Zavrieť

Porady

strata z postúpenia pohľadávky

1. Mám pohľadávku nadobudnutú postúpením za 10000,-Sk, ak ju predám za 9000,-, t.j. so stratou, v tomto prípade budem účtovať takto:
zostatok...................315/AE........... 10000,-Sk
postúpenie-odpis .......548/315/AE .... 10000,-Sk
výnos z postúp.pohľ....378/648........... 9000,-Sk
strata bude PP pri podaní DP??

2. Mám ešte pohľadávku vzniknutú z titulu pôžičky vo výške 100.000,-Sk; k 31.12.2006 bol zaúčtovaný dohodnutý úrok 6.000,-Sk, t.j. zostatok na účte 378 je zostatok 106.000,-Sk,
Ako sa bude účtovať postúpenie tejto pohľadávky, aj ju postúpim za 90.000,-Sk, t.j. so stratou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Odpoveď na 1 viď v §19 odst. odst.3 písm.h - rozdiel=strata= pripočítateľná položka k základu dane z príjmov.
    2. Strata 16 tis.bude pripočítateľná položka k ZD, zároveň však výnos v podobe úroku 6 tis. bude odpočítateľnou položkou,nedošlo k úhrade - §17 odst.21 zákona o dani z príjmov.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    ďakujem za vyjadrenie.
    K bodu 2 si myslím, že 6tis nebude odpočítateľnou položkou, nakoľko § 17 ods. 21 hovorí iba o úrokoch z omeškania a nie o zmluvne dohodnutých úrokoch (čítala som to niekde tu na porade)

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Ospravedlňujem sa, tie úroky som nejako prehliadol.
    Môj súhlas patril k prvej časti odpovede.
    Podmienka zaplatenia je naozaj iba pri úrokoch z omeškania, úroky z pôžičiek sú daňovo uznané bez ohľadu na úhradu.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Ak mozem rozsirit tuto temu, tak celkom nerozumiem novelizacii ZDP v tejto oblasti, ked sa podla §19,2,h moze danovo uznat vydavok (odpis) vo forme prislusenstva pohladavky (urok z omeskania) za predpokladu splnenia §17,21, cize ak toto prislusenstvo bolo zaplatene. Nedava mi to zmysel, ved ak bola cast pohladavky, ktoru predstavuje urok z omeskania, zaplatena, tak uz toto prislusenstvo nefiguruje v pohladavke, tak potom o akom vydavku vo forme prislusenstva hovorime, ked je uz zaplatene a neexistuje ? Mozete mi to prosim vysvetlit ?

    plnenie : 311/604.... 100,-
    urok z omeskania : 311/644 ...5,-
    uhrada uroku z omeskania : 221/311...5,-
    zostatok pohladavky :100,-

    Tak o akom vydavku vo forme prislusenstva hovorime ?
    Dakujem za vysvetlenie.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    martinez Pozri príspevok
    Ak mozem rozsirit tuto temu, tak celkom nerozumiem novelizacii ZDP v tejto oblasti, ked sa podla §19,2,h moze danovo uznat vydavok (odpis) vo forme prislusenstva pohladavky (urok z omeskania) za predpokladu splnenia §17,21, cize ak toto prislusenstvo bolo zaplatene. Nedava mi to zmysel, ved ak bola cast pohladavky, ktoru predstavuje urok z omeskania, zaplatena, tak uz toto prislusenstvo nefiguruje v pohladavke, tak potom o akom vydavku vo forme prislusenstva hovorime, ked je uz zaplatene a neexistuje ? Mozete mi to prosim vysvetlit ?

    plnenie : 311/604.... 100,-
    urok z omeskania : 311/644 ...5,-
    uhrada uroku z omeskania : 221/311...5,-
    zostatok pohladavky :100,-

    Tak o akom vydavku vo forme prislusenstva hovorime ?
    Dakujem za vysvetlenie.

    Viete mi to niekto prosim vysvetlit ?

    strata z postúpenia pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.