Zavrieť

Porady

výpoveď par.63 odst.1a) - výpovedná lehota

Dobrý deň,
poraďte mi prosím Vás aká vypovedná lehota sa uplatňuje pri výpovedi podľa par.63 odst 1 a). Zákonník práce (aspoň teda ten, ktorý mám k dispozícii) uvádza síce v par.62 odst.1 výpovednú lehotu 2 mesiace ale pre tento prípad výpovednú lehotu 3 mesiace, ale stretla som sa aj s názorom, že trojmesačná výpovedná lehota platí len u zamestnancov, ktorý odpracovali u zamestnávateľa viac ako 5 rokov. Čo tu má teda prednosť?
Naposledy upravil božena24 : 20.02.07 at 20:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    15Mária je offline (nepripojený) 15Mária

    15Mária
    Rieši to § 62 ods. 1: "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uply-
    nutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa
    aj pre zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď za-
    mestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je
    výpoveďná doba najmenej tri mesiace."
    Pozor však na kolektívne zmluvy, platia nad ZP.

    božena24 je offline (nepripojený) božena24

    božena24
    Ďakujem za odpoveď. Tak tú knihu, ktorú mám teraz poruke asi vyhodím. Píše sa v nej totiž v paragrafe 62 odst. 1 okrem už odcitovaného aj toto: Pri výpovedi z dôvodov ustanovených v par. 63 odst. 1 písm.a) a b) je výpovedná doba 3 mesiace. Toto ma zmiatlo.

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    15Mária Pozri príspevok
    Rieši to § 62 ods. 1: "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uply-
    nutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa
    aj pre zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď za-
    mestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je
    výpoveďná doba najmenej tri mesiace."
    Pozor však na kolektívne zmluvy, platia nad ZP.
    To by som tak jednoznačne netvrdila, lebo KZ nesmú byť v rozpore so ZP.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    fileva Pozri príspevok
    To by som tak jednoznačne netvrdila, lebo KZ nesmú byť v rozpore so ZP.
    Myslím, že mária nemala na mysli presne to, čo naformulovala. Ja som to pochopil tak, že chcela povedať, že pokiaľ je v KZ dohodnutá výpovedná doba 4 mesiace, tak platí pre tú firmu 4 mesiace, hoci sú v ZP uvedené iba 2resp 3 mesiace. Čiže v takomto prípade KZ neoporuje ZP, ale jej ustanovenia sú vo firme nadradené ZP (platí výpovedná doba 4 mesiace a nikto nemôže požadovať 2 mesiace).

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    božena24 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Tak tú knihu, ktorú mám teraz poruke asi vyhodím. Píše sa v nej totiž v paragrafe 62 odst. 1 okrem už odcitovaného aj toto: Pri výpovedi z dôvodov ustanovených v par. 63 odst. 1 písm.a) a b) je výpovedná doba 3 mesiace. Toto ma zmiatlo.
    Božena24, knihu nevyhadzuj, ešte ti môže pomôcť. Je to tak, ako je uvedené v tebou citovaných paragrafoch.

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    Chobot Pozri príspevok
    Myslím, že mária nemala na mysli presne to, čo naformulovala. Ja som to pochopil tak, že chcela povedať, že pokiaľ je v KZ dohodnutá výpovedná doba 4 mesiace, tak platí pre tú firmu 4 mesiace, hoci sú v ZP uvedené iba 2resp 3 mesiace. Čiže v takomto prípade KZ neoporuje ZP, ale jej ustanovenia sú vo firme nadradené ZP (platí výpovedná doba 4 mesiace a nikto nemôže požadovať 2 mesiace).
    KZ môže vo svojich ustanoveniach ísť nad rámec ZP, ale nikdy nie pod jeho rámec. Vtedy by bola v rozpore so ZP. Ja som zas mala na mysli toto.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    fileva Pozri príspevok
    Božena24, knihu nevyhadzuj, ešte ti môže pomôcť. Je to tak, ako je uvedené v tebou citovaných paragrafoch.
    Toto Tvoje tvrdenie musím uviesť na správnu mieru, aby iní neboli závadzaní protichodmými tvrdeniami.

    Zákonník práce č. 311/2002 bol prijatý s účinnosťou od 1.4.2002. V jeho prvej verzii bolo znenie § 62 ods. 1 nasledovné:

    "(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je dva mesiace. Pri výpovedi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) je výpovedná doba tri mesiace."

    V roku 2003 bola prijatá novela ZP č. 210/2003, ktorá s účinnosťou od 1.7.2003 zmenila znenie § 62 ods. 1 nasledovne:

    "(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace."

    Takže kniha, ktorú má božena24 k dispozícii vychádza zo znenia ZP niekedy spred 1.7.2003. Myslím, že odvtedy nastalo toľko zmien v ZP, že nemá význam sa pridŕžať vysvetlení uvedených v tej knihe, skôr by jej mohla uškodiť (viď aj tento konkrétny príklad). Radšej nech si zoženie nejakú aktuálnejšiu publikáciu o Zákonníku práce.

    Alebo ešte lepšie bude počkať, ako nám "uvarí" p. Fico nový ZP, aby za pol roka nemusela kupovať znovu novú knihu.

    výpoveď par.63 odst.1a) - výpovedná lehota

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.