Zavrieť

Porady

zrazky zo mzdy

Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci pri zrazkach zo mzdy v zmysle §131 ods. 3 teda dohodou je mozne zrazat zamestnancovi lubovolnu ciastku, alebo je mozne zrazat maximalne vo vyske ako vykone rozhodnutia?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Myslím si, že ľubovoľnú čiastku - ak to podpíše zamestnanec. Veď ak niekto chce celú svoju výplatu každý mesiac posielať napríklad útulku mačičiek, tak prečo nie?
    My vlastne zrážame celú mzdu a posielame ju na účet, ktorý si uviedol zamestnanec. Mám to zadefinované ako zrážka zo mzdy. Už iná vec je, že takýto účet si môže zadať iba jeden, zamestnávateľ odmieta robiť zrážky na všelijaké splátky, pôžičky a detské vkladné knižky.
    Proste musí byť súhlas obidvoch.

    Fialocka je offline (nepripojený) Fialocka

    Fialocka
    aj ja si to myslim, ale nasla som rozsudok Najvyssieho sudu, ze dohoda o zrazkach zo mzdy podla 131 ods.3 by bola neplatna, pokial by dohonute zrazky zo mzdy boli vyssie, nez ake su zakonom ustanovene pri vykone rozhodnutia...........tym padom by to obmedzovalo, aj ked takyto rozsudok u nas nie je pramenom prava, ale predsa. Na druhej strane zakon to vyslovne nezakazuje a existuje zmluvna volnost.....
    chcela som vediet proste nejake nazory
    dakujem vela

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Fialocka Pozri príspevok
    aj ja si to myslim, ale nasla som rozsudok Najvyssieho sudu, ze dohoda o zrazkach zo mzdy podla 131 ods.3 by bola neplatna, pokial by dohonute zrazky zo mzdy boli vyssie, nez ake su zakonom ustanovene pri vykone rozhodnutia...........tym padom by to obmedzovalo, aj ked takyto rozsudok u nas nie je pramenom prava, ale predsa. Na druhej strane zakon to vyslovne nezakazuje a existuje zmluvna volnost.....
    chcela som vediet proste nejake nazory
    dakujem vela
    Vieš prilepiť to rozhodnutie Najvyššieho súdu, resp. link na to rozhodnutie?

    Fialocka je offline (nepripojený) Fialocka

    Fialocka
    bohuzial neviem,
    ani neviem cele to rozhodnutie najst, nasla som len cast toho rozsudku v zakonniku prace

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    Na základe výkonu rozhodnuti len vypočítanú čiastku, iné zrážky podľa dohody. Keď chce mať zamestnanec exekúciu rýchlejšie zaplatenú nič mu nebráni, aby na príslušný účet exekútora posielal sám splátky.Občiansky súdny poriadok § 281
    Naposledy upravil Antea : 13.03.07 at 15:04

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Fialocka Pozri príspevok
    bohuzial neviem,
    ani neviem cele to rozhodnutie najst, nasla som len cast toho rozsudku v zakonniku prace
    NEROZUMIEM. V Zákonníku práce sú časti rozsudkov?

    Fialocka je offline (nepripojený) Fialocka

    Fialocka
    ano v komentovanom zakonniku prace su casti rozsudkov, tak ako aj v inych komentovanych zakonoch

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    A ak zamestnanecovi ukradli vŕtačku vlastnou vinou(je v zmluve zodpovednost) a zamestnávatel mi kázal mu ju celú zraziť z výplaty 5000Sk, môžem??

    Fialocka je offline (nepripojený) Fialocka

    Fialocka
    je to v komentovanom zakonniku prace od Jaroslava Krajča a spol. evidovane pod ZIII (s.351) co znamena ze je to zo Zborniku stanovisk, zaverov, rozborov a zhodnoteni sudnej praxe Najvyssieho sudu od 1974 do 1986 ...a ten zbornik ja neviem zohnat

    Fialocka je offline (nepripojený) Fialocka

    Fialocka
    zalezi aku ma vyplatu, musi sa to teda podla vsetkeho pocitat podla z. 268/2006 ak ak mu nejvyjde 5.000,- tym vypoctom bude musiet doplatit sam do tej vysky

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    zuzana Pozri príspevok
    Ak má 23 000 v hrubom, môžem mu to strnúť?
    Zrážky musíš počítať z čistej mzdy. Pozri tu, vlož si údaje do kalkulačky a uvidíš, koľko môžeš maximálne zraziť v mesiaci naraz. Nezabudni sa prekliknúť na kartu "vyššia mzda".
    http://www.porada.sk/t26710-vykony-r...y-zo-mzdy.html
    Btw, myslím, že tých 5000 Sk zrážky z takej mzdy v pohode vyjde .

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    zuzana Pozri príspevok
    A ak zamestnanecovi ukradli vŕtačku vlastnou vinou(je v zmluve zodpovednost) a zamestnávatel mi kázal mu ju celú zraziť z výplaty 5000Sk, môžem??
    Ja by som v tomto prípade postupovala nasledovne: 1.Spísať zápis o strate zverenej veci.- podpíše zamestanec
    2. Zápis o uznaní dlhu- taktiež podpíše zamestnanec
    A len na základe tohoto by som predmetnú čiastku strhla. Výkon rozhodnutia vyplýva z rozsudku a je to podstatne iné ako spôsobená škoda. Keď mi uznanie dlhu nepodpíše mám možnosť sa obrátiť na súd.

    Bodnarovaa je offline (nepripojený) Bodnarovaa

    Bodnarovaa
    Pri tejto teme by som chcela poprosit, zamestnanci nam zadali rozne ich osobne zrazky ako stavebne sporenie, splacanie uveru, dochodkove sporenie, na osobny ucet. To vsetko moze dla poziadaviek zamestnancovi odvadzat na ich urcene ucty, alebo niekde v zakone je stanovené co mozme. Dakujem

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Bodnarovaa Pozri príspevok
    Pri tejto teme by som chcela poprosit, zamestnanci nam zadali rozne ich osobne zrazky ako stavebne sporenie, splacanie uveru, dochodkove sporenie, na osobny ucet. To vsetko moze dla poziadaviek zamestnancovi odvadzat na ich urcene ucty, alebo niekde v zakone je stanovené co mozme. Dakujem

    voľakedy v 80 tých rokoch aj my sme vykonávali zamestnancom tieto všelijaké zrážky, ale už dlhé roky nie. jednoducho si to majú dať zrážať z účtu v bankách, kde im chodí výplata.
    ale keď tie zrážky im chcete vykonávať, tak môžete. záleží len od Vás.

    Povinní ste vykonávať zrážky zo mzdy jedine podľa § 551 obč. zákonníka - dohody o zrážkach zo mzdy a to sú napr. také splátky čo napr. dlhšie nesplácajú a tá dohoda o zrážkach Vám príde buď z banky, alebo od nejakej spoločnosti, výživné, atď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.