Zavrieť

Porady

Poskytnutá záloha - VNZD r. 2006 _?

V júli 2006 sme na základe potvrdenej objednávky poskytli dodávateľovi zálohu na práce 80 000,- Sk . Práce neurobil a ani zálohu nevrátil .

Bol proste nezastihnuteľný . Firma na uvedenej adrese zrušená .
( Majiteľ bol aj na polícii, ale povedali mu , že nemá nádej niečo získať - v tom zmysle. )

Pôvodne som ani nezaúčtovala túto zálohu . Nakoniec sa s ním majiteľ stretol a predbežne sa dohodol, že to nejako nahradí - prácou _?( Čo ja už neverím - môj názor ) Ale teraz na konci roka chce majiteľ túto platbu zaevidovať do účtovníctva.

Chcela by som sa len uistiť či je to výdaj neovplyvnujúci základ dane . Dostanem sa síce v pokladni do mínusu - ale to už nejako vyriešim.
A čo by sa stalo keby sme to neevidovali , keby prišlo k nejakému sporu ( súd) musí to byť v účtovníctve, alebo stačí objednávka a PD od dodávateľa _?

Vďaka za radu .

emily 2
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Zálohu treba zaúčtovať v každom prípade do účtovníctva ako VNZD. Pokladňu musíš "vyrovnať" vkladom podnikateľa, nemôže ísť do mínusu. Zálohu evidovať k 31.12. ako pohľadávku až do vrátenia peňazí, alebo dodania služby / tovaru.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Radšej to evidujte. Aspoň Vám i keď výdavok NZD prebehol cez účto, a máte i PPD od dodavateľa. A mali ste zaevidovanú pohľadávku v dodavateľovi, z titulu poskytnutej zálohy. Objednávka a PD je dôležitý pre prípad sporu, keby Vám náhodou dodavateľ chcel niečo vyhovárať ....

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Znovu sa vraciam k tejto starej téme.
    Zálohu som zaúčtovala, evidujeme pohľadávku - peniaze už určite nevrátia.
    Teraz keď budeme chcieť " zrušiť" pohľadávku resp. pri ukončení živnosti bude nutné túto sumu zdaniť ?

    emily

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    emily 2 Pozri príspevok
    Znovu sa vraciam k tejto starej téme.
    Zálohu som zaúčtovala, evidujeme pohľadávku - peniaze už určite nevrátia.
    Teraz keď budeme chcieť " zrušiť" pohľadávku resp. pri ukončení živnosti bude nutné túto sumu zdaniť ?

    emily

    Vy ste zálohu vyplatili a účtovali ako VNZD v roku 2006. Z môjho pohľadu by ste uvedenú zálohu , evidovanú v pohľadávkach zdaňovať nemali pri prípadnom ukončení podnikania teda pri zrušení živnosti .
    Záloha bola vyplatená z dosiahnutých príjmov v roku 2006 t.j. už raz ste uvedenú sumu zdaňovali .Ak teda tomu správne rozumiem .Pohľadávky budete musieť jednotlivo posúdiť
    .
    Naposledy upravil Zita5 : 06.02.09 at 07:54

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Teraz som prišla na to , že moja odpoveď správna nie je . Predsa v preddavkoch poskytnutých alebo prijatých nastala zmena a máme prechodné opatrenia .

    Zákon o dani z príjmu

    § 52d
    Prechodné ustanovenia k úpravám
    účinným od 1. januára 2008

    Na začiatok
    (1) Daňovník, ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo reštrukturalizácia do 31. decembra 2006, použije na určenie zdaňovacieho obdobia, ktorého začiatok je v tejto lehote, a na preddavky na daň ustanovenia zákona účinného do 31. decembra 2006.

    (2) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie, ktoré začalo do 31. decembra 2007, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom do 31. decembra 2007.


    (3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý
    .



    To znamená , že v rámci uzávierkových operácii zaúčtujete zaplatený preddavok do VOZD .

    A potom sa môžete rozhodnúť o vyradení pohľadávky s tým , že zvýšite ZD podľa § 17 odst.12 písm.b/ , alebo počkáte do skončenia podnikania .
    K vyradeniu pohľadávky pozrite aj Postupy JU § 14 odst.2 a Zákon o dani z príjmu §19 odst.2 písm.h 1-5
    Naposledy upravil Zita5 : 06.02.09 at 09:32 Dôvod: Zvýraznenie textu tučným písmom

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Pekný deň !
    Ďakujem Zita5, teraz som sa len dostala na poradu.

    To prechodné opatrenie ma veru nenapadlo použiť.
    Mne sa zdá len " nespravodlivé" platiť daň vlastne za
    " ukradnuté " ( silné slová ) peniaze...
    Ale teraz sa mi to hodí znížiť ZD a potom to môžme neskôr
    zdaniť .
    vďaka
    emily 2

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    emily 2 Pozri príspevok
    Pekný deň !
    Ďakujem Zita5, teraz som sa len dostala na poradu.

    To prechodné opatrenie ma veru nenapadlo použiť.
    Mne sa zdá len " nespravodlivé" platiť daň vlastne za
    " ukradnuté " ( silné slová ) peniaze...
    Ale teraz sa mi to hodí znížiť ZD a potom to môžme neskôr
    zdaniť .
    vďaka
    emily 2
    emily , tak to si šéf mal ošetriť zmluvou už pred tým . Je to čudné jednanie medzi obchodnými partnermi , dnes sa stáva všeličo , ale čo už ......už môže len jeho krok ľutovať , pokiaľ tie peniaze nechce vymáhať . Ešte by bola aj taká možnosť , nakoľko nie je to zanedbateľná čiastka . Jedine on sám musí vedieť o čo sa v skutočnosti jednalo .
    Naposledy upravil Zita5 : 06.02.09 at 12:49

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Mám jednu otázku k tejto starej téme . Postupovala som tak ako ste mi poradili :

    v rámci uzávierkových operácii som zaúčtovala zaplatený preddavok do VOZD .

    Takže pohľadávku som vyradila. Teraz napr. po 2-3 rokoch podnikateľ bude končiť živnosť, ako bude vedieť ,že má zvýšiť ZD o túto sumu. Kde by sa to malo evidovať ?
    vďaka
    emily

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    Dobrý večer prajem, prosím Vás poskytnutá záloha spoločnosti od ktorej budem kupovať fiskálny modul ku ERP - je pre mňa ako odberateľaVOZD. Sedí? Ďakujem.

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    A ešte prosím Vás, dňa 05.02.2010 bola uzavretá zmluva o dielo so spoločnosťou, ktorá dodá nové plastové okno na predajný stánok. V tento istý deň bola i zaplatená záloha. Uvedená záloha je VOZD. Správne?
    Dňa 18.02.2010 bola vystavená faktúra od dodávateľa. Zaevidujem do Evidencie záväzkov. Na fa. bola zaznamenaná úhrada preddavku a výška sumy, ktorú bolo treba doplatit.
    Dňa 22.02.2010 bol uhradený zvyšok sumy, ide o VOZD.
    Prosím vás, fa uhradím VPD zo dňa 22.02.2010 VOZD. Prosím vás, ako by som spárovala uhradený preddavok, ktorý je VOZD, s došlou fa. Vŕta mi hlavou či prostredníctvom VPD zo dňa 05.02.2010 môžem uhradiť fa. ktorá bola vystavená 18.02.2010. ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.