Zavrieť

Porady

Ako zistit kurzovy rozdiel

ahojte chcem sa opytat ze ako zistim kurzovy rozdiel k 31.12.2006 este nikdy som to nerobila dakujem..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    staankaa Pozri príspevok
    ahojte chcem sa opytat ze ako zistim kurzovy rozdiel k 31.12.2006 este nikdy som to nerobila dakujem..
    [http://www.nbs.sk/

    staankaa je offline (nepripojený) staankaa

    staankaa
    ale tam zistim len kurz a som to teraz pozerala a 31.12. sa mi neda otvorit lebo to bol sviatok tak mozem dat kurz ktory bol 29.12.2006 a ked som mala faktury aj v EUR a aj v USD tak mam pouzit dva kurzy alebo ako to je a tu sumu -kurzovy rozdiel zistim ako ze ci je to zisk alebo strata?

    Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

    veselá kopa Vianocka
    Pre každú menu, v ktorej vykážeš zostatok k 31.12.2006 si v kurzovom lístku NBS nájdeš kurz posledného dňa v roku, ktorý tam je uvedený. V tvojom prípade, ktorý uvádzaš, je kurz EUR zo dňa 29.12.2006 vo výške 34,573 a USD je 26,246. Všetky položky, ktoré vykazujú zostatok k 31.12.2006 v cudzej mene, zistíš z inventúry majetku a záväzkov. Tento zostatok mal v čase, keď si o ňom účtovala, nejakú hodnotu vyčíslenú v prepočte na SK. Teraz ho prepočítaš kurzom platným k 31.12.2006 (ako som uviedla vyššie) a zistíš jeho novú hodnotu v SK. Urobíš rozdiel pôvodnej a tejto novej hodnoty a tak zistíš kurzový rozdiel. Pri jeho posúdení musíš brať do úvahy, či sa jedná o pohľadávky, záväzky, valutové pokladnice, devízové účty:

    - v prípade ZÁVAZKU posudzuješ kurzový rozdiel takto:
    a) ak je pôvodná hodnota ZÁVAZKU vyššia ako novoprepočítaná, vyšiel ti kurzový zisk ako daňový výnos (kurz.zisk zvyšuje výsledok hospodárenia), lebo keby si v tomto prípade bola uhradila záväzok na konci roka, bola by si zaplatila menej a teda by si bola ušetrila
    b) ak je pôvodná hodnota ZÁVAZKU nižšia ako novoprepočítaná, vyšila ti kurzová strata, ako daňový náklad (kurz.strata znižuje výsledok hospodárenia), lebo keby si v tomto prípade bola uhradila záväzok na konci roka, bola by si zaplatila viac a teda by si prerobila.

    - v prípade POHĽADÁVKY posudzuješ kurzový rozdiel takto:
    a) ak je pôvodná hodnota POHĽADÁVKY vyššia ako novoprepočítaná, vyšla ti kurzová strata (lebo by ti v prepočte zaplatili menej)
    b) ak je nižšia, vyšiel ti kurzový zisk (lebo by ti v prepočte zaplatili viac.

    - prípade VALUTOVEJ POKLADNICE alebo DEVÍZOVEJ BANKY postupuješ takto:
    a) ak je pôvodný stav v prepočítaní na SK vyšší ako novoprepočítaný, vyšla ti kurzová strata (lebo sa ti znížila účtovná hodnota peňazí v prepočte na SK)
    b) ak je pôvodný stav nižší, vyšiel ti kurzový zisk (lebo sa ti zvýšila účtovná hodnota peňazí v prepočte na SK).

    NEZABUDNI, že v ďalšom účtovnom období (r. 2007) pracuješ už s tými údajmi, ktoré si novoprepočítavala k 31.12.2006.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    staankaa Pozri príspevok
    ale tam zistim len kurz a som to teraz pozerala a 31.12. sa mi neda otvorit lebo to bol sviatok tak mozem dat kurz ktory bol 29.12.2006 a ked som mala faktury aj v EUR a aj v USD tak mam pouzit dva kurzy alebo ako to je a tu sumu -kurzovy rozdiel zistim ako ze ci je to zisk alebo strata?
    Kurz vyhlásený NBS zo dňa 29.12.06 je platný aj pre 31.12.06. Ten použiješ pri prepočte.

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Pracujem v Alfe JÚ v pohľadávkach mi vychádzajú kurzové rozdiely. Čo sa s kurzami robí, niekde sa to účtuje??????

    Ako zistit kurzovy rozdiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.