účtuješ ako ostatné príjmy neovplyvňujúce základ dane, účtuješ ich, lebo súvisia s predmetom podnikania.

    Zaúčtovať cestovné náhrady do JÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.