Zavrieť

Porady

základné imanie

chápem správne to, že keď založím s.r.o. so základným imaním cca 500.000, som nejako "na vyššej úrovni"? týmito 500.000 ručím vlastne konkrétne za čo?
Usporiadat
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

nie si na ziadnej vyssej urovni mozes mat zakl.imanie aj 5milionov a rucis zakladnym imanim.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

Majka Pozri príspevok
nie si na ziadnej vyssej urovni mozes mat zakl.imanie aj 5milionov a rucis zakladnym imanim.

ale za čo vlastne ručím? že čo? len v prípade ak by som prestal platiť svojim veriteľom? čiže by mi siahli na imanie?
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

ano, ak sa stane problem, siahnut ti mozu na tych 500 000 - to je tvoj vklad. Vtom je rozdiel, ze ako zivnostnik by si mohol prist aj o strechu nad hlavou, ale ako spolocnik s.r.o. mozes prist max. o svoj vklad. Ale ak sa ti darilo a majetok tvojej s.r.o. je uz medzicasom 5 milionov, prides aj o tie.
Naposledy upravil j.s : 21.02.07 at 14:57
0 0
Anna1974 Anna1974

Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

Samozrejme, ak má spoločnosť základné imanie vo výške 500tis.SK tak voči dodávateľom má väčšiu hodnovernosť pri uzatváraní obchodov,ako tá, ktorá má len 200 tis.Sk...v prípade,že by si bol neschopný splacať svoje záväzky, ručíš vlastne svojím základným imaním,ale aj to len do výšky jeho splatenia.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Anna1974 Pozri príspevok
Samozrejme, ak má spoločnosť základné imanie vo výške 500tis.SK tak voči dodávateľom má väčšiu hodnovernosť pri uzatváraní obchodov,ako tá, ktorá má len 200 tis.Sk...v prípade,že by si bol neschopný splacať svoje záväzky, ručíš vlastne svojím základným imaním,ale aj to len do výšky jeho splatenia.
Suhlasim, ale iba ak sa jedna o vklad penazny. Je rozdiel ak da niekto 200 000 penazny vklad a niekto ma doma 3 rocne auto v hodnote 250 000Sk, ktore o dalsie 2 roky bude mat hodnotu 120 000Sk a vlozi ho ako svoj vklad. To na doveryhodnosti neprida.
0 0
adv adv

adv je offline (nepripojený) adv

zakladne omanie sluzi iba ako zabezpeka pre tretie osoby pri zacati podnikania sro. inak, sro vzdy zodpoveda za svoje zavazky celym svojim majetkom.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No dajme tomu, že firma skrachovala, má ZI 500 tis., ktore ale niesu ani v majetku, ani v pokladni. Firma má dvoch konateľov, každý dal vklad 250 tis. - splatené. Na čo sa siahne? Môže sa siahnuť nejakým spôsobom na osobný majetok konateľa?
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Nie, na osobný majetok konatela sa nesiahne. Ak to bol fiktívny vklad, jednoducho sa budete musiet s konatelom na tych 500tis. poskladat. Zmiznut to nemohlo. Bud ste za tych 500tis nieco nakupili, vyrobili...Ved predsa k navrhu na zapis bolo prilozene vyhlasenie spravcu vkladu o splateni ZI (alebo jeho casti). Ak ste aj vlozili len 250000 - cize 1/2, rucite nesplatenym vkladom cize 500 000. Casto sa robi to, ze sa vyhlasi splatenie vkladu a peniaze skutocne nie su. Ale ked nastanu problemy, jednoducho tu bolo to vyhlasenie.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No ale ak su tam skutočne neni, jednoducho sa minuli napr. na mzdy zamestnancov... a konatelia sa nezložia? Predpokladám, že ak je vo firme majetok napr. za 1 mil. Sk tak sa proste tých 500 tis. stiahne vlastne z toho. Je to tak? Ale ak neni ani žiadny majetok? Jednoducho išla firma do straty.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Ano ak ma firma majetok 1 000 000, stiahne sa to z toho majetku. V uctovnych knihach sa da vycitat kam to ZI putovalo. A ak je strata, tak si mozu veritelia hlavy buchat o beton.
Ako si pisal - ZI sa pouzilo na vyplaty zamestnancov. Teraz tie peniaze nie su, ale skutocne boli!!! Peniaze vlozene ako ZI nemusia byt na ucte a nie je zakaz s nimi hybat.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Chcem sa spýtať ako je to s preukazovaním Základného imania, či sa niečo zmenilo:
ZI musí byť na účte alebo stačí prehlásenie správcu ZI (teda jedného z konateľov) o splatení vkladu? Alebo sa v súčasnosti splatenie ZI preukazuje nejako inak? Počula som, že sa to má zmeniť, ale nemôžem to nájsť ani v zákonoch ani na nete. Nezmenilo sa?
Asi sme už tak zvyknutí na neustále zmeny, že ak sa niečo nakoniec nezmení, je nám to až divné............
Ďakujem vopred za potvrdenie alebo vyvrátenie...no to je jedno, len napíšte ako to je
dík
0 0
Anna1974 Anna1974

Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

Nie, stačí prehlásenie správcu vkladu s notársky overeným podpisom. Netreba ani výpis z účtu, ani žiadnu hotovosť..
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Anna1974 Pozri príspevok
Nie, stačí prehlásenie správcu vkladu s notársky overeným podpisom. Netreba ani výpis z účtu, ani žiadnu hotovosť..
Dokonca ani ten notársky overený podpis....
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
slabikar Pozri príspevok
chápem správne to, že keď založím s.r.o. so základným imaním cca 500.000, som nejako "na vyššej úrovni"? týmito 500.000 ručím vlastne konkrétne za čo?
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako postupovať, ak som SZČO. Živnosť chcem zrušiť a chcem založiť sro. Základné imanie však chcem čiastočne splatiť finančne a čiastočne aj vkladom majetku, ktorý som kúpila ako SZČO / napr. PC, software a pod./ Ako ale tento majetok vyradiť zo živnosti a akou cenou ho vlastne oceniť ako vklad do s.r.o. Je nutný napr. znalecký posudok a pod?

Ďakujem
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Prosím vie mi niekdo poradiť, dá sa platiť nejaké výdavky zo základného imania keď na pokladni je počiatočný stav nulový, kedže počiatočný stav bol O na pokladni mi vzniklo mínus 45 000,-, je to novo založená firma, taktiež aj výdavky so založením platil majiteľ so svojho a nechce zatiaľ dávať vklad do pokladne. Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

jopo.home Pozri príspevok
Prosím vie mi niekdo poradiť, dá sa platiť nejaké výdavky zo základného imania keď na pokladni je počiatočný stav nulový, kedže počiatočný stav bol O na pokladni mi vzniklo mínus 45 000,-, je to novo založená firma, taktiež aj výdavky so založením platil majiteľ so svojho a nechce zatiaľ dávať vklad do pokladne. Ďakujem
A ako bolo vytvorené ZI ?
Bolo vytvorené peňažnými alebo nepeňažnými vkladmi ?
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Nepeňažný vklad to bol, neviem ako mám teda vyriešiť teda platby z pokladne keď v nej nebola žiadna hotovosť a asi to zo základného imania nepôjde však?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak ZI bolo vytvorené nepeňažným vkladom, tak na začiatku nemate žiadnu "disponibilnú hotovosť".
Ak neboli peniaze v poklanici, nemáte ani čo z pokladnice "vyberať". Čiže teoretický pokladnica nemôže byť mínusová.

Máte možnosti : (napríklad)
A)
1. vklad do pokladnice 211/365
2. ..... mate hotovosť a máte z čoho míňať.

alebo

B)
výdavky, ktoré hradil majiteľ budete učtovať cez ID do nákladov oproti záväzku voči spoločníkovi

501,518, atď /365
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako postupovať, ak som SZČO. Živnosť chcem zrušiť a chcem založiť sro. Základné imanie však chcem čiastočne splatiť finančne a čiastočne aj vkladom majetku, ktorý som kúpila ako SZČO / napr. PC, software a pod./ Ako ale tento majetok vyradiť zo živnosti a akou cenou ho vlastne oceniť ako vklad do s.r.o. Je nutný napr. znalecký posudok a pod?

Ďakujem
Prosím,nevie mi niekto poradiť? Ďakujem
0 0
montecristo montecristo

montecristo je offline (nepripojený) montecristo

Nepeňažným vkladom môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť. Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom. V prípade PC alebo software je zbytočne nákladné vystavovať znalecké posudky za účelom splatenia vkladu. Je jednoduchšie splatiť vklad v hotovosti a následne odkúpiť tento majetok od SZČO (napríklad).
U živnosti je potrebné, aby tento majetok bol vyradený z používania (napr. majetok už bol daňovo aj účtovne odpísaný)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať