Zavrieť

Porady

sprostredkovanie poistenia a účtovanie

Neviem ako nazvať túto tému. V iných témach sa diskutuje predovšetkým o daň.priznaní týchto osôb.
Mám takýto problém. Mám živnostníčku, ktorá vykonáva prepravné služby na základe koncesného listu. Vedie jednoduché účtovníctvo. Zároveň však vykonáva sprostredkovanie poistenia na základe zákona 340/2005 Z.z. o sprostredkovaní poistenia - táto činnosť nie je vykonávaná na živnosť. Chcem sa spýtať, či sa o týchto príjmoch zo sprostredkovania účtuje v jednoduchom účtovníctve a či sa tieto príjmy uvádzajú aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Ak sprostredkuje poistenie,to akoze uzatvara poistne zmluvy a nasledne ma za ne provízie? A ako to robi ak nie na živnosť? ved aj ja mam klienta co robi pre poistovnu a ma provízie za zmluvy a robi to na živnosť a vediem mu jedn.učtovníctvo a provízie učtujem do POZD-príjmy za služby. A kam jej chodia provizie za poistenie? Ak na učet nevidim v tom problem, ide to do POZD.

    aviril je offline (nepripojený) aviril

    aviril
    Robí to na licenciu. Provízie chodia na bankový účet. Živnosť má, ale na úplne niečo iné, čo aj vykonáva - prepravné služby. Poisťovanie robí popri tom.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    katarina.j Pozri príspevok
    Ak sprostredkuje poistenie,to akoze uzatvara poistne zmluvy a nasledne ma za ne provízie? A ako to robi ak nie na živnosť? ved aj ja mam klienta co robi pre poistovnu a ma provízie za zmluvy a robi to na živnosť a vediem mu jedn.učtovníctvo a provízie učtujem do POZD-príjmy za služby. A kam jej chodia provizie za poistenie? Ak na učet nevidim v tom problem, ide to do POZD.
    Sprostredkovanie poistenia a zaistenia už dááávno nie je živnosťou ...
    Dokonca v DP už za rok 2005 pribudol kvôli sprostredkovateľom poistenie nový riadok - príjmy podľa § 6 ods.2 písm.d/

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    aviril Pozri príspevok
    Neviem ako nazvať túto tému. V iných témach sa diskutuje predovšetkým o daň.priznaní týchto osôb.
    Mám takýto problém. Mám živnostníčku, ktorá vykonáva prepravné služby na základe koncesného listu. Vedie jednoduché účtovníctvo. Zároveň však vykonáva sprostredkovanie poistenia na základe zákona 340/2005 Z.z. o sprostredkovaní poistenia - táto činnosť nie je vykonávaná na živnosť. Chcem sa spýtať, či sa o týchto príjmoch zo sprostredkovania účtuje v jednoduchom účtovníctve a či sa tieto príjmy uvádzajú aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch.
    Ďakujem.
    Pozri tu http://www.porada.sk/t46097-dve-einnosti-szeo.html
    Ide o kombináciu dvoch druhov príjmu v rámci § 6 , ostatné v pripojenej téme.

    aviril je offline (nepripojený) aviril

    aviril
    Takže ak som to správne pochopila, o príjmoch zo sprostredkovania poistenia musí účtovať aj v účtovníctve. A potom tieto príjmy vstupujú aj do vym.základu na odvody do soc.poisťovne?

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    príjmy zo sprostredkovania poistného vstupujú do vymeriavacieho základu pre odvody do soc.poisť.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    aviril Pozri príspevok
    Takže ak som to správne pochopila, o príjmoch zo sprostredkovania poistenia musí účtovať aj v účtovníctve. A potom tieto príjmy vstupujú aj do vym.základu na odvody do soc.poisťovne?
    keď má príjmy zo závislej činnosti 143 000 a príjmy zo sprostredkovania
    16000 Sk musí platiť od 1.7.2007 aj sám odvody na sociálne a zdravotné
    poistenie alebo stačí v zamestnaní ?????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.