Zavrieť

Porady

strata zo živnosti a iné príjmy

Potrebovala by som poradiť. V roku 2006 som dosiahla zo živnosti stratu 100 000,- Sk - § 6 ZDP. V tom istom roku som mala zároveň príjem z predaja bytu 80 000,- ( krorý nie je oslobodený od dane) - § 8 ZDP.
Otázka: vynuluje mi strata z podnikania príjem z predaja a nezdaňujem nič. V daňovom priznaní je to uvedené tak, ako by sa nemalo zdaňovať nič, lebo jednolivé riadky sa od seba odpočítavajú a vychádza zase strata(rozdiel - 20 000,-). Zdá sa mi to nelogické pretože strata z podnikania by nemala mať dopad na žiadný iný príjem. Vola som aj na daňový úrad a tam sa stanoviska tiež rozchádzajú. Vie mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Uplatníš stratu 80.000,- /20.000 Ti zostane/ . Základ dane v Tvojom prípade je veľká 0.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Doplním znenie platného zákona. Viď § 4 ods.2 v zákone o dani z príjmu.

    Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čistkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaň.obdobiach podľa § 30.(nikdy nie z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov

    Vrabcek je offline (nepripojený) Vrabcek

    Vrabcek
    mám takýto prípad SZČO:
    v DPFO za rok 2005 živnosť (§6 ods.1 písm b) strata + prenájom (§6 ods. 3) zisk
    spolu za rok 2005 vyšiel kladný základ dane a daň, to znamená, že celú daňovú stratu zo živnosti pokryl príjem z nájmu
    to znamená, že za v DPFO rok 2006 nemôžem umoriť stratu z 2005, lebo mi vyšiel kladný základ dane?
    ale v PÚ živnosť mám stratu na účte 701/431 ako sa jej zbavím? prosím pomoc

    pozit je offline (nepripojený) pozit

    pozit
    Vrabcek Pozri príspevok
    mám takýto prípad SZČO:
    v DPFO za rok 2005 živnosť (§6 ods.1 písm b) strata + prenájom (§6 ods. 3) zisk
    spolu za rok 2005 vyšiel kladný základ dane a daň, to znamená, že celú daňovú stratu zo živnosti pokryl príjem z nájmu
    to znamená, že za v DPFO rok 2006 nemôžem umoriť stratu z 2005, lebo mi vyšiel kladný základ dane?
    ale v PÚ živnosť mám stratu na účte 701/431 ako sa jej zbavím? prosím pomoc
    ... ale veď píšeš, že už si umoril stratu v r. 2005 celú, tak neviem, čo chceš umoriť v r. 2006?
    ... nespájaj účtovnú a daňovú stratu, daňovú umoruješ v DP a účtovnú v účtovníctve, musíš sa rozhodnúť, čo s ňou (napr. uhradiť ju z nerozdeleného zisku, ak máš..... alebo HV zaúčtuj na neuhradenú stratu minul. rokov....)

    strata zo živnosti a iné príjmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.