Zavrieť

Porady

urovnanie pohľadávky z konkurzu

Ako mám zaúčtovať nasledovné:

1/ Spoločnosť v roku 2003 zaplatila vopred - preddavok na 20 rokov za odbývanie v prenajatej nehnuteľnosti/ mám na 314/
- časť nájmu odbývala a ponížilo sa 314
2/ Prenajímateľ skrachoval a bol naň vyhlásený konkurz v roku 2005 do ktorého sme sa prihlásili, správca konkurzu nám uznal náklady ale nakoľko spoločnosť v konkurze nemala dostatočný majetok, vrátili nám teraz v 2007 nepatrnú časť z predplateného nájmu.

otázka znie:
a/ ako zaúčtujem to málo čo nám vrátil správca z predaného majetku na
na BÚ

b/ čo mám urobiť s tým zostatkom na 314? ktorý sa nám už nikdy nevráti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    plavčík Pozri príspevok
    Ako mám zaúčtovať nasledovné:

    1/ Spoločnosť v roku 2003 zaplatila vopred - preddavok na 20 rokov za odbývanie v prenajatej nehnuteľnosti/ mám na 314/
    - časť nájmu odbývala a ponížilo sa 314
    2/ Prenajímateľ skrachoval a bol naň vyhlásený konkurz v roku 2005 do ktorého sme sa prihlásili, správca konkurzu nám uznal náklady ale nakoľko spoločnosť v konkurze nemala dostatočný majetok, vrátili nám teraz v 2007 nepatrnú časť z predplateného nájmu.

    otázka znie:
    a/ ako zaúčtujem to málo čo nám vrátil správca z predaného majetku na
    na BÚ

    b/ čo mám urobiť s tým zostatkom na 314? ktorý sa nám už nikdy nevráti?
    a) jednoducho 221/314

    b) otázku si neformuloval celkom presne, ale predpokladám, že sa Ťa týka bod 1 alebo 2 § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP, ak áno, odpis zostatku pohľadávky bude daňovým nákladom:

    "(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú:
    h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len príslušenstvo ) ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21, alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
    1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
    2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania, "

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    Mame podobny pripad, v roku 2000 sme preddavkovo uhradili fa za tovar,ktora bola zauct.314/221.Dodavatel tovar nedodal, bol na neho vyhlaseny konkurz, ktory skoncil v r.2006.Pohladavku sme mali v lehote prihlasenu a bola v roku 2000 zauctovana OP. V r.2006 som zrusila na zaklade vysledku konkurzneho konania OP a a odpisala som tuto pohladavku na 546/311 a myslela som, ze bude danova. Auditori mi vsak povedali, ze to nebude danovy vydavok, nakolko tato pohladavka nebola zahrnuta do prijmov. (nebolo uct.311/602,604..ale 314/221)..

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    mango11 Pozri príspevok
    Mame podobny pripad, v roku 2000 sme preddavkovo uhradili fa za tovar,ktora bola zauct.314/221.Dodavatel tovar nedodal, bol na neho vyhlaseny konkurz, ktory skoncil v r.2006.Pohladavku sme mali v lehote prihlasenu a bola v roku 2000 zauctovana OP. V r.2006 som zrusila na zaklade vysledku konkurzneho konania OP a a odpisala som tuto pohladavku na 546/311 a myslela som, ze bude danova. Auditori mi vsak povedali, ze to nebude danovy vydavok, nakolko tato pohladavka nebola zahrnuta do prijmov. (nebolo uct.311/602,604..ale 314/221)..
    :-) V tomto prípade ale nemožno hovoriť o účtovaní 311/60x,pretože oni faktúru nevystavili,boli presne v opačnej pozícii,nedostali ostrú faktúru,ktorú si nepremietli do nákladov,pretože už im ju nemá kto vystaviť ani nevystaví.
    314 je pohľadávkový účet,normálne by som ten zvyšok urobila ako odpis pohľadávky - daňovo uznaný.
    §19 hovorí,že len príslušenstvo pohľadávky, ktoré chceme daňovo odpísať,má byť zahrnuté do základu dane.
    Naposledy upravil martinius : 08.03.07 at 11:48

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    mango11 Pozri príspevok
    Mame podobny pripad, v roku 2000 sme preddavkovo uhradili fa za tovar,ktora bola zauct.314/221.Dodavatel tovar nedodal, bol na neho vyhlaseny konkurz, ktory skoncil v r.2006.Pohladavku sme mali v lehote prihlasenu a bola v roku 2000 zauctovana OP. V r.2006 som zrusila na zaklade vysledku konkurzneho konania OP a a odpisala som tuto pohladavku na 546/311 a myslela som, ze bude danova. Auditori mi vsak povedali, ze to nebude danovy vydavok, nakolko tato pohladavka nebola zahrnuta do prijmov. (nebolo uct.311/602,604..ale 314/221)..
    Podmienka zahrnutia pohľadávky do príjmov je pri odpise pohľadávky iba v bode 5 § 19 ods. 2 písm. h) :

    "5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [ § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d), § 20 ods. 17 a 19]",

    pričom § 20 ods. 14 písm. d) je aplikovateľný iba na pohľadávky, ktoré vznikli od 01.01.2004.

    Vo Vašom prípade sa jedná o pohľadávku z r. 2000.

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    ingi Pozri príspevok
    Podmienka zahrnutia pohľadávky do príjmov je pri odpise pohľadávky iba v bode 5 § 19 ods. 2 písm. h) :

    "5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [ § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d), § 20 ods. 17 a 19]",

    pričom § 20 ods. 14 písm. d) je aplikovateľný iba na pohľadávky, ktoré vznikli od 01.01.2004.

    Vo Vašom prípade sa jedná o pohľadávku z r. 2000.
    Ingi, ale ja som si najprv myslela, ze odpis tejto pohladavky ide podla §19 ods.2 pism.h) bod 2..nakolko mi v roku 2006 prislo rozvrhove uznesenie zo sudu, cize vyplynulo to z vysledku konkurzneho konania...opr.polozka bola v r.2000 uct.danova, tak ja som ju v r.2006 zauctovala 391/658.... a to, co mi zostalo na 314, vlastne cela suma, ktora bola uhradene a ostru fa sme tiez nedostali, lebo isli do konkurzu, som zauctovala 546/314 a myslela som, ze danovo, podla hore mnou uved.§...este podotykam, ze to nebol preddavok na tovar, ale na hmotny majetok a spravne malo byt uctovane 052/221 a mozno z tohto dovodu to auditori pokladaju za nedanove....a nerozumiem tomu, preco je potom pohladavka z prveho prispevku na 314 danova, ked im vznikla v r.2003 ....pretoze je nepremlcana?

    Lucie je offline (nepripojený) Lucie

    Lucie
    Otazka. Mam podobny problem. Ako mam postupovat pri vymahani pohladavky voci Europskej Zdravotnej poistovni. Ide o preplatok z rocneho zuctovania za rok 2007

    Lucie je offline (nepripojený) Lucie

    Lucie
    Mohla by som sa spytat, ako mam postupovat pri vymahani pohladavky rocneho zuctovania za rok 2007 od Europskej zdravotnej poistovne, ktora ja od oktobra v konkurze.

    urovnanie pohľadávky z konkurzu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.