Zavrieť

Porady

336 - Zúčtovanie s orgánmi sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia

Ahojte,
som živnostník, potreboval by som poradit, ako zaúčtovať dávku od sociálnej poisťovne za obdobie mojej PN-ky v roku 2006.
Podľa §9 zákona o dani z príjmov ide o príjem oslobodený od dane. Myslim si, že by sa mal aj tak zaučtovať a v daňovom priznani uviesť ako položka znižujúca základ dane.
Dakujem za pomoc mihajl
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mihajl Pozri príspevok
    Ahojte,
    som živnostník, potreboval by som poradit, ako zaúčtovať dávku od sociálnej poisťovne za obdobie mojej PN-ky v roku 2006.
    Podľa §9 zákona o dani z príjmov ide o príjem oslobodený od dane. Myslim si, že by sa mal aj tak zaučtovať a v daňovom priznani uviesť ako položka znižujúca základ dane.
    Dakujem za pomoc mihajl
    Dávka PN sa nemá objaviť v účtovnícte. To ti ide do vačku. Nemá to nič spoločné s DP.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    mihajl Pozri príspevok
    Ahojte,
    som živnostník, potreboval by som poradit, ako zaúčtovať dávku od sociálnej poisťovne za obdobie mojej PN-ky v roku 2006.
    Podľa §9 zákona o dani z príjmov ide o príjem oslobodený od dane. Myslim si, že by sa mal aj tak zaučtovať a v daňovom priznani uviesť ako položka znižujúca základ dane.
    Dakujem za pomoc mihajl
    Ak Ti nemocenská dávka prišla na b.účet , o ktorom účtuješ, ide o príjem neovplyvňujúci základ dane. Tým je to vyriešené ....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak účtuješ v PÚ, tam by sa to riešilo cez odpočítateľnú položku.

    Ak účtuješ v JÚ, príjem zaúčtuješ ako PNZD a nič viac neriešiš.

    Je prirodzené, že si zaplatené poistné dávaš do daňových výdavkov, ako si však správne niekde vyššie napísal, nemocenská dávka je príjem oslobodený od dane .

    mihajl je offline (nepripojený) mihajl

    mihajl
    ano som zivnostnik uctujuci v podvojnom uctovnictve. nemocensku som dostal v hotovosti, nie na b.u.. nerad by som nieco riskoval, ale netusim ako to zauctovat? Na MD by som dal 336, na na D neviem...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak si dostal nemocenskú dávku v hotovosti, vôbec o nej neúčtuj. Neriskuješ absolútne nič.

    mihajl je offline (nepripojený) mihajl

    mihajl
    dakujem za radu. ;-) aj tak by ma zaujimalo ako by sa to malo zauctovat. V osnove,v postupoch uctovania a ani v prikladoch uctovania som nenasiel nic...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    mihajl Pozri príspevok
    dakujem za radu. ;-) aj tak by ma zaujimalo ako by sa to malo zauctovat. V osnove,v postupoch uctovania a ani v prikladoch uctovania som nenasiel nic...

    Ani nikde nenájdeš, pretože sa o tom neúčtuje

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.