Zavrieť

Porady

Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AHA Pozri príspevok
Chcem sa opýtať či by som použiť paušálne výdavky aj pri SZČO,
ktorá má dotoácia z UPSVaR.
Môžeš použiť paušálne výdavky, len potom celú sumu dotácie musíš zaradiť do POZD.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

[SEARCH]paušálne výdavky dotácia[/SEARCH]
0 0
DEMENT00 DEMENT00

DEMENT00 je offline (nepripojený) DEMENT00

môžem použiť 60%paušalne výdavky pri fakturácií za vodoinštaláčne a kanalizačné práce./vodoinštalačné sú remeselne ale kanalizačné.../
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Over si to tu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

AHA Pozri príspevok
Chcem sa opýtať či by som použiť paušálne výdavky aj pri SZČO,
ktorá má dotoácia z UPSVaR.
v tomto linku si prečítaj "prílohu" http://www.porada.sk/showpost.php?p=399644&postcount=42
0 0
Lekon Lekon

Lekon je offline (nepripojený) Lekon

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Chcem sa opýtať, SZČO, ktorá sa stala v novembri platcom DPH si môže uplatňovať 60% výdavky, čo si ešte okrem odpočítateľnej položky, zaplateného a sociálneho poistenia môže uplatniť? Ak zamestnával ľudí na DOVP, môže si uplatniť aj náklady na mzdu a odvody? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Lekon Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, SZČO, ktorá sa stala v novembri platcom DPH si môže uplatňovať 60% výdavky, čo si ešte okrem odpočítateľnej položky, zaplateného a sociálneho poistenia môže uplatniť? Ak zamestnával ľudí na DOVP, môže si uplatniť aj náklady na mzdu a odvody? Ďakujem za odpoveď.
paušálne výdavky si môže uplatniť len neplatca DPH.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marianka, ak bol len časť zdaň. obdobia platiteľ DPH, tak si môže uplatniť paušálne výdavky.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Lekon Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, SZČO, ktorá sa stala v novembri platcom DPH si môže uplatňovať 60% výdavky, čo si ešte okrem odpočítateľnej položky, zaplateného a sociálneho poistenia môže uplatniť? Ak zamestnával ľudí na DOVP, môže si uplatniť aj náklady na mzdu a odvody? Ďakujem za odpoveď.
no a okrem predchádzajúpcej odpovede - ak si uplatní 60% paušál, k tomu môže pripočítať iba odvody do ZP a SP, ktoré odviedol za seba ako SZČO, čiže nie za zamestnancov. Tie sú započítané v 60% výdavkoch. Takže len 60%+SP+ZP, nič viac!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Opakovanie - matka múdrosti:
§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Z citovaného ustanovenia vyplýva, že si môžeš uplatniť 40 alebo 60 % plus preukázateľne zaplatené poistné ( rozumej poistné, ktoré si platíš Ty ako daňovník, nie poistné, ktoré platíš za zamestnancov).
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Muška, neuvedomila som si november. To je preto, lebo cez poradu dnes len letím -alebo ponad? Radšej nejdem ani odpovedať, lebo nemám čas a potom si neprečítam poriadne otázku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marianna01 Pozri príspevok
Muška, neuvedomila som si november. To je preto, lebo cez poradu dnes len letím -alebo ponad? Radšej nejdem ani odpovedať, lebo nemám čas a potom si neprečítam poriadne otázku.
Marianka, vitaj v klube
0 0
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

Prosím o radu pochopila som to správne? 1. Ak má živnostník remeslnú činnosť, ale čo i len jedná z FA je na neremeselnú činnosť môže si uplatniť len 40% a nie 60%? 2. Do príjmov sa započítavajú všetky vystavené FA v danom roku alebo len tie ktoré nám uhradili?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

denisadam Pozri príspevok
Prosím o radu pochopila som to správne? 1. Ak má živnostník remeslnú činnosť, ale čo i len jedná z FA je na neremeselnú činnosť môže si uplatniť len 40% a nie 60%? 2. Do príjmov sa započítavajú všetky vystavené FA v danom roku alebo len tie ktoré nám uhradili?
Bohužiaľ v § 6, ods. 10 je to nešťastné slovíčko ... len príjmy z vykonávania remeselných živností.
Započítavajú sa len obdržané príjmy v kalendárnom roku, ako keby si viedla JÚ.
0 0
ivanam ivanam

ivanam je offline (nepripojený) ivanam

Mám ešte jednu otázku k paušálnym výdavkom: Môžem chápať montáž sádrokartónu ako murárske práce ? Čiže uplatniť 60 % pauš. výdavky ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ivanam Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázku k paušálnym výdavkom: Môžem chápať montáž sádrokartónu ako murárske práce ? Čiže uplatniť 60 % pauš. výdavky ?
Chápať to môžeme ako chceme, ale zákon nepustí.
Tzn., že on musel pri zakladaní živnosti zdokladovať:
vyučenie ako :
3661 2 - murár
3656 4 01 - operátor stavebnej výroby–murované konštrukcie
3668 2 - montér suchých stavieb
3682 2 11 - murár – výroba v stavebníctve


+ povinnú prax.....a potom mu živnostenský úrad vydal živnostenský list s remeselnou činnosťou
0 0
ivanam ivanam

ivanam je offline (nepripojený) ivanam

Muška Pozri príspevok
Chápať to môžeme ako chceme, ale zákon nepustí.
Tzn., že on musel pri zakladaní živnosti zdokladovať:
vyučenie ako :
3661 2 - murár
3656 4 01 - operátor stavebnej výroby–murované konštrukcie
3668 2 - montér suchých stavieb
3682 2 11 - murár – výroba v stavebníctve


+ povinnú prax.....a potom mu živnostenský úrad vydal živnostenský list s remeselnou činnosťou

V živnostenskom liste má o.i. aj murárske práce a aj monáž sádrokartónu. Preto som si nie celkom istá. Myslím, že by to mohla byť tá remeselná živnosť so 60 % výdavkami. Alebo sa mýlim ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ivanka, ideál:
Opýtaj sa ho či musel dokladovať vyučenie a prax pri zakladaní živnosti. A budeš si na istom
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
A ja mám jeden problém ohľadom pauš. výdavkov. Dve SZČO podnikajú na základe Zmluvy o združení, kde príjmy a výdavky delím v pomere 50/50. Zatiaľ vediem JÚ. Popritom majú ešte iné, svoje podnikateľské aktivity ako SZČO, ktoré už nie sú v Zmluve o združení. Teraz by aj mohli prejsť na pauš. výdavky. Ak sa rozhodnú prejsť na 40%, urobím im dodatočné DP za r. 2005, kde zvýšim základ dane o neuhradené pohľadávky z r. 2005 a doplatím daň z príjmu. Za rok 2006 im znovu rozdelím príjmy v pomere 50/50 podľa zmluvy a uplatním 40% výdavkov a poistné. Bude to správne?
A ešte rozmýšlam, keď zýšim základ dane r. 2005 o tie neuhradené pohľadávky a doplatím daň za ne, tak v r. 2006 ich už nebudem dávať do príjmu ak niektoré z nich boli počas r. 2006 uhradené. Lebo ak ešte vôbec rozmýšlam, to by boli 2 x zdanené. Prosím opravte ma, ak chápem zle.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ivanam Pozri príspevok
V živnostenskom liste má o.i. aj murárske práce a aj monáž sádrokartónu. Preto som si nie celkom istá. Myslím, že by to mohla byť tá remeselná živnosť so 60 % výdavkami. Alebo sa mýlim ?
Môže si uplatniť 40% - na betón
Ak by montáž sadrokartónu bola medzi murárskymi prácami - nebol by tento predmet činnosti "sólo" na ŽL.
0 0
Načítať ďalšie