Zavrieť

Porady

dividendy

Na môj problém som našla jednu tému, ale tá mi pomohla len čiastočne.
Ide o toto:
Firma A má akcie vo firme B.
Za tie jej boli vyplatené dividendy, a to za rok 2004. Peniaze prišli v roku 2005. Tie firma B nezdanila, nakoľko už boli raz zdanené vo firme A.
V roku 2006 si spoločníci firmy B vyplatili tieto dividendy.
Ako mám zaúčtovať jednotlivé pohyby:
1. príjem vo firme B
2. vyplatenie spoločníkom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kačer Pozri príspevok
    Na môj problém som našla jednu tému, ale tá mi pomohla len čiastočne.
    Ide o toto:
    Firma A má akcie vo firme B.
    Za tie jej boli vyplatené dividendy, a to za rok 2004. Peniaze prišli v roku 2005. Tie firma B nezdanila, nakoľko už boli raz zdanené vo firme A.
    V roku 2006 si spoločníci firmy B vyplatili tieto dividendy.
    Ako mám zaúčtovať jednotlivé pohyby:
    1. príjem vo firme B
    2. vyplatenie spoločníkom

    Nemáš to trošku domotané? Píšeš, že firma A má akcie firmy B. To znamená, že A má dostať dividendy z akcii firmy B. Ale ty píšeš, že dividenty nezdaňuje B nakoľko v A už boli zdanené. Nemalo to byť opačne? Že príjem divident pre A je nezdanený príjem? A potom zase, že B vypláca dividendy spoločníkom. Ako to vlastne je?

    kačer je offline (nepripojený) kačer

    kačer
    Ach áno, domotala som to. Firma A má dostať dividendy.
    Firma A ich nezdanila a teraz ich vypláca.
    Takže ako zaúčtujem príjem dividend vo firme A:
    a ako zaúčtujem vyplatenie peňazí spoločníkom:
    Naposledy upravil kačer : 02.03.07 at 16:29

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kačer Pozri príspevok
    Ach áno, domotala som to. Firma A má dostať dividendy.
    Firma A ich nezdanila a teraz ich vypláca.
    Na základe čoho ich vypláca spoločníkom. Spoločníci nemajú právny nárok na tie dividendy, ale majú nárok na podiel z celého zisku spoločnosti za zdaňovacie obdobie. Samotné dividenty nemôžeš im vyplatiť. Je to príjem spoločnosti a nie ich. Sro tieto príjmy zahrňuje do DP ako príjem z kapitálovej účasti. A potom podľa rozhodnutia valného zhromaždenia si môžu spoločníci rozdeliť celkový zisk spoločnosti, samozrejme až po splnení povinných prídelov do fondov, ako je napr. rezervný fond.

    kačer je offline (nepripojený) kačer

    kačer
    Takže v roku 2005 to bol zisk spoločnosti. Mám to zaúčtované 378/665 a súčasne 221/378. V DP za rok 2005 na riadku 210 to mám ako odpočitateľnú položku, daň sa neplatila. Ako hosp.výsledok mi to prešlo do roku 2006, preúčtovala som to na účet 428. A teraz po schválení VZ si to rozdelia ako zisk.
    A čo zdaňovanie? Bude sa tento ich príjem zdaňovať?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kačer Pozri príspevok
    Takže v roku 2005 to bol zisk spoločnosti. Mám to zaúčtované 378/665 a súčasne 221/378. V DP za rok 2005 na riadku 210 to mám ako odpočitateľnú položku, daň sa neplatila. Ako hosp.výsledok mi to prešlo do roku 2006, preúčtovala som to na účet 428. A teraz po schválení VZ si to rozdelia ako zisk.
    A čo zdaňovanie? Bude sa tento ich príjem zdaňovať?

    Nie rozdelenie zisku spoločníkom sa nezdaňuje od 2004. Keby išlo o vyplatenie zisku z rokov 2003,2002 ...... tak to by sa zdaňovalo.
    Takže, valná hromada až teraz zasadla a schválila rozdelenie zisku z roka 2005? Nakoľko počas roka si musela účtovanie na 428 tak isto podložiť rozhodnutím VZ, že sa rozhodlo o zisku ponechať v spoločnosti.

    kačer je offline (nepripojený) kačer

    kačer
    Takže ešte musím myslieť aj na ten rezervný fond. Ale ten mal byť asi splatený už v roku 2006.
    A ešte nesmie byť žiadna strata, že?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kačer Pozri príspevok
    Oni si to už rozdelili v roku 2006, ja to len spätne riešim a účtujem.

    Ak dobre soom pochopil je nasledovná situácia. Rok 2005 zisk povedzme 100.000,- Sk. VZ sa rozhodlo,že to vyplatí spoločníkom, v priebehu roka 2006. Vypláca sa celý zisk, alebo iba časť zisku?
    Ak vyplatili si celý zisk, potom na účet 428 sa neúčtuje, veď tam sa dáva nerozdelený zisk.

    Príklad:
    Zisk 2005 100.000,-
    Na rozdelenie 80.000,- 431/364
    Nerozdelený zisk 20.000,- 431/428

    Vyplatenie zisku 80.000,- 364/221, resp. 211

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kačer Pozri príspevok
    Takže ešte musím myslieť aj na ten rezervný fond. Ale ten mal byť asi splatený už v roku 2006.
    A ešte nesmie byť žiadna strata, že?
    Spoločnosť je povinná tvoriť RF vo výške 5% zisku dovtedy kým výška RF nedosiahne zákonom stanovenú výšku.( 10% ZI). Ďalej zisk sa môže použiť na úhradu straty z predchádzajúcich rokov. Ak RF už je dotvorený do výšky zákonom danej (10% ZI) potom už nie je povinnosť tvoriť, ale ak VZ sa tak rozhodne potom môže.

    kačer je offline (nepripojený) kačer

    kačer
    Áno, je to presne tak ako si to napísal.
    Takže na účet 428 to netreba vôbec preúčtovať, ale rovno z účtu 431 to vyplatím podľa tvojho zaúčtovania a to čo sa nerozdelilo dám na 428.
    Veľmi si mi pomohol, ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kačer Pozri príspevok
    Áno, je to presne tak ako si to napísal.
    Takže na účet 428 to netreba vôbec preúčtovať, ale rovno z účtu 431 to vyplatím podľa tvojho zaúčtovania a to čo sa nerozdelilo dám na 428.
    Veľmi si mi pomohol, ďakujem.
    Tak ako píšeš, veď samotný názov účtu 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov hovorí, že tu sa uvádza zisk, ktorý sa nerozdeľuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.