Zavrieť

Porady

Usporiadat
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Bez udania dôvodu to môže byť len skončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou.
0 0
BRUSNO BRUSNO

BRUSNO je offline (nepripojený) BRUSNO

A čo robiť keď proste napíše len okamžitú výpoveď bez udania dôvodu - a bez paragrafu zo dňa na deň?
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

§ 78

(1) Ak dal zamestnanec neplatnú výpoveď alebo ak skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a zamestnávateľ mu oznámil, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu, jeho pracovný pomer sa nekončí.

(2) Ak nevykonával zamestnanec prácu v súvislosti s neplatným skončením pracovného pomeru, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce.

(3) Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,
c) bol pracovný pomer neplatne skončený v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
BRUSNO Pozri príspevok
A čo robiť keď proste napíše len okamžitú výpoveď bez udania dôvodu - a bez paragrafu zo dňa na deň?
Takéto OSPP by bolo neplatné, a to na základe § 70 ZP:

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

kamos mi volal, že chce dať výpoveď v práci po desiatich rokoch, lebo od 1.6.2007 nastupuje inde. Aký paragraf by mal použiť a vraj chce odstupne :-)))) No čo mu mám na to povedať? :-) a co je povinný voči zamestnávateľovi ďalej robiť. Musí sa zamestnávateľ k výpovedi vyjadriť? Ak nebude chcieť súhlasiť? Poradte mi prosím, musí dať výpoved dnes do 15.00,lebo potom sefo niekde odchadza ..... PROSIM POMOZTEEEEEEE :-)) DAKUJEM
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Velettka Pozri príspevok
kamos mi volal, že chce dať výpoveď v práci po desiatich rokoch, lebo od 1.6.2007 nastupuje inde. Aký paragraf by mal použiť a vraj chce odstupne :-)))) No čo mu mám na to povedať? :-) a co je povinný voči zamestnávateľovi ďalej robiť. Musí sa zamestnávateľ k výpovedi vyjadriť? Ak nebude chcieť súhlasiť? Poradte mi prosím, musí dať výpoved dnes do 15.00,lebo potom sefo niekde odchadza ..... PROSIM POMOZTEEEEEEE :-)) DAKUJEM
Buď dohodou- §60, alebo výpoveďou -§61, ale ani u jedného § nebude nárok na odstupné.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

a pri ktorom sa nemusí zamestnávateľ k výpovedi vyjadriť? aby nerobilproblémy ... čo myslím robiť bude .... Ď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Velettka Pozri príspevok
a pri ktorom sa nemusí zamestnávateľ k výpovedi vyjadriť? aby nerobilproblémy ... čo myslím robiť bude .... Ď.
Pri dohode je potrebný jeho súhlas, ak nebude súhlasiť, nemôže skončiť PP, ak dá výpoveď, PP skončí uplynutím VD, tá je dvojmesačná.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

a musí mu dať na tú výpoveď nejakú pečiatku a dtum prevzatia? .. ak nebude scieť potvrdit prevzatie?
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

ale pri §61 kd pracuje viac ako 5 rokov má výpovednú lehotu 2+1, nie? .. on potrebuje 2 mesiace
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Velettka Pozri príspevok
a musí mu dať na tú výpoveď nejakú pečiatku a dtum prevzatia? .. ak nebude scieť potvrdit prevzatie?
Áno, dátum prevzatia je tam potrebný.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Velettka Pozri príspevok
ale pri §61 kd pracuje viac ako 5 rokov má výpovednú lehotu 2+1, nie? .. on potrebuje 2 mesiace
To sa týka len výpovede zo strany zamestnávateľa podľa § 63 odst.1....
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

a ked dá §60 dohodou a do toho klauzulku, ze ak s tym zamestnavatel nesuhlasi, tak dava podla §61 .. moze byt v jednej obe?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Velettka Pozri príspevok
a ked dá §60 dohodou a do toho klauzulku, ze ak s tym zamestnavatel nesuhlasi, tak dava podla §61 .. moze byt v jednej obe?
Myslíš dve v jednom? Nie, nie.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Môže./Ak nesúhlasíte s dohodou, považujte moju žiadosť za výpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety Pozri príspevok
Myslíš dve v jednom? Nie, nie.
AK bude dohoda, odíde dátumom uvedeným na dohode, ak výpoveďou, tak aj tak bude do júna voľný.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ja by som si nachystala dva listy. Jednu dohodu o ukončení PP, s ktorou ak nebude súhlasiť, tak mu okamžite predložím druhý list, výpoveď.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

a platípri tej vyýpovedi to 2+1 mesiace výpovedná lehota? (pracoval tam vraj 8 rokov)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Velettka Pozri príspevok
a platípri tej vyýpovedi to 2+1 mesiace výpovedná lehota? (pracoval tam vraj 8 rokov)
Už som písala, že ak dá výpoveď on, tak bude dvojmesačná VD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať