Zavrieť

Porady

Pausalne vydavky (4 otazky)

Ahoj,
som zivnostnik (volna zivnost) a chcem si uplatnit 40% pausalne vydavky. Nie som platitel DPH. V tejto suvislosti mam na vas 4 otazky:

1. Zakon hovori, ze okrem 40% pausalnych vydavkov si mozem uplatnit aj "zaplatene poistne a prispevky, ktore som povinny platit". Ktore vsetky poistne a prispevky si mozem teda odpocitat? Socialne + zdravotne alebo iba socialne?

2. Platim si aj zivotne poistenie, ktore splna vsetky podmienky na znizenie zakladu dane z prijmu (mam potvrdenie z poistovne). Mozem si uplatnit odpocet zo zakladu dane, ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky? Nie je to v rozpore?

3. Ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky, tak to nejakym sposobom vyznacujem do DP?

4. Zakon hovori, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak musim aspon viest "evidenciu o prijmoch v casovom slede, o zasobach a o pohladavkach". Viete mi poradit, ake udaje (stlpce) by mala tato evidencia minimalne obsahovat?

Dakujem za vase rady

Karol
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Karol29 Pozri príspevok
    Ahoj,
    som zivnostnik (volna zivnost) a chcem si uplatnit 40% pausalne vydavky. Nie som platitel DPH. V tejto suvislosti mam na vas 4 otazky:

    1. Zakon hovori, ze okrem 40% pausalnych vydavkov si mozem uplatnit aj "zaplatene poistne a prispevky, ktore som povinny platit". Ktore vsetky poistne a prispevky si mozem teda odpocitat? Socialne + zdravotne alebo iba socialne? Aj ZP aj SP

    2. Platim si aj zivotne poistenie, ktore splna vsetky podmienky na znizenie zakladu dane z prijmu (mam potvrdenie z poistovne). Mozem si uplatnit odpocet zo zakladu dane, ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky? Nie je to v rozpore? áno môžeš si uplatniť

    3. Ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky, tak to nejakym sposobom vyznacujem do DP? pod tabuľkou o príjmoch a výdavkoch si vyznač krížikom, že sa jedná o paušálne výdavky

    4. Zakon hovori, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak musim aspon viest "evidenciu o prijmoch v casovom slede, o zasobach a o pohladavkach". Viete mi poradit, ake udaje (stlpce) by mala tato evidencia minimalne obsahovat? kniha vydaných fa a k nim úhrady

    Dakujem za vase rady
    .
    Karol
    odpovede sú v texte.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Karol29 Pozri príspevok
    Ahoj,
    som zivnostnik (volna zivnost) a chcem si uplatnit 40% pausalne vydavky. Nie som platitel DPH. V tejto suvislosti mam na vas 4 otazky:

    1. Zakon hovori, ze okrem 40% pausalnych vydavkov si mozem uplatnit aj "zaplatene poistne a prispevky, ktore som povinny platit". Ktore vsetky poistne a prispevky si mozem teda odpocitat? Socialne + zdravotne alebo iba socialne? všetky, dokonca aj dobrovoľné.

    2. Platim si aj zivotne poistenie, ktore splna vsetky podmienky na znizenie zakladu dane z prijmu (mam potvrdenie z poistovne). Mozem si uplatnit odpocet zo zakladu dane, ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky? Nie je to v rozpore? môžeš - nie je to v rozpore /max. 12 tis./

    3. Ked si uplatnujem 40% pausalne vydavky, tak to nejakym sposobom vyznacujem do DP? - áno pod tabuľkou č. lmáš okienka - zaškrtneš

    4. Zakon hovori, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak musim aspon viest "evidenciu o prijmoch v casovom slede, o zasobach a o pohladavkach". Viete mi poradit, ake udaje (stlpce) by mala tato evidencia minimalne obsahovat? - nie je určená forma - napr. dátum od koho koľko za čo

    Dakujem za vase rady

    Karol
    Odpoveď v texte.

    Pausalne vydavky (4 otazky)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.