Zavrieť

Porady

COLNÝ ÚRAD a kontrola

Ahojte poraďáci,
prosím Vás poradíte mi? Nahlásila sa mi kontrola z colného úradu na minerálne oleje. Máme predajňu a možno 2x do roka kúpim oleje do áut. Dnes mi volali, že začínajú u mňa kontrolu. Mám priniesť peňažný denník, všetky nákupy, hlavne "evidenciu". Nakoľko som toho nemala veľa nerobila som to, má niekto skúsenosť čo tam budú chcieť?
Naposledy upravil remenka : 15.03.07 at 09:03
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    eav77 je offline (nepripojený) eav77

    eav77
    prosim vas, ake doklady chce colny urad pri kontrole spotrebnej dane z min.olejov??
    vobec neviem co im mam nachystat..
    D.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    My sme mali kontrolu pred týždňom, al esme užívateľský podnik (nakupujeme daňovo zvýhodnený minerálny olej). Kontrolovali od žiadosti o zaradenie do evidencie, cez vydanie odberných poukazov, zmluvu s výrobcami tohto oleja, odberné poukazy, evidenciu nákupu a spotreby, zoznam strojov, inventúry na konci roka vo veľkej nádrži a tiež v nádrržiach strojov, účel použitia DZMO, no jednoducho všetko.
    Záleží, čo je predmetom Vašej kontroly, na čo ste registrovaní?

    eav77 je offline (nepripojený) eav77

    eav77
    mame prevadzku pneuservisu, predavame oleje, oprava a udzba MV..zatial som nasla len nejake FA z kupy olejov, co este im mam nachystat??
    tie kontroly su uz nejak casto

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Škoda, že tieto príspevky neboli zaradené do Porady – Ostatné dane a clá, lebo patria logicky tam, tu sú akosi utopené, objavil som ich náhodou.
    Zo všetkých príspevkov vyplýva, že ide o kontrolu spotrebnej dane z minerálnych olejov, aspoň tak sú jednotlivé príspevky podané, zarážajúce je však to, že colný úrad chce vykonať daňovú kontrolu u takých subjektov, ktoré takejto daňovej kontrole nepodliehajú!
    Podľa ustanovenia § 15 zákona č. 511/1992 Zb. daňovou kontrolou zamestnanec správcu dane zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane, alebo vznik daňovej povinnosti, a to u daňového subjektu alebo na mieste, kde to účel kontroly vyžaduje. Daňová kontrola sa vykonáva v rozsahu, ktorý je nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu.
    Zo všetkých príspevkov okrem príspevku 4 ale vyplýva, že ide o subjekty, ktoré nie sú nijakým spôsobom registrované alebo evidované na účely spotrebnej dane z minerálneho oleja, nevzniká u nich nijaká daňová povinnosť, preto nepodávajú nijaké daňové priznanie a neplatia ani spotrebnú daň z minerálneho oleja, teda akú daňovú kontrolu chce colný úrad vykonať, a to ešte takým spôsobom, že si daňový subjekt predvoláva a požaduje priniesť doklady. Na takúto kontrolu v tomto prípade colný úrad nemá právo, teda ide jednoznačne o šikanovanie podnikateľského subjektu, ktorý nie je daňovým subjektom spotrebnej dane z minerálneho oleja a súčasne aj o zneužívanie právomoci!
    Podľa ustanovenia § 40 zákona č. 98/1994 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja však má colný úrad právo vykonať daňový dozor, ktorý ho oprávňuje vstupovať do každej prevádzkovej budovy, miestnosti, obydlia alebo nebytového priestoru, ktorý kontrolovaný subjekt používa aj na podnikanie s minerálnym olejom, ako aj vstupovať do priestorov, o ktorých je známe alebo sa dá predpokladať, že sa v nich nachádza alebo môže nachádzať minerálny olej. Z uvedeného je jasné, že daňový dozor sa nevykonáva v teplúčku vlastnej kancelárie, ale že je treba zájsť k daňovému subjektu a na mieste sa presvedčiť o činnosti podnikateľského subjektu, o tom je správa spotrebných daní, o fyzickom monitorovaní tovarov podliehajúcich spotrebným daniam! Žiaľ, niektoré colné úrady to majú pomýlené. Mimochodom, niektorým pracovníkom Colnej správy chýba dokonca aj lojalita štátneho zamestnanca voči svojmu postaveniu, o čom som sa presvedčil z niektorých príspevkov na stránkach Porady..., teda ako im dôverovať.
    A keď sme už pri tovaroch podliehajúcich spotrebným daniam, konkrétne pri minerálnych olejoch, motorové a prevodové oleje sú síce minerálnym olejom a teda predmetom dane, ako vyplýva z ustanovenia § 4 ods. 2 písm. b) zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, podľa ustanovenia ods. 8 písm. c) uvedeného paragrafu podliehajú kontrole iba tovary kódu kombinovanej nomenklatúry 2710 11 až 2710 19 69. Motorové a mazacie oleje sú však tovary kódu kombinovanej nomenklatúry 2710 19 81 resp. 2710 19 87...
    Teda aká daňová kontrola?
    Dav 04.02.17 17:08 priradil do Porady
    Dav 04.02.17 17:08 priradil do Porady

    COLNÝ ÚRAD a kontrola

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.