Zavrieť

Porady

čiastočne uhradená faktúra

Ahojte, mam fakturu z decembra 2006 za periodika:
ZD = 1.393,30
DPH = 264,70
Celkom = 1.658,-

V decembri sme uhradili zalohu v sume 1.188,-Sk.
Chcem sa Vas opytat, ako je to s ciastocnymi uhradami na prelome roka.
Mozem do ovplyvnujucich vydavkov r. 2006 dat celu sumu 1.188,- Sk, alebo je to potrebne aj pri takej malej sume rozdelit na vydaj OvZD = 998.30 a DPH = 189,70?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Myslím si, že záleží od toho, ako si ju rozpísala na svojom VPD... ak tak, ako máš uvedené, tak je to, myslím si správne a dalšiu platbu rozpíšeš zo zvyškom. Ale možno, že si zaplatila celú DPH a zvyšok je doplatený zo základu, tak v dalšej platbe všetko zahrnieš do VOZD

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Kedze na zalohovej fa nie je DPH, skor by som dala celu sumu v r. 2006 do VOZD a v r. 2007 cele DPH a zostatok zakladu. Len som myslela, ci nie je nejaky predpis, ze sa to na koci roka ma upravit, aby si clovek v jednom roku umyselne neznizoval zaklad dane.

    orazel je offline (nepripojený) orazel

    orazel
    Aha... to je pravda, nevšimol som si, že je to platba zálohovej faktúry a kedže tam nie je rozpis DPH, logicky nemôžeš aj rozpísať, lebo nevieš ako, hoci by si to aj teoreticky vedela.... no myslím, že dať celú sumu do VOZD a ked pride fakturka s DPH, tak interným dokladom upraviť, aby to v učtovníctve sedelo...... to len tak nahlas rozmýšľam.....

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    martina100 Pozri príspevok
    Ahojte, mam fakturu z decembra 2006 za periodika:
    ZD = 1.393,30
    DPH = 264,70
    Celkom = 1.658,-

    V decembri sme uhradili zalohu v sume 1.188,-Sk.
    Chcem sa Vas opytat, ako je to s ciastocnymi uhradami na prelome roka.
    Mozem do ovplyvnujucich vydavkov r. 2006 dat celu sumu 1.188,- Sk, alebo je to potrebne aj pri takej malej sume rozdelit na vydaj OvZD = 998.30 a DPH = 189,70?
    A kedy máš konečnú faktúru ?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    orazel Pozri príspevok
    Aha... to je pravda, nevšimol som si, že je to platba zálohovej faktúry a kedže tam nie je rozpis DPH, logicky nemôžeš aj rozpísať, lebo nevieš ako, hoci by si to aj teoreticky vedela.... no myslím, že dať celú sumu do VOZD a ked pride fakturka s DPH, tak interným dokladom upraviť, aby to v učtovníctve sedelo...... to len tak nahlas rozmýšľam.....
    V JÚ je úhrada zálohy VNZD !

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    martina100 Pozri príspevok
    Ahojte, mam fakturu z decembra 2006 za periodika:
    ZD = 1.393,30
    DPH = 264,70
    Celkom = 1.658,-

    V decembri sme uhradili zalohu v sume 1.188,-Sk.
    Chcem sa Vas opytat, ako je to s ciastocnymi uhradami na prelome roka.
    Mozem do ovplyvnujucich vydavkov r. 2006 dat celu sumu 1.188,- Sk, alebo je to potrebne aj pri takej malej sume rozdelit na vydaj OvZD = 998.30 a DPH = 189,70?
    Zálohová FA sa zaúčtuje ako VNZD. Dodávateľ, platca DPH je povinný vystaviť riadnu FA s uvedením dátumu úhrady. Na základe tejto FA sa pomocou ID zúčtuje v PD účtovná operácia takto: -VNZD preúčtovaný do príslušných stĺpcov v PD podľa rozhodnutia daňovníka, pretože nie je v postupoch účtovania pre JU uvedený presný postup čiastočného účtovania faktúr v PD. Čiže ak nepotrebuje náklady, zaúčtuje celú DPH a čiastočne náklad.........alebo sa rozhodne pre opačný postup.......alebo čiastočne (alikvótne) zapíše DPH a príslušný náklad. Zvolený postup účtovania je však vhodné dodržať celé účtovné obdobie rovnaký, nakoľko ide o účtovnú metódu podľa zákona o účtovníctve.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    martina100 Pozri príspevok
    Ahojte, mam fakturu z decembra 2006 za periodika:
    ZD = 1.393,30
    DPH = 264,70
    Celkom = 1.658,-

    V decembri sme uhradili zalohu v sume 1.188,-Sk.
    Chcem sa Vas opytat, ako je to s ciastocnymi uhradami na prelome roka.
    Mozem do ovplyvnujucich vydavkov r. 2006 dat celu sumu 1.188,- Sk, alebo je to potrebne aj pri takej malej sume rozdelit na vydaj OvZD = 998.30 a DPH = 189,70?
    Zaevidujete si uvedenú FA do záväzkov. A uskutocníte čiastkovú úhradu tejto FA na sumu 1188. Pri čiastkových úhradách sa najskor vysporiada DPH, t. j. 264,70 VNZD a VOZD (1188-264,7). Do výkazu o MaZ Vám prejde neuhradený zvyšok FA.
    Ak uhradíte zvyšok v 2007, bude to opat VOZD, a záväzok mate celý uhradený.
    To, čo uvádzate, nie je zálohová FA, na zálohovej FA nemáte uvedenú DPH

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    betka Pozri príspevok
    Zaevidujete si uvedenú FA do záväzkov. A uskutocníte čiastkovú úhradu tejto FA na sumu 1188. Pri čiastkových úhradách sa najskor vysporiada DPH, t. j. 264,70 VNZD a VOZD (1188-264,7). Do výkazu o MaZ Vám prejde neuhradený zvyšok FA.
    Ak uhradíte zvyšok v 2007, bude to opat VOZD, a záväzok mate celý uhradený.
    To, čo uvádzate, nie je zálohová FA, na zálohovej FA nemáte uvedenú DPH
    suhlasim aj s postupom mne to pripadá tiez ako čiastočná úhrada faktúry

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    betka Pozri príspevok
    Zaevidujete si uvedenú FA do záväzkov. A uskutocníte čiastkovú úhradu tejto FA na sumu 1188. Pri čiastkových úhradách sa najskor vysporiada DPH, t. j. 264,70 VNZD a VOZD (1188-264,7). Do výkazu o MaZ Vám prejde neuhradený zvyšok FA.
    Ak uhradíte zvyšok v 2007, bude to opat VOZD, a záväzok mate celý uhradený.
    To, čo uvádzate, nie je zálohová FA, na zálohovej FA nemáte uvedenú DPH
    Na základe akého predpisu, zákona, vyhlášky sa najskôr vysporiada DPH ?
    Na základe žiadneho.
    A od začiatku sa bavíme o čiastočnej úhrade.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    ekopo Pozri príspevok
    Na základe akého predpisu, zákona, vyhlášky sa najskôr vysporiada DPH ?
    Na základe žiadneho.
    A od začiatku sa bavíme o čiastočnej úhrade.

    prebehla som si narychlo zákon o účtovníctve a postupy uctovania ale nenašla ziadny paragraf, ktorý by to upravoval ale potom sa pýtam aký paragraf mi zakazuje vysporiadat najprv DPH ???

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    ekopo Pozri príspevok
    Prečítala si si pozorne môj príspevok č. 7 ????????
    áno, software mi zaúčtuje po likvidácii čiast. úhrady celú sumu do VOZD, takže je to správne

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Už sa to pýtam po X-tý raz. Učtuje sw, alebo účtovník ? A v odpovediach si protirečíš, najskôr súhlasíš s tým, že treba najskôr vysporiadať DPH, potom Ti sw dáva celú sumu do VOZD a to je správne...................

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Závisí od účtovníka, čo si najskôr vysporiada. Jasné, že celá suma čiastočnej úhrady sa može dať do VOZD. V prípade doslých Fa sa dá týmto spôsob ovplvňovať ZD. Oba spôsoby sú správne.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    ekopo Pozri príspevok
    Už sa to pýtam po X-tý raz. Učtuje sw, alebo účtovník ? A v odpovediach si protirečíš, najskôr súhlasíš s tým, že treba najskôr vysporiadať DPH, potom Ti sw dáva celú sumu do VOZD a to je správne...................
    prepác asi som si to s niečim poplietla robíme také zúčtovania úhradených výdavkov na minist. a tam to rozpisujeme čiast. uhrady na základ a DPH alee toto je JU máááááás pravduuuu uz tomu rozumiem dám ti bodííííík

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    Ahojte ludia, vidim, ze sa tu rozprudila debata. Aby som to uviedla na pravu mieru, neslo mi o vyporiadnie zalohy, ale hlavne o tu ciastocnu uhradu. Chcela som vediet, ci existuje (uz viem, ze nie) predpis, ktory upravuje uctovanie ciastocne uhrady. Napr. ak by som mala fa 100 000 + 19 000 DPH a na konci roka uhradim 100.000,- a chcem si znizit ZD, tak zuctujem 100.000,- do vydavkov OVZD? Nemozu mi to danovaci vyhodit na oci?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Viď príspevok č. 7. Nemôže to nikto vyhodiť pri dodržaní uvedených pravidiel.

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    dracica Pozri príspevok
    prepác asi som si to s niečim poplietla robíme také zúčtovania úhradených výdavkov na minist. a tam to rozpisujeme čiast. uhrady na základ a DPH alee toto je JU máááááás pravduuuu uz tomu rozumiem dám ti bodííííík
    Aj ja mám problém s orientáciou. Keď robím aj PÚ aj JÚ je to niekedy veselé. Trápim sa hodiny s riešením nejakého účtovného prípadu a pritom stačí si uvedomiť, v akom účtovníctve to vlastne riešim!!!

    martina100 je offline (nepripojený) martina100

    martina100
    ahojte, v JU plati to iste aj pri vystavenych fakturach? To znamena, ze ak mi pride na ucet ciast. uhrada, mozem najprv vysporiadat DPH a prijem zdanovany vyrovnat az v novom roku?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak máte vysoký ZD, vysporiadajte najprv DPH.
    ak chcete mať vyšší ZD , zaúčtujte si najskôr príjem, a ďalšou úhradou vysporiadajte DPH v novom roku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.