Zavrieť

Porady

Začiatočníčka - podvojné účtovníctvo

Ahojte poraďáci, som začiatočníčka vo vedení PÚ a idem robiť prvý krát v živote uzávierku. Môžete mi prosím poradiť nejaké spôsoby ktorými sa dajú overiť niektoré hodnoty uvedené v súvahe?
Akú úlohu v podvojnom účtovníctve spĺňa saldo? Hlavná kniha? A obratová predvaha?
Nesadla mi súvaha s výsledovkou . Neviete mi poradiť kde hľadať chybu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    Skús si skontrolovať obraty v hlavnej knihe - MD = D, je možné že máš niečo zaúčtované na účte ktorý nie je v účtovnom rozvrhu. Prípadne v konfigurácii súvahy nemáš zadané všetky účty, alebo máš ten istý účet v aktívach a aj v pasívach.

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    V salde by sa mali kontrolovať záväzky a pohľadávky (úhrady voči dodávateľom a odberateľom).

    Hlavná kniha je vlastne s denníkom podstata PÚ. Denník obsahuje chronologicky všetky prípady a hlavná kniha obsahuje syntetické a analytické účty na ktorých je denník "zatriedený" na jednotlivé účty.

    Predvaha je podľa akousi kontrolou - kontroluješ začiatočné stavy, obraty na účtoch a napokon konečné zostatky. Všetky by mali sedieť a byť vyrovnané.

    Ohľadom chyby. Ťažko určiť, bez bližšieho pohľadu na vec.

    Janka P je offline (nepripojený) Janka P

    žena - čo viac si želať ? Janka P
    Motifka Pozri príspevok
    A aké tam má byť číslo má tam byť nula??
    Nerozumiem otázke. Kde má byť nula ?
    Naposledy upravil Janka P : 19.03.07 at 09:04

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Motifka Pozri príspevok
    Či v hlavnej knihe má byť v stĺpci konečný zostatok nula?
    Áno, obraty účtov v HK majú v salde vykazovať 0.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Motifka Pozri príspevok
    Môžeš mi prosím ťa povedať prečo musia vykazovať nulu? Nerozumiem tomu .
    Je to predsa princíp podvojného účtovníctva. Každý zaúčtovaný doklad musí spĺňať predpoklad, že MD=D. Čiže obraty na obidvoch stranách sa musia rovnať. Preto tá 0. Ak to tak nemáš, je v účtovníctve chyba. Je to buď to, ako už bolo uvedené, že máš účtované na účte, ktorý nemá miesto vo výkazoch (napr. 395), nemáš preúčtovaný HV z predchádzajúceho účtovného obdobia alebo nie sú korektne prevedené zostatky súvahových účtov z minulého účtovného obdobia. Iné ma momentálne nenapadá. Správnosť prechodu z jedného účt. obdobia do druhého si najľahšie overíš porovnaním účtovných pohybov na účte 702 predchádzajúceho obdobia v období uzavretie s pohybmi účtu 701 bežného účt. obdobia v období otvorenie.

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Skontroluj si, či:
    - po zaúčtovaní na poč.účet súvahový máš zostatok na účte 701 = 0
    - nemáš zostatok na účte 431, 131
    - nemáš analytické účty k synetickým účtom, ktoré sa ti objavili na niektorých riadkoch súvahy 2x

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.