Zavrieť

Porady

Technické zhodnotenie alebo náklad?

V roku 2006, sme 30.07.2006 zaradili do používania budovu. k 25.12.2006, nám vykonali dodávku a montáž elektroinštalácie, + montáž žalúzii v sume 28.000 + DPH.
Môžem sumu 28.000,- dať rovno do nákladov, alebo v prvom roku musím navíšiť o túto sumu vstupnú cenu budovy?? Poradte.
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pokiaľ sa jedná o výmenu starých žalúzií za nové tak sa jedná o opravu, ale ak sa namontovali na novo tak je to už technické zhodnotenie. Tak isto je to aj pri elektroinštalácii.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Daduľa Pozri príspevok
V roku 2006, sme 30.07.2006 zaradili do používania budovu. k 25.12.2006, nám vykonali dodávku a montáž elektroinštalácie, + montáž žalúzii v sume 28.000 + DPH.
Môžem sumu 28.000,- dať rovno do nákladov, alebo v prvom roku musím navíšiť o túto sumu vstupnú cenu budovy?? Poradte.
Tu je rozhodujúce, či zaradenie do používania prebehlo kolaudáciou - teda toho 30.7.2006. Ak kolaudácia prebehla, a budova sa užíva, podľa stavebného zákona z r.2004 sa elektroinštalácie už nezaraďujú do technického zhodnotenia budovy, ale ako drobné stavby v odpisovej skupine č.3 - odpisovať 12 rokov, ak je suma do 30000sk možno daľ do nákladov jednorázovo. Žalúzie sú DDHM (do 30tis náklad v plnej výške)- i keď sú na mieru - nie sú súčasťou technického zhodnotenia budovy. Môžeš ich dať kedykoľvek preč, a nespôsobujú zmenu technických parametrov okna.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mysimis Pozri príspevok
Pokiaľ sa jedná o výmenu starých žalúzií za nové tak sa jedná o opravu, ale ak sa namontovali na novo tak je to už technické zhodnotenie. Tak isto je to aj pri elektroinštalácii.
Miška, naše rady sú protirečivé však? Ja som toto riešila pred pár dňami a kontaktovala som audítorku - dala mi takéto inštrukcie - vysypala to zo seba, ako by to riešila každý deň, alebo dosť často. Tak ma to presvedčilo - je aj súdnym znalcom a daňovým poradcom v jednej osobe, tak myslím, že jej môžem dôverovať. Máš iný názor?
0 0
Daduľa Daduľa

Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

Dievčence, stavba bola skolaudovaný, vydané rozhodnutie, list vlastníctva a zaradená do užívania k tomu dátumu 30.07.2006. Ja si myslím že by to mohlo byť tech,zhodnotenie , no nie som si istá.
A účtovať tech. zhodnotenie by som mala na účet 548??
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Erika, keď som si prečítala Tvoj príspevok, musím uznať že je to úplne prijateľné. Závidím Ti dotyčnú audítorku. Práve v tejto chvíli riešim čosi čo sa mi zdá neriešiteľné a potrebovala by som sa práve s ňou poradiť.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mysimis Pozri príspevok
Erika, keď som si prečítala Tvoj príspevok, musím uznať že je to úplne prijateľné. Závidím Ti dotyčnú audítorku. Práve v tejto chvíli riešim čosi čo sa mi zdá neriešiteľné a potrebovala by som sa práve s ňou poradiť.
Miška napíš aký máš problém - možno to vyriešime.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Daduľa Pozri príspevok
Dievčence, stavba bola skolaudovaný, vydané rozhodnutie, list vlastníctva a zaradená do užívania k tomu dátumu 30.07.2006. Ja si myslím že by to mohlo byť tech,zhodnotenie , no nie som si istá.
A účtovať tech. zhodnotenie by som mala na účet 548??
V tomto prípade to nie je už súčasťou budovy, pretože budova bola skolaudovaná. Postup som už uviedla. Prečítaj si ho ešte raz. Ten účet 548 pri technickom zhodnotení bola si preklep,však? To určite nie. Ak budeš robiť elektroinštalácie - účtuješ na 501AU - osobitnú analitiku a žalúzie tiež 501AU.
0 0
Daduľa Daduľa

Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

Podľa postupov účtovania §21 odst.3 písmeno c/, som myslela, že by to mohlo ísť na 548?? Pozriete sa este na to??
Vďaka
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Mozem k tomu aj ja jednu otazku?
Ak sme kupili budovu starsiu, opravujeme ju "pocas chodu" a nebola kolaudovana, ide vsetko ako technicke zhodnotenie?
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Ja sa ešte vrátim k tým žalúziam. Veľmi sa mi nezdá účtovať v prípade nových žalúzií rovno do nákladov, pretože akýsi predpis (neviem v rýchlosti zistiť, ktorý) presne špecifikuje, čo sa považuje za vybavenie stavby z hľadiska odpisovania, a viem určite, že sú tam medziiným aj žalúzie, rolety, markízy, vráta ...
0 0
Daduľa Daduľa

Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

To máš pravdu, ale budova už bola skolaudovaná a zaradená do majetku firmy.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Daduľa Pozri príspevok
To máš pravdu, ale budova už bola skolaudovaná a zaradená do majetku firmy.
aha, beriem späť, prehliadla som sumu 28.000,- Sk.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Mám takú prosbu na adminov tejto stránky. Nedali by sa k zákonom pridať : občiansky zákonník a stavebný zákon?
0 0
jana stecova jana stecova

jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac
Súhlasím , žalúzie by mali byť tech.zhodnotením / nad 30.000,-Sk /, samozrejme ak sa nemenili staré za nové.. Ja som to riešila v r. 2004 ako tech.zhodnotenie , tuším v Postupoch účtov. je to rozpísané,ale určite viem, že je to tak,prešla som si vtedy zákony,postupy účtov. atď.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Daduľa Pozri príspevok
Podľa postupov účtovania §21 odst.3 písmeno c/, som myslela, že by to mohlo ísť na 548?? Pozriete sa este na to??
Vďaka
Daduľa, pozrela som to v postupoch účtovania - podľa mňa je to vyjadrené všeobecne - nejde o konkretne uvedenie účtu 548, ale o náklady na hospodársku činnosť, pričom účet 548 zahrňa a nazýva sa ostatné náklady na hospodársku činnosť, teda neuvedené v predchádzajúcich účtoch. Podľa Cenigovej - účtovanie je na 501, alebo 518.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Bambi23 Pozri príspevok
Mozem k tomu aj ja jednu otazku?
Ak sme kupili budovu starsiu, opravujeme ju "pocas chodu" a nebola kolaudovana, ide vsetko ako technicke zhodnotenie?
Ak ste kúpili staršiu budovu, musela byť k nej v minulosti urobená kolaudácia.(ak to nie je rozostavaná budova, kt. nebola vôbec nikdy dokončená a nikdy používaná na žiadne účely)

Takže si myslím, že prvotná kolaudácia už prebehla, možno pred 10, 20 rokmi..
A to, že ju teraz opravujete, je Váš náklad na opravy. Len je otázne, čo myslíte opravami, ak meníte okná, podlahy, WC, maľujete ju ....

Možno robíte TZ (prístavba, nadstavba, stavebná úprava, rekonš., moderniz.), ak búrate priečky, zmenšujete, zväčšujete okná ......
Vyjadrite sa presnejšie.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

M8m dotaz prosím Vás o radu. V budove, ktorá bola skolaudovaná v r.2004 sme mali saunu. Bol na prívod vody, ochladzovací bazén. V r.2006 sme saunu zrušili a prerobili na kaderníctvo - náklad bol cca 200 000.-.Žiadna kolaudaácia nebola pretože sme v podstate nerobili žiadne stavbné úpravy. Prišla akurát hygiena a dala povolenie na prevádzkovanie. Mam to považovať ako TZ ? Ďakujem,ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ak nebol projekt ani kolaudácia, robilo sa to viac-menej možno svojpomocne, prívod energií tam bol, len sa premiestnili odbery. Z dostupných informácií z otázky, by som to bral ako stavebné úpravy pre účely podnikania = réžia
Naposledy upravil Manual : 16.03.07 at 14:27
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Na niektoré stavebné úpravy nie je potrebné stavebné povolenie a predsa môžu byť TZ.
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Pre daduľu:
Ak je budova zaradená v 7/06 a dodatočné výdavky (podľa mňa je elektroinštalácia technickým zhodnotením, ale z hľadiska môjho návrhu to nie je podstatné) boli až po tomto zaradení a pretože nepresiahli sumu 30 tis. Sk, môžeš sa rozhodnúť, či ich zúčtuješ priamo do nákladov (prikláňam sa k 548, lebo nejde o opravu - 511, ani drobný majetok - 501) alebo ich priradíš do obstarávacej ceny ako jej súčasť (nie teda technické zhodnotenie - odpisovať budeš ako v prvom roku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať