Zavrieť

Porady

Minimálna mzda podnikateľa

Podnikám na ŽL prvý rok a vediem si podvojné účtovníctvo. Niektoré mesiace som si však nezarobila ani na minimálnu mzdu. Ako sa účtuje v PÚ nárok na minimálnu mzdu? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Aký nárok na minimálnu mzdu. Veď ak si živnostník, tak nemáš pracovnú zmluvu a máš iba to čo si zarobíš a niekedy je to aj menej ako 7600,--
    Alebo sa mýlim ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jara21 Pozri príspevok
    Podnikám na ŽL prvý rok a vediem si podvojné účtovníctvo. Niektoré mesiace som si však nezarobila ani na minimálnu mzdu. Ako sa účtuje v PÚ nárok na minimálnu mzdu? Ďakujem za radu.

    Živnostník, aj keď účtuje v PÚ nemá nárok na mzdu. Jeho "mzda" je koncoročný zisk, resp. strata.

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
    Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AIMA Pozri príspevok
    Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
    Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie
    Aké peniaze si posiela na účet? Odmenu konateľa? Výplatu mzdy, ako zamestnanec? Alebo len tak bezdôvodne?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    AIMA Pozri príspevok
    Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
    Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie
    522/366 hrubá mzda
    366/336 odvody do SP a ZP za zamestnanca
    342/366 daňový bonus (ak si uplatňuje)
    524/336 odvody do SP a Zp za zamestnávateľa
    336/221 úhrada odvodov do SP a ZP
    366/221 výplata mzdy

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    Nie je to mzda, teda tú si posiela tiež (minimálnu mzdu), no okrem toho si posiela ešte iné peniaze, ktoré neviem kam by som naúčtovala, sú už súkromné...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    AIMA Pozri príspevok
    Nie je to mzda, teda tú si posiela tiež (minimálnu mzdu), no okrem toho si posiela ešte iné peniaze, ktoré neviem kam by som naúčtovala, sú už súkromné...
    Na osobný účet si môže posielať svoju mzdu ako zamestnanec.
    Tie "iné" peniaze musí predsa dešifrovať, nie sú jeho, patria s.r.o. . Ak by sa zdráhal, tak potom na nedaňové náklady..
    Naposledy upravil evina : 27.02.07 at 17:51

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    AIMA Pozri príspevok
    Nie je to mzda, teda tú si posiela tiež (minimálnu mzdu), no okrem toho si posiela ešte iné peniaze, ktoré neviem kam by som naúčtovala, sú už súkromné...
    Tak to potom len na 355 - ostatné pohľadávky.
    Keď si chce prilepšovať, nech to vyberá v hotovosti z BU a dotuje pokladňu, čiže (pokiaľ je to jednoosobová sro) seba.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    evina Pozri príspevok
    Na osobný účet si môže posielať svoju mzdu ako zamestnanec.
    Tie "iné" peniaze musí predsa dešifrovať, nie sú jeho, patria s.r.o. . Ak by sa zdráhal, tak potom na daňové náklady..
    Evina prosím ťa môžeš to trošku rozpísať čo si mala na mysli, alebo je to len preklep a má to byť nedaňové náklady?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    smith Pozri príspevok
    Evina prosím ťa môžeš to trošku rozpísať čo si mala na mysli, alebo je to len preklep a má to byť nedaňové náklady?
    Díky samozrejme nedaňové, veď daňové ani v tej vete nedáva zmysel

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    AIMA Pozri príspevok
    Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
    Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie
    Ak je v prac.pomere,účtujem normálne mzdu.
    Opravujem smitha : nie účet 522,ale 521.

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    Ďakujem všetkým z odpoveď. Môžem tú 355 vysporiadať cesťákom priamo 355/512, alebo ako ju vlastne vysporiadam? (nedá sa pri rozdelení zisku?)

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    martinius Pozri príspevok
    Ak je v prac.pomere,účtujem normálne mzdu.
    Opravujem smitha : nie účet 522,ale 521.
    Ale oprauješ Smitha nesprávne - ide o spoločníka, t.j. správne je ako píše Smith 522.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    evina Pozri príspevok
    Ale oprauješ Smitha nesprávne - ide o spoločníka, t.j. správne je ako píše Smith 522.

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.