Zavrieť

Porady

hospodarsky vysledok

Firma vznikla 25.11.2006 a k 31.12.2006 nedosiahla zisk ale stratu. Hospodarsky vysledok je teda strata. K 1.1.2007 pri otváraní účtovných kníh je strata zaúčtovaná nasledovne
431/701

Do konca roka firma počíta zo ziskom. Valne zhromaždenie sa rozhodlo, že tú stratu uhradí k 31.12.2007. Mam nechať tú stratu na účte 431 a preúčtujem ju až v decembri alebo ju preučtujem oproti nejakemu uctu teraz v januari?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Kvietocek Pozri príspevok
    Firma vznikla 25.11.2006 a k 31.12.2006 nedosiahla zisk ale stratu. Hospodarsky vysledok je teda strata. K 1.1.2007 pri otváraní účtovných kníh je strata zaúčtovaná nasledovne
    431/701

    Do konca roka firma počíta zo ziskom. Valne zhromaždenie sa rozhodlo, že tú stratu uhradí k 31.12.2007. Mam nechať tú stratu na účte 431 a preúčtujem ju až v decembri alebo ju preučtujem oproti nejakemu uctu teraz v januari?
    Strata ti zostane na účte 431, až kým neprebehne Valné zhromaždenie. ak už bolo, tak na základe rozhodnutia a zápisnice z Valného zhromaždenia, na ktorom sa schávlila účtovná závierka za rok 2006 preúčtuješ stratu z účtu 431 na účet 429 neuhradená strata min. rokov.
    K 31.12.2007 ak dosiahne spoločnosť zisk, tak k 1.1.2008 ho budeš mať na účte 431 a zasa až keď prebehne valné zhromaždenie, na ktorom sa rozhodne o rozdelení zisku a prípadnej úhrade straty z minulých rokov, tak podľa toho preúčtuješ tento zisk.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    takze ja to musim teraz preuctovat na 429/431 - ako neuhradenú stratu minulých rokov a na úcte 429 mi to bude trcat aj k 31.12.2007
    Kedy potom mozem vyrovnat tu stratu?

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Kvietocek Pozri príspevok
    takze ja to musim teraz preuctovat na 429/431 - ako neuhradenú stratu minulých rokov a na úcte 429 mi to bude trcat aj k 31.12.2007
    Kedy potom mozem vyrovnat tu stratu?
    Ak máš rozhodnutie VZ, na ktorom schválilo ÚZ za rok 2006, tak si toto rozhodnutie priložíš k ID a preúčtuješ stratu tak ako si napísala.

    Účet 429 vyrovnáš až v roku 2008, keď budeš mať schválenú ÚZ za rok 2007. Samozrejme, ak za rok 2007 dosiahnete zisk

    Dopĺňam, že v rozhodnutí VZ musí byť vyslovene napísané, že sa má strata preúčtovať na neuhradenú stratu min. rokov a takisto keď budeš chcieť použiť zisk z r. 2007 na úhradu straty z r. 2006.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Kedy mozem potom Internym dokladom ponizit zisk o tu stratu z roku 2006? V Januari?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Kvietocek Pozri príspevok
    Kedy mozem potom Internym dokladom ponizit zisk o tu stratu z roku 2006? V Januari?
    Keď si poriadne prečítaš odpoveď od sta - tam to je uvedené: "Ak máš rozhodnutie VZ...."

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Kvietocek Pozri príspevok
    Kedy mozem potom Internym dokladom ponizit zisk o tu stratu z roku 2006? V Januari?
    Na rozhodnutí VZ máš dátum, kedy sa konalo. Takže k tomuto dátumu zaúčtuješ ID

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Ak nechceš evidovať tú stratu na účte 429-neuhradená strata z minulých rokov, tak by sa to dalo ešte zaučtovať / samozrejme záleží na rozhodnutí VZ, kde to musí byť napísané/ ako úhrada straty spoločníkmi 354/431.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Valne zhromazdenie prebehne v maji tohto roku 2007 na ktorom sa odsuhlasi strata a dohodne sa ze sa uhradi zo zisku za rok 2007. Na zaklade tohto rozhodnutia VZ zauctujem ID 429/431 - ako neuhradenú stratu minulych rokov. Cely rok 2007 tu stratu budem mat na ucte 429. K 31.12.2007 dosiahne spolocnost zisk. Pokial spravne uvazujem ten zisk za r.2007 musi schvalit VZ. Ten zisk sa bude schvalovat v roku 2008 V roku 2008 sa VZ rozhodne ze cast zisku pouzije na uhradenie straty z r.2006. Na zaklade tohto rozhodnutia urobim v roku 2008 ID v ktorom preuctujem tu neuhradenu stratu nasledovne 428/429??? Tymto zapisom stratu zlikvidujem.
    Spravne som to pochopila???

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    macula Pozri príspevok
    Ak nechceš evidovať tú stratu na účte 429-neuhradená strata z minulých rokov, tak by sa to dalo ešte zaučtovať / samozrejme záleží na rozhodnutí VZ, kde to musí byť napísané/ ako úhrada straty spoločníkmi 354/431.
    Maculka, aj o úhrade straty spoločníkmi musí rozhodnúť VZ.
    Teda o akomkoľvek naložení s HV musí rozhodnúť VZ - účtovníčka koná len na základe zápisnice. Jej iniciatíva siaha len potiaľ, že pred VZ môže spoločníkov alebo konateľov na túto vec upozorniť a oboznámiť ich s možnosťami ako sa dá strata riešiť. Všetko je uvedené v Obchodnom zákonníku.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Vie mi niekto poradit ci som to pochopila spravne s tym VZ to co som napisala na prvej strane? Dakujem

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Kvietocek Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradit ci som to pochopila spravne s tym VZ to co som napisala na prvej strane? Dakujem
    Dali sme Ti aj s Libou súhlas, to znamená, že áno dobre si to pochopila a je to tak ako si napísala v príspevku č. 10

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    liba2 Pozri príspevok
    Maculka, aj o úhrade straty spoločníkmi musí rozhodnúť VZ.
    Teda o akomkoľvek naložení s HV musí rozhodnúť VZ - účtovníčka koná len na základe zápisnice. Jej iniciatíva siaha len potiaľ, že pred VZ môže spoločníkov alebo konateľov na túto vec upozorniť a oboznámiť ich s možnosťami ako sa dá strata riešiť. Všetko je uvedené v Obchodnom zákonníku.

    Ja viem, preto som dala do zátvorky, že záleží na rozhodnutí VZ a že úhrada straty spoločníkmi je jednou z možností.

    szisza je offline (nepripojený) szisza

    szisza
    Ahojte, prosím vás, mala spoločnosť stratu v r. 2009. Na účte č. 427 ostatné fondy, ktoré boli tvorené zo zisku je taká suma, z čoho by sa strata mohla odpísať. Môžem valnému zhromaždeniu navrhnúť takéto riešenie? Na účte 429 by sme to nechceli evidovať.
    Ďakujem

    szisza je offline (nepripojený) szisza

    szisza
    Môžem poprosiť niekoho, nech sa k tomu vyjadrí, lebo ak sa to nedá, aby som im hlúposť nehovorila.
    Ďakujem

    skill je offline (nepripojený) skill

    skill
    Ahojte poradaci, poprosim o radu. Nie som erudovany uctovnik, skolenie a samouk. Mozno sa opytam blbost , ale skusim to. Prebral som uctovnictvo, je to organizacna zlozka, dotovana,nevytvara zisk, nema odberatelske faktury.Prevazne su v strate, v r.2006 maličky zisk. Maju od r.2004 naakumulovane sumy na ucte 428 a 429.O valnom zhromazdeni netusia. A teraz otazka - co s tym urobit?? Robim dodatocne DP za r.2009, dalo by sa este nieco dorobit do tohto obdobia ? a ako? prosim o radu.Uhrada straty spolocnikmi nehrozi.
    dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prepáč, to musíš vedieť, čo máš a čo sa týa obdobia 2009.
    VZ organizačnej zložky neexistuje je to len odnož zakladateľskej spoločnosti - musíš sa obrátiť na nich, aby rozhodli, čo so stratou.
    Zúčtuješ podľa uznesenia VZ.

    skill je offline (nepripojený) skill

    skill
    ja viem z učtovnictva ,že je zostatok aj na 428 aj na 429 a myslim, že ma existovat len jeden z týchto učtov. Alebo sa mýlim? Tie učty ,ak teda rozhodne VZ zakladatelskej spolocnosti možem vyrovnat v r.2010 (na zaklade rozhodnutia VZ za rok 2009)? Oni tomu nerozumeju, co predlozim to podpisu a nerad by som sa dopustil omylu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.