Zavrieť

Porady

výpočet VZ

Ako mám postupovať pri výpočte VZ na nemocenské a zdravotné.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania 26.1.2007. Od 29.1.007 do 8.2.2007 má PN. Jeho HM mzda 9120 Sk.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mkatka je offline (nepripojený) mkatka

    mkatka
    uctoeva Pozri príspevok
    Ako mám postupovať pri výpočte VZ na nemocenské a zdravotné.
    Zamestnanec nastúpil do zamestnania 26.1.2007. Od 29.1.007 do 8.2.2007 má PN. Jeho HM mzda 9120 Sk.
    Podľa uvedeného, zamestnanec odpracoval len 1 deň v mesiaci, t.j. 26.1.07. Jeho HM = 9120/23; t.j. 397 Sk.
    Min VZ na ZP = 43,7x8= 350 Sk, ZP platí z dostiahnutého príjmu
    min VZ na NP = 7600/23 = 331 Sk, NP platí z dosiahnutého príjmu

    V prípade omylu, ma opravte, ďakujem.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, ak by som Vás mohla poprosiť, skúste sa mi pozrieť na výpočet
    denného vymeriavacieho základu pre PN zamestnanca. V PP je od 1.2.2007, základná mzda Sk 13.800,-, odpracované dni 1.2.07-13.2.07, v dňoch 14.2.07-18.2.07 bola PN, odo dňa 19.2.07 materská dovolenka. Rátam dobre ak denný vymeriavaci základ pre výpočet PN je Sk 600,-? Ďakujem.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, ak by som Vás mohla poprosiť, skúste sa mi pozrieť na výpočet
    denného vymeriavacieho základu pre PN zamestnanca. V PP je od 1.2.2007, základná mzda Sk 13.800,-, odpracované dni 1.2.07-13.2.07, v dňoch 14.2.07-18.2.07 bola PN, odo dňa 19.2.07 materská dovolenka. Rátam dobre ak denný vymeriavaci základ pre výpočet PN je Sk 600,-? Ďakujem.
    No mne to vychádza o niečo menej.
    Môj výpočet: 13800/20*9 = 6210,- (mzda za obdobie 1.-13.2.2007)
    6210/13 = 477,69, po zaokrúhlení 478,-Sk
    (VZ pre výpočet PN sa delí kalendárnymi dňami)
    Počkajme si ešte na ďalší názor alebo na odsúhlasenie môjho výpočtu.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Ďakujem pekne za výpočet, bola to aj jedna z mojich verzii výpočtu. Chcela by som sa opýtať, ak bude mať tento zamestnanec za tie odpracované dni napr. odmenu vo výške Sk 20.000,-, mám túto odmenu rátať do vymeriavacieho základu?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    seda Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za výpočet, bola to aj jedna z mojich verzii výpočtu. Chcela by som sa opýtať, ak bude mať tento zamestnanec za tie odpracované dni napr. odmenu vo výške Sk 20.000,-, mám túto odmenu rátať do vymeriavacieho základu?
    Áno, samozrejme. Jedine ak by to bola nejaká jubilejná odmena, tak tá nevstupuje do VZ ani pre ZP ani pre SP.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    uctoeva Pozri príspevok
    Ako mám postupovať pri výpočte VZ na nemocenské a zdravotné.
    Zamestnanec nastúpil do zamestnania 26.1.2007. Od 29.1.007 do 8.2.2007 má PN. Jeho HM mzda 9120 Sk.
    mkatka Pozri príspevok
    Podľa uvedeného, zamestnanec odpracoval len 1 deň v mesiaci, t.j. 26.1.07. Jeho HM = 9120/23; t.j. 397 Sk.
    Min VZ na ZP = 43,7x8= 350 Sk, ZP platí z dostiahnutého príjmu
    min VZ na NP = 7600/23 = 331 Sk, NP platí z dosiahnutého príjmu
    Nesúhlasím s VZ pre Sociálnu poisťovňu (NP):
    minimálny VZ pre SP je za 3 kalendárne dni 7600/31*3= 736 Sk. VZ pre SP bude teda 736 Sk.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    jankasm Pozri príspevok
    No mne to vychádza o niečo menej.
    Môj výpočet: 13800/20*9 = 6210,- (mzda za obdobie 1.-13.2.2007)
    6210/13 = 477,69, po zaokrúhlení 478,-Sk
    (VZ pre výpočet PN sa delí kalendárnymi dňami)
    Počkajme si ešte na ďalší názor alebo na odsúhlasenie môjho výpočtu.
    Len maličkosť - DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.

    mazurka je offline (nepripojený) mazurka

    mazurka
    K tejto téme by som aj ja mala nejaké otázky: Keď je PN 5 dní v mesiaci, hrubý zárobok je 7.600,- Sk. DVZ je 237,0241 a keď chcem vypočítať PN je správny tento výpočet? DVZ x 3 dni x 25% a k tomu DVZ x 2 dni x 55%, to by mal byť výpočet PN. Len mi nie je jasné, že keď pracovník má minimálnu mzdu či potom mu netreba nič doplácať do jej výšky? To znamená keď odrobí 15 dní v mesiaci február tak má hrubú mzdu vo výške 5700,- Sk + vypočítaná PN, ktorá sa len pripočíta k čistej mzde. Neviem či mám správne informácie, prosím o odpoveď nakoľko výpočet PN som nerobila už minimálne 4 roky. Ďakujem za rýchlu odpoveď
    Naposledy upravil mazurka : 01.03.07 at 09:41

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    mazurka Pozri príspevok
    K tejto téme by som aj ja mala nejaké otázky: Keď je PN 5 dní v mesiaci, hrubý zárobok je 7.600,- Sk. DVZ je 237,0241 a keď chcem vypočítať PN je správny tento výpočet? DVZ x 3 dni x 25% a k tomu DVZ x 2 dni x 55%, to by mal byť výpočet PN. Len mi nie je jasné, že keď pracovník má minimálnu mzdu či potom mu netreba nič doplácať do jej výšky? To znamená keď odrobí 15 dní v mesiaci február tak má hrubú mzdu vo výške 5700,- Sk + vypočítaná PN, ktorá sa len pripočíta k čistej mzde. Neviem či mám správne informácie, prosím o odpoveď nakoľko výpočet PN som nerobila už minimálne 4 roky. Ďakujem za rýchlu odpoveď
    Minimálna mzda je v poriadku, netreba nič doplácať. PN počítaš tiež dobre, len pre istotu PN sa platí za kalendáne dni.

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    ahojte, chcem sa Vás opýtať. Zamestnanec je v riadnom PP od 1.3.2008, jeho hrubá mzda pri nástupe bola 12.000 SK, od 1.7.2008 sa mu HM zvýšila o 2000 SK teda HM bude 14.000. Plánuje ísť na PN od augusta. Ako mám vypočítať jeho denný vymeriavací základ? Ďakujem veľmi pekne.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    cowboyka Pozri príspevok
    ahojte, chcem sa Vás opýtať. Zamestnanec je v riadnom PP od 1.3.2008, jeho hrubá mzda pri nástupe bola 12.000 SK, od 1.7.2008 sa mu HM zvýšila o 2000 SK teda HM bude 14.000. Plánuje ísť na PN od augusta. Ako mám vypočítať jeho denný vymeriavací základ? Ďakujem veľmi pekne.
    Ak začne PN v priebehu augusta 2008, tak rozhodujúce obdobie bude v jeho prípade od 1.3.08 do 31.7.08 (§ 54 ods.2 písm.b zákona o sociálnom poistení)

    Potrebuješ vedieť jeho VZ-y v tomto období. Ale tie už iste máš, len treba dopočítať júl.
    Súčet VZ-ov v tomto období vydelíš počtom kalend.dní v tomto období (ak bol napr. PN, očr alebo čerpal nepl.volno, tak tieto dni sa z RO vynímajú).
    vid § 55 + § 54 ods.6 príp. § 140 + 26 ZoSP

    DOPLNAM:
    až teraz pozerám, že v príspevku od endrju sú priamo § a nielen samotný zákon

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    brčko Pozri príspevok
    Ak začne PN v priebehu augusta 2008, tak rozhodujúce obdobie bude v jeho prípade od 1.3.08 do 31.7.08 (§ 54 ods.2 písm.b zákona o sociálnom poistení)

    Potrebuješ vedieť jeho VZ-y v tomto období. Ale tie už iste máš, len treba dopočítať júl.
    Súčet VZ-ov v tomto období vydelíš počtom kalend.dní v tomto období (ak bol napr. PN, očr alebo čerpal nepl.volno, tak tieto dni sa z RO vynímajú).
    vid § 55 + § 54 ods.6 príp. § 140 + 26 ZoSP

    DOPLNAM:
    až teraz pozerám, že v príspevku od endrju sú priamo § a nielen samotný zákon
    t.j. 12.000x4=48000/počet dní v mesiaci (31+30+31+30=122)
    t.j 48000/122=393,4426SKK bude VZ na deň???

    Pochopila som to správne?

    ešte sa chcem opýtať, do VZ sa rátajú aj zákonné voľná alebo nie?

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    ďakujem za pripomienku, teraz som pozrela ešte raz príspevok od brčka a zle som si prečítala jedno slovo - bolo tam ešte musíš dopočítať júl - takže dík za upozornenie - chyba z mojej strany, takže ešte prirátam 12000 do HM a 31 dní

    takže 60000/153=392,1569 VZ na deň

    t.j. zamestnanec dostane 392,1569 SK na deň aj od zamestnávateľa aj od sociálnej poisťovne? Som trošku mimo - účtovníctvo som nerobila pekných pár rôčkov, tak prosím strpenia so mnou - ďakujem

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    endrju Pozri príspevok
    Nepísala si niečo o zvýšení mzdy? Premýšľaj, prosím, predtým, ako stlačíš tlačidlo "Odoslať".

    To určite nedostane. Nemocenské za jeden deň určite nie je zhodné z denným vymeriavacím základom.
    juujha - zasa som nepozorná, už je asi veľmi pokročilá hodina - ďakujem za upozornenie takže je to po prerátaní 405,2288 SKK


    To určite nedostane. Nemocenské za jeden deň určite nie je zhodné z denným vymeriavacím základom.
    __________________ a ako to teda vyrátam pomôžeš, keď už toľko otravujem? :-)

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    endrju Pozri príspevok
    ...otázka je na tomto fóre prediskutovaná už X krát.
    Ak si "vypadla" zo mzdového účtovníctva, odporúčam najprv školenie alebo samoštúdium zákonov doplnené informáciami z tohoto fóra.

    V prípade práceneschopnosti zamestnancov platí náhradu zamestnávateľ podľa zákona 462/2003.
    Sociálna poisťovňa platí nemocenské podľa http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2008-a.html#37
    Ak používaš na výpočet mzdy nejaký počítačový program, väčšina z programov má tieto výpočty už zvládnuté na uspokojivej úrovni - na výsledky z programu sa vo väčšine prípadov môžeš spoľahnúť.
    Ak počítaš ručne, bez podrobného preštudovania problematiky (kladenie otázok vytrhnutých z kontextu je dosť nevhodná forma samoštúdia) sa nezaobídeš.
    ďakujem za rýchlu odpoveď - spojím sa s profesionálnou účtovníčkou, ktorá mi to vysvetlí.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak má žena dlhodobý PP, celý rok 2007 čerpala rodič.dovolenku (nemá VZ pre NP), po ukončení RD v januári 2008 nastúpi do práce. Je znovu tehotná, s nástupom na MD 10/08, no jej PP končí napr. 31.8.08 (firma sa ruší). Nárok na materské jej vznikne v ochrannej lehote z tohto ukončeného NP (nemá iné NP). Aký bude však jej denný VZ?
    Vzhladom na zákon o sociálnom poistení
    § 32 ods. 2 písm. b (ochranná lehote 6mesiacov po ukončení nem.poistenia)
    + § 54 ods. 3 (rozh.obdobie sa zistuje ku dnu ukončenia PP)
    + § 54 ods.1 (RO je predchádzajúci kal.rok)
    + § 57 ods.1 písm.a (ak nemal poistenec v RO VZ pre NP, tak sa určuje pravdep.denný VZ)
    + § 57 ods. 2 (pravd.denný VZ zamestnanca)
    by mal byť pravdep.denný VZ jedna tridsatina VZ zamestnanca, z ktorého by sa platilo NP v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky. V spomínanom mesiaci = oktobri 2008 je ale nezamestnaná!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.