Zavrieť

Porady

321/311? Ano, ale...

Rad by som sa spytal dennodennych uctovnikov na nejake veci :

1. V pripade, ze firma (SK s.r.o.,SK DPH) kupi tovar s DPH, ale preda ho uz BEZ - inej firme v EU, tak sa jej DPH vrati napr na bankovy ucet 221/343. Tak?

2. Je mozne, aby zavazok zanikol pohladavkou?
* PFA 131/321; ID 132/131 ; VFA 311/132; ? ID 321/311? *
Tentokrat bez 343, pretoze PFA prisla z EU a VFA sa vystavi do EU (celkom nahodou od toho isteho a tomu istemu subjektu)

Nasiel som nieco o vzajomnych zapoctoch, bartrovom zauctovani, ale nie som si isty, ci predmetom zavazku/pohladavky moze byt ten isty tovar..



dikk
Naposledy upravil rickman : 04.03.07 at 12:14
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    1.erozumela som, kto ti má vrátiť DPH?
    2. Záväzok zaniknne pohľadávkou pri vzájomnom zápočte, väčšinou medzi rovnakými partnermi dod. odb.
    Naposledy upravil holubička1 : 04.03.07 at 12:40 Dôvod: chyba

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    holubička1:

    ked mas na ucte 343 na MD nieco a na D nic alebo menej, tak mas pohladavku voci DU, nie?

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    Riskman:
    Áno to sa vráti na základe daňového priznania pri kúpe tovaru, ale pri predaji do EU cez zahr. odosl. fa , máš po novom túto daň aj na výstupe aj vstupe, čiže sa ti nuluje.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    holubička1:

    skus este raz ako to prebieha. pisala si, ze sa VRATI, no potom ze sa nuluje..

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    blbosť, ja som účtovala účtovala zdf, vtedy sa to nuluje v daň. priznaní riadok 9 voči riadku 15, ale pri zahr. odosl. fa je tívne uvedený základpre DPH na riadku 05 a 07.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    rickman Pozri príspevok
    Rad by som sa spytal dennodennych uctovnikov na nejake veci:

    1. V pripade, ze firma (SK s.r.o., SK DPH) kupi tovar s DPH, ale preda ho uz BEZ - inej firme v EU, tak sa jej DPH vrati napr na bankovy ucet 221/343. Tak?
    Ak nadobudneš tovar od iného SK platiteľa DPH, uvedieš sumu DPH v daň. priznaní na riadku 14 a súčasne na r.18, čo pre teba znamená, že si DPH odpočítaš z daň. povinnosti - zaúčtuješ 501,343/321.
    Ak dodáš tovar (a to je jedno ktorý, či ten istý alebo iný , to sa neskúma) do EU , v daň. priznaní uvádzaš len základ dane na r.05, lebo toto dodanie je oslobodené - zaúčtuješ 311/604.
    Ak za celé zdaňovacie obdobie neurobíš nič iné , len tieto 2 transakcie, výsledok v daň. priznaní bude nadmerný odpočet v r. 30; bude to tá suma z riadku 14, resp. 18. Daňový úrad ti túto sumu vráti (po splnení určitých podmienok) - príjem sumy na účet 221/343.
    Naposledy upravil liba2 : 04.03.07 at 15:44

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    rickman Pozri príspevok
    Rad by som sa spytal dennodennych uctovnikov na nejake veci:

    2. Je mozne, aby zavazok zanikol pohladavkou?
    Predpokladám, že toto je celkom iný prípad než je uvedený pod bodom 1.
    * PFA 131/321; ID 132/131 ; VFA 311/132; ? ID 321/311? *
    Tentokrat bez 343, pretoze PFA prisla z EU a VFA sa vystavi do EU (celkom nahodou od toho isteho a tomu istemu subjektu).
    Otázka je asi smerovaná na zápočet pohľadávky a záväzku. Ano je to možné započítať pohľadávku a záväzok medzi 2 subjektami, ak sú obidve veci za tovar. Predpokladám, že suma záväzku a suma pohľadávky nie sú rovnaké. Započítať sa môže do výšky sumy, ktorá je nižšia; zvyšok zaplatí ten, kto zostane dlžný.
    Nasiel som nieco o vzajomnych zapoctoch, bartrovom zauctovani, ale nie som si isty, ci predmetom zavazku/pohladavky moze byt ten isty tovar.. dikk
    Nepochopila som, prečo zdôrazňuješ , že ide o ten istý tovar , prečo je to dôležité. Započítavajú sa pohľadávky a záväzky.
    Ešte k účtovaniu: môžeš použiť 321/311 ale aj prostredníctvom účtu 395:
    321/395 a 395/311. Na účte 395 nesmie zostať žiadny zostatok. Techniku zaúčtovania použiješ aj podľa toho ako ti pracuje účtovný program.
    Naposledy upravil liba2 : 04.03.07 at 15:43 Dôvod: doplnený odsek o účtovaní.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    liba2 Pozri príspevok
    Ak nadobudneš tovar od iného SK platiteľa DPH, uvedieš sumu DPH v daň. priznaní na riadku 14 a súčasne na r.18, čo pre teba znamená, že si DPH odpočítaš z daň. povinnosti - zaúčtuješ 501,343/321.
    Ak dodáš tovar (a to je jedno ktorý, či ten istý alebo iný , to sa neskúma) do EU , v daň. priznaní uvádzaš len základ dane na r.05, lebo toto dodanie je oslobodené - zaúčtuješ 311/604.
    Ak za celé zdaňovacie obdobie neurobíš nič iné , len tieto 2 transakcie, výsledok v daň. priznaní bude nadmerný odpočet v r. 30; bude to tá suma z riadku 14, resp. 18. Daňový úrad ti túto sumu vráti (po splnení určitých podmienok) - príjem sumy na účet 221/343.
    liba2 Pozri príspevok
    Nepochopila som, prečo zdôrazňuješ , že ide o ten istý tovar , prečo je to dôležité. Započítavajú sa pohľadávky a záväzky.
    Ešte k účtovaniu: môžeš použiť 321/311 ale aj prostredníctvom účtu 395:
    321/395 a 395/311. Na účte 395 nesmie zostať žiadny zostatok. Techniku zaúčtovania použiješ aj podľa toho ako ti pracuje účtovný program.
    DAKUJEM!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.