Zavrieť

Porady

JU - postupy

Prosila by som Vás o radu, pretože v jednoduchom účtovníctve som nováčik, avšak rada by som vypracovala DP typu B bratovi - SZČO, neplatca DPH, ktorý má pár vydaných faktúr v cudzej mene + ich úhrady, a úhrady odvodov, + cestovné príkazy, a neviem či moje myšlienkvoé pochody v jednoduchom účtrovníctve sú správne?

Vydané faktúry prepočítam kurzom NBS v deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia?

Úhrady týchto vydaných faktúr prepočítam kurzom NBS v deň úhrady?

Vzniknuté kurzové rozdiely, čo s nimi? Zapíšem podľa toho, čo vyjde či zisk alebo strata do pokladničného denníka, buď pripočítam(príjem do pokladnice - zisk) alebo dám výdaj z pokladnice(strata), a tým mi ovplyvnia aj základ dane, alebo treba to ešte nejako zaúčtovať?

Úhrady odvodov mi je jasná a nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia pripočítam k platbám za poistné.

A vypracujem cestovné príkazy, vyplývajú mi ešte nejaké iné povinnosti, na ktoré som zabudla?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Kurzové rozdiely vyrovnáš len v knihe vystavených faktúr v PD o nich neúčtuješ.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ivana184 Pozri príspevok
    A ako ovplyvnia mi základ dane?
    Keďže o kurzových rozdieloch v jednoduchom účtovníctve neúčtuješ, neovplyvnia ti ani HV.

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Kurzové rozdiely ti vzniknú len v knihe pohľadávok a záväzkov, v peňažnom denníku sa o nich neúčtuje - v jednoduchom účtovníctve neovplyvňujú základ dane. ZD ti ovplyvnia jedine kurzové rozdiely na konci roka, ktoré vzniknú po prepočte valút v pokladni a na devízovom účte.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    cloe Pozri príspevok
    Keďže o kurzových rozdieloch v jednoduchom účtovníctve neúčtuješ, neovplyvnia ti ani HV.
    Je pravda, že KR evidovaný na DF neovplyvní ZD. Vyrovná sa len v záväzkoch.
    Ale na druhej strane v podstate KR ovplyvňuje ZD. Napr. Zahraničná DF je evidovaná v záväzkoch v Sk na sumu 1000,- Sk. Pri úhrade ale podľa kurzu NBS sa uhradí 1050,-Sk a táto suma vstupuje do VOZD (ak sa jedná o taký výdavok). Môže byť samozrejme aj prípad, že podľa kurzu bude úhrada 950,-Sk. Je to vlastne určitá forma skrytého KR.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    ekopo Pozri príspevok
    Je pravda, že KR evidovaný na DF neovplyvní ZD. Vyrovná sa len v záväzkoch.
    Ale na druhej strane v podstate KR ovplyvňuje ZD. Napr. Zahraničná DF je evidovaná v záväzkoch v Sk na sumu 1000,- Sk. Pri úhrade ale podľa kurzu NBS sa uhradí 1050,-Sk a táto suma vstupuje do VOZD (ak sa jedná o taký výdavok). Môže byť samozrejme aj prípad, že podľa kurzu bude úhrada 950,-Sk. Je to vlastne určitá forma skrytého KR.
    Keď sa to tak vezme, vlastne máš pravdu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.