Zavrieť

Porady

repre

Chcem sa poradiť so skúsenejšími, prvý rok účtujem neziskovku v PU, vyšiel mi zisk (samozrejme z nezdaňovanej činnosti/, ale uvažujem nad 513? Pri riadnej organizácii je to pripočítateľná položka v DP, ale čo v prípade neziskovky, ktorá má síce kladný HV, ale daň neplatí? Je to OK? Pozerala som do starých tlačív DP, neplatili žianu daň... myslím , že ani nads tým seuvažovali.

Vďaka za každý názor
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Aj pre neziskovky platí rovnaký zákon o dani z príjmov a teda repre nie je danovym vydavkom.

    3tina je offline (nepripojený) 3tina

    3tina
    Vďaka, mám z toho trocha zmetok, blúdila som na porade a našla som niečo podobné "Chcela by som sa uistiť, že aj u neziskových organizáciách je výdavok za pohostenie na výročnej schôdze nedaňový náklad /hoci je to v zápisnici schálené/ podobne ako u podnikateľov? odpoveď
    Je to nedaňový náklad. Zákon o dani z príjmu je len jeden. Ak je však priradený k oslobodenému príjmu - je ti to vlastne jedno." Dali ste tomu súhlas

    Tak teraz tomu fakt nerozumiem

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Ano, lebo repre sa uvedie ako pripocitatelna polozka v danovom priznani ale kedze dan sa nevyrubi nakolko neziskova organizacia ma prijmy len z hlavnej nezdanovanej cinnosti, prijmy ktore nie su predmetom dane alebo oslobodene prijmy tak je to v konecnom dosledku jedno, pretoze danovu povinnost ako taku to neovplyvni. Zakon o dani z prijmov vsak predpisuje, ze repre musi byt uznane v danovom priznani ako pripocitatelna polozka. U podnikatelskych subjektov je to nieco ine, nakolko tam tato polozka ovplyvni zaklad dane ale u neziskovej organizacie aj ked sa repre uvedie ako pripocitatelna polozka pokial organizacia nema zdanovanu cinnost tak repre nijakym sposobom neovplyvni zaklad dane tejto organizacie. Jasnejsie ?

    3tina je offline (nepripojený) 3tina

    3tina
    JASNEJSIE... DAKUJEM za vysvetlenie a ujasnenie v tom, že vlastne nemusíme platiť daň z repre. Po minulé roky účtovníčka podávala prázdne daňové priznanie (vypísané boli samozrejme len identifikačné údaje) a vypisovala len prílohy výkaz ziskov a strát a suvahu pre neziskovky. Z jej "školenia" som sa dozvedela že to tak treba , no ja sa nad všetkým zamýšľam a preto som narazila aj na tento problém s repre.To znamená, že treba riadne vypísať aj tlačivo DP aby som tam uviedla to repre, či vlastne DP treba tak či tak vypísať aj keby tam rere nebolo . Ešte uvádzam, že neziskovka mala príjmy z členských príspevkov a príjem z organizovania odborného seminára, ktorý je v predmete ich činnosti.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Podla mna treba danove priznanie normalne vypisat, tzn. hospodarsky vysledok z uctovnictva, polozky zvysujuce danovy zaklad tzn. to repre a potom polozky znizujuce zaklad dane tzn. myslim ze je to druhy riadok v tabulke o polozkach znizjucich zaklad dane a uvadzaju sa tam prijmy oslobodene od dane a to su tie vase prijmy z hlavnej cinnosti a tiez clenske.
    Ak chces, mozem ti poslat taky vzor na vypracovanie danoveho priznania. Posli mi cez SS e-mailovu adresu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.