Zavrieť

Porady

zúčtovanie pohľadávky a k nej priradenej opravnej položky v roku 2007

Od roku 1996 vediem v účtovníctve pohľadávku (2 mil.)voči firme, ktorá bola v konkurze. V marci tohoto roku bol konkurz ukončený a súd nám prisúdil čiastnočné splnenie pohľadávky (500 tis.). Opravná položka bola vytvorená na celú hodnotu pohľadávky. Poradí mi niekto ako mám zúčtovať pohľadávku a opravnú položku?

Steffi
Naposledy upravil Steffi : 18.03.07 at 19:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    Splnenú pohľadávku 221/311 pri úhrade
    Nesplnenú pohľ. odpísať na základe súdneho rozhodnutia 546/311
    Opravnú položku zrušiť 391/659

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    renatan Pozri príspevok
    Splnenú pohľadávku 221/311 pri úhrade
    Nesplnenú pohľ. odpísať na základe súdneho rozhodnutia 546/311
    Opravnú položku zrušiť 391/659
    Renátka, od 01.01.2007 sa v zmysle novelizovaného § 18 Postupov účtovania zúčtovanie OP z dôvodu zániku jej opodstatnenia účtuje zápisom 391/547, kde
    547 – Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.

    K uvedenému odporúčam prečítať odborný článok od Mudroša:

    http://www.porada.sk/t41541-noveliza...-1-2007-a.html

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    martinius Pozri príspevok
    OP rozpustiť po novom (celé 2mil.) a zaúčtovať odpis pohľadávky (500tis.).

    V knihe Dane, účtovníctvo, mzdy a odvody (marec 2007) na str. 65 je popísané rozpustenie OP, a tam je to účtované raz 391/311 a raz 547/391.
    Ako ďalej?

    Steffi

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Steffi Pozri príspevok
    V knihe Dane, účtovníctvo, mzdy a odvody (marec 2007) na str. 65 je popísané rozpustenie OP, a tam je to účtované raz 391/311 a raz 547/391.
    Ako ďalej?

    Steffi

    Môžem zaúčtovať 391/311 500 000,- SK
    546/311 1 500 000,- Sk
    391/547 1 500 000,- Sk ?????????


    Steffi

    my_lan je offline (nepripojený) my_lan

    my_lan
    Myslím že by to malo byť takto

    Prevod oprav. položky do roku 2007 = 2,0 mil. 701/391
    Prevod pohľadávky do roku 2007 = 2,0 mil. 311/701
    -----------------------------------------------------------------------
    Odpis pohľadávky z dôvodu nevymožiteľnosti = 1,5 mil 391/311
    Čiastočný zánik opodstatnenosti - súdne rozhodnutie = 0,5 mil. 391/547
    Úhrada zbytku pohľadávky - vymožiteľnej = 0,5 mil. 221/311

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Rozpustenie OP : 391/547 2mil.
    Ďalej musíte mať zápisnicu z prieskumného konania,či vám správca pohľadávku uznal alebo poprel,ale keďže dostávate úhradu,tak vám ju uznal.Preto ďalej o pohľadávke účtujete:
    čiastočné plnenie 221/311 500tis.
    zvyšok daňovo odpíšete : 546/311 1,5mil.
    Naposledy upravil martinius : 13.03.07 at 11:11

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    my_lan Pozri príspevok
    Myslím že by to malo byť takto

    Odpis pohľadávky z dôvodu nevymožiteľnosti = 1,5 mil 391/311 - ide vlastne o zúčtovanie OP z dôvodu následného vyradenia pohľadávky z účtovníctva
    Čiastočný zánik opodstatnenosti - súdne rozhodnutie = 0,5 mil. 391/547
    Úhrada zbytku pohľadávky - vymožiteľnej = 0,5 mil. 221/311
    Prikláňam sa k tomuto účtovaniu (trochu som text doplnila ), vychádzam z § 57 ods. 1 Postupov účtovania PÚ, novela od 01.01.2007 bola uverejnená vo FS 12/2006.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    ingi Pozri príspevok
    Prikláňam sa k tomuto účtovaniu (trochu som text doplnila ), vychádzam z § 57 ods. 1 Postupov účtovania PÚ, novela od 01.01.2007 bola uverejnená vo FS 12/2006.
    Mne tam potom nesedia náklady....niečo mi tam nesedí a odpis pohľadávky ide cez náklady.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    martinius Pozri príspevok
    Mne tam potom nesedia náklady....niečo mi tam nesedí a odpis pohľadávky ide cez náklady.
    Áno, aj ja nad touto témou rozmýšľam už od včera, ale naznačené účtovanie (391/311) je podľa mňa správne, nakoľko je uvedené nielen v § 57 ods.1 novelizovaných Postupov, ale bolo doplnené aj do § 68 ods.5, kde sa hovorí o účtovaní na účte 546.
    Vychádzam aj z § 20 ods.3 ZoDP:

    "(3) Zásady pre tvorbu, čerpanie a rozpustenie rezerv a opravných položiek ustanovuje osobitný predpis.1)"

    Mne tam tá 546 - tka tiež chýba, ale daňovo je to to isté ako pri Tebou naznačenom postupe (391/547, 546/311).

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    ingi Pozri príspevok
    Áno, aj ja nad touto témou rozmýšľam už od včera, ale naznačené účtovanie (391/311) je podľa mňa správne, nakoľko je uvedené nielen v § 57 ods.1 novelizovaných Postupov, ale bolo doplnené aj do § 68 ods.5, kde sa hovorí o účtovaní na účte 546.
    Vychádzam aj z § 20 ods.3 ZoDP:

    "(3) Zásady pre tvorbu, čerpanie a rozpustenie rezerv a opravných položiek ustanovuje osobitný predpis.1)"

    Mne tam tá 546 - tka tiež chýba, ale daňovo je to to isté ako pri Tebou naznačenom postupe (391/547, 546/311).
    Presne tak...musím sa aj ja hlbšie zamyslieť nad zúčtovaním OP.Oba postupy vedú v podstate k tomu istému,len sa do toho dostať:-)

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    martinius Pozri príspevok
    Presne tak...musím sa aj ja hlbšie zamyslieť nad zúčtovaním OP.Oba postupy vedú v podstate k tomu istému,len sa do toho dostať:-)
    V podstate sa jedná o to, že tvorbou opravnej požky sa vyjadrilo dočasné zníženie hodnoty majetku a jej zúčtovaním (pred vyradením pohľadávky z účtovníctva) sa deklaruje trvalé zníženie hodnoty majetku.
    A nakoľko už pri tvorbe OP bolo účtované na nákladovom účte, je takéto nové účtovanie preukaznejšie.
    § 68 ods. 5 Postupov prvé dve vety, t.j. účtovanie na účte 546 potom budeme aplikovať len u pohľadávok, ku ktorým sme OP netvorili.
    Takto to vidím ja.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    ingi Pozri príspevok
    V podstate sa jedná o to, že tvorbou opravnej požky sa vyjadrilo dočasné zníženie hodnoty majetku a jej zúčtovaním (pred vyradením pohľadávky z účtovníctva) sa deklaruje trvalé zníženie hodnoty majetku.
    A nakoľko už pri tvorbe OP bolo účtované na nákladovom účte, je takéto nové účtovanie preukaznejšie.
    § 68 ods. 5 Postupov prvé dve vety, t.j. účtovanie na účte 546 potom budeme aplikovať len u pohľadávok, ku ktorým sme OP netvorili.
    Takto to vidím ja.
    Neviem,neviem,odpis robíš cez 546. Tvorbu OP k pohľ. a odpis pohľ. by som nemiešala a nenahrádzala.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    ingi Pozri príspevok
    Renátka, od 01.01.2007 sa v zmysle novelizovaného § 18 Postupov účtovania zúčtovanie OP z dôvodu zániku jej opodstatnenia účtuje zápisom 391/547, kde
    547 – Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.

    K uvedenému odporúčam prečítať odborný článok od Mudroša:

    http://www.porada.sk/t41541-noveliza...-1-2007-a.html
    Ingi,máš pravdu, rozmýšľam ešte ako v r. 2006, dík za opravu. Ale do 31.12.2006 budem účtovať tak, ako som napísala, nie?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    renatan Pozri príspevok
    Ingi,máš pravdu, rozmýšľam ešte ako v r. 2006, dík za opravu. Ale do 31.12.2006 budem účtovať tak, ako som napísala, nie?
    Áno, Renátka, v roku 2006 ešte účtujeme "po starom". Ale viacerí z nás sme ešte v starom roku.

    V roku 2007 sa "Postupy" pri účtovaní OP približujú k zásadám účtovania podľa IAS/IFRS čo sa týka zníženia hodnoty majetku (v prípade opodstatnenosti tohto predpokladu).
    Tvorbu OP teda účtujeme na ťarchu nového účtu zápisom 547/391.
    Ďalej je podstatné, že rozpustenie OP sa už neúčtuje na výnosovom účte.

    Pri odpise starých pohľadávok však treba rozlišovať, či bola už v minulých obdobiach tvorená opravná položka, alebo nie.
    Ak nebola tvorená OP, odpis účtujeme v zmysle §68 ods. 5 Postupov na účte 546, ale ak bola tvorená OP (už bolo účtované o dočasnom znížení hodnoty majetku), táto sa zúčtuje v zmysle tohto § pred vyradením pohľadávky z účtovníctva (pri trvalom znížení hodnoty majetku) na ťarchu účtu 391 so súvzťažným zápisom v prospech vecne príslušného účtu pohľadávky tak ako to bolo uvedené nižšie v príspevku od My_lan:

    Odpis pohľadávky z dôvodu nevymožiteľnosti = 1,5 mil 391/311 (bola tvorená OP)

    Pri zániku opodstatnenosti tvorby OP (zníženia hodnoty majetku) napríklad pri úhrade pohľadávky účtujeme ako som už písala 391/547.

    Obdobu vidím v tvorbe a zúčtovaní rezerv po novom.

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    martinius Pozri príspevok
    Mne tam potom nesedia náklady....niečo mi tam nesedí a odpis pohľadávky ide cez náklady.

    Do nákladov sa učtuje vtedy, keď je pohľadávka uhradená a nieje dôvod, aby bola vytvorená opravná položka, alebo rozdiel medzi uhradenou pohľadávkou a celkovou pohľadávkou.

    Steffi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.