Zavrieť

Porady

Daňová strata

Aj napriek tomu, že sa tu o daňovej strate popísalo veľa, mám otázku.
SZČO vykázal v roku 2005 stratu. V roku 2006 bol ziskový (príjem-výdaj). Z tohoto zisku si však uplatní odpočítateľnú položku na daňovníka, čím mu vyjde 0 daň. Z čoho si vlastne môže daňovník umoriť daňovú stratu? Zo ZD ešte pred úpravou o odpoč. položky, alebo keby bol v zisku až po uplatnení odpoč. položiek?

Ďakujem.

Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zober si tlačivo DP typ B a z toho ako je DP zostavené, určite pochopíš.
    Ešte si nevypisovala žiadne DP???

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    janka001 Pozri príspevok
    Aj napriek tomu, že sa tu o daňovej strate popísalo veľa, mám otázku.
    SZČO vykázal v roku 2005 stratu. V roku 2006 bol ziskový (príjem-výdaj). Z tohoto zisku si však uplatní odpočítateľnú položku na daňovníka, čím mu vyjde 0 daň. Z čoho si vlastne môže daňovník umoriť daňovú stratu? Zo ZD ešte pred úpravou o odpoč. položky, alebo keby bol v zisku až po uplatnení odpoč. položiek?

    Ďakujem.

    Jana
    Daňovú stratu SZČO umoruje pri výpočte základu dane v DP. Ale môže ju umoriť aj neskôr, nemusí to urobiť hneď. Na umorenie straty má 5 rokov od skončenia obdobia, v ktorom mal stratu.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, chcela by som si overiť svoje vedomosti, ktoré sa týkajú straty. SZČO účtuje v JÚ, v r. 2005 vykázal stratu 32.639,-, v r. 2006 vykázal zisk 25.692,-, však si môže odrátať stratu vo výške 25.692,-, s tým, že v 03/2007 ukončil živnosť. A v prípade, že za r. 2007 výjde zisk, tak si odráta zbytok 6.947,-. Myslím správne?

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, opäť by som Vás chcela poprosiť o Váš názor. Vyplňujem daňové priznanie "B" a chcela by som sa spýtať, či mám správne zapísané v riadkoch stratu. Do r. 50 a 51 som nenapísala nič a až do riadku 52 som napísala rok 2005 a sumu 25.692,-. Myslíte, že to mám správne? Ďakujem

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, ak to niekomu pomôže, tak som si predchádzajúci dotaz overila, je to správne.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Dobrý deň ,

    práve čítam príspevky na tému daň. strata a chcela by som si ujasniť pár vecí :

    1. SZČO mal v roku 2004 stratu 173 095,- Sk a
    v roku 2005 stratu 165 218 ,- Sk
    bolo to uvedené aj v DP za príslušné roky v r. 43. Nebolo to však uvedené v tabulke IX. , potrebovala by som vedieť či je to podmienka mať to tam zapísané v predchádzajúcich rokoch. (Pôvodne som si myslela, že sa vypisuje len pri uplatňovaní straty - čo som doteraz nerobila )

    2. Teraz môžem , keď mám ZD 127 715, odrátať celú sumu 127 715 zo straty z r. 2004 a prípadne v nasledujúcich rokoch pokračovať .

    Prosím o potvrdenie, resp.vyvrátenie či som to dobre pochopila .

    ďakujem veľmi pekne

    emily 2

    beatar je offline (nepripojený) beatar

    beatar
    Stratu si uplatní ešte pred uplatnením odpočitateľnej položky, v podstate tlačivo dp B k tomu podľa riadkov i vedie.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    MŃa trochu doplietol jeden príspevok ( bohužiaľ už neviem kde to bolo - dnes som toho veľa prečítala a už som zrelá na cvokáreň ... )
    tam sa písalo niečo take, že keď si neuviedol podnikateľ stratu ( myslím r. 57 )
    v predchádzajúcom roku , musí dať opravné ak si ju chce teraz uplatniť ??

    Nechcem za každú cenu tú stratu uplatňovať ( preto si chcem byť istá 101 % ) ale je dobre ušetriť aj cca 5 000,- .

    Bohužiaľ musím už ísť domov, prihlásim sa ešte z domu .

    vďaka za ohlas beatar

    emily 2

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.