Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Ahojte poraďáci,
Poradíte mi pls. - v r. 2006 som mala dvoch zamestnávateľov aj živnosť, takže si robím priznanie sama. Živnosť som k 31.5.2006 prerušila a v tom roku som už ani príjem zo živnosti nemala - okrem 1,- Sk úrok v banke . Avšak výdavky som reálne mala 1560,- Sk odvody do VšZP a 1165,- Sk reálne poplatky v banke a pod. Doteraz som mala od vzniku živnosti uplatňované výdavky paušálne. Čo teraz?
Z 1,- Sk si 40% paušálne výdavky dám asi ťažko . Ak by som si chcela uplatniť výdavky reálne, čo všetko to obnáša? To by som musela robiť výkazy a tým pádom dorobiť za všetky predchádzajúce roky účto - pokladňu, zásoby,..... aby som vedela tie výkazy vôbec vyplniť. Nieže?
Ďakujem za Vaše odpovede
__________________
molka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    molka Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    Poradíte mi pls. - v r. 2006 som mala dvoch zamestnávateľov aj živnosť, takže si robím priznanie sama. Živnosť som k 31.5.2006 prerušila a v tom roku som už ani príjem zo živnosti nemala znamená to, že v roku 2006 neboli žiadne príjmy zo živnosti?- okrem 1,- Sk úrok v banke . Avšak výdavky som reálne mala 1560,- Sk odvody do VšZP a 1165,- Sk reálne poplatky v banke a pod. Doteraz som mala od vzniku živnosti uplatňované výdavky paušálne. Čo teraz?
    Z 1,- Sk si 40% paušálne výdavky dám asi ťažko . Ak by som si chcela uplatniť výdavky reálne, čo všetko to obnáša? urobiť si jednoduché účtovníctvo + uskutočniť operácie pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo To by som musela robiť výkazy a tým pádom dorobiť za všetky predchádzajúce roky účto - pokladňu, zásoby, nie, minulé roky sa nemenia..... aby som vedela tie výkazy vôbec vyplniť. Nieže?
    Ďakujem za Vaše odpovede
    __________________
    molka
    Komentár červeným

    molka je offline (nepripojený) molka

    molka
    Áno, v r. 2006 som nemala ako SZČO žiadne príjmy - okrem spomínanej 1,- Sk úrok v banke.
    "..uskutočniť operácie pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo" - to znamená konkrétne čo?
    No minulé roky sa síce nemenia, ale na to aby som vedela vypísať výkaz o majetku a závúzkoch za rok 2006, potrebujem vedieť počiatočné stavy - za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie....... a to momentálne neviem, keďže som mala doteraz paušál a som to robiť nemusela.......Takže by som si to musela / pre seba / spraviť za všetky predchádzajúce roky, aby som sa dopracovala k počiatočnému stavu. Nieže?
    Ďakujem.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Ja osobne by som od príjmu odrátala iba platby do poisťovne a bola by som za rok 2006 v mínuse...

    molka je offline (nepripojený) molka

    molka
    Ale čo s tými výkazmi? Aj tak ich budem musieť robiť?
    Rozmýľala som že nedám výdavky žiadne, nedám výkazy a hotovo.....
    Čo vy na to?

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    Opatrenie
    Ministerstva financií Slovenskej republiky z 18. decembra 2003

    o postupe pri prechode z evidencie vedenej
    na účely paušálnej dane do sústavy jednoduchého účtovníctva
    alebo podvojného účtovníctva


    § 1
    (1) Ak ide o daňovníka, ktorý do 31. decembra 2003 viedol evidenciu príjmov, hmotného majetku a nehmotného majetku využívaného na podnikanie, pohľadávok a záväzkov, prijatých a vydaných účtovných dokladov na účely osobitného spôsobu zdanenia (ďalej len „paušálna daň“) podľa § 15 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č.*366/1999 Z. z.“) a v nasledujúcom zdaňovacom období pokračuje v podnikaní alebo v inej samostatnej zárobkovej činnosti aj po 31. decembri 2003 a*ktorý bude účtovať v*sústave
    a) jednoduchého účtovníctva, zníži sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31.*decembri 2003 o*cenu nespotrebovaných zásob zaplatených do 31. decembra 2003, ak tieto zásoby neboli zahrnuté do daňových výdavkov podľa §*24 zákona č.*366/1999 Z.*z. v*zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane,
    b) podvojného účtovníctva, zvýši sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31.*decembri 2003 o*hodnotu pohľadávok evidovaných k*31.*decembru 2003, ak tieto pohľadávky neboli zahrnuté do základu dane podľa zákona č.*366/1999 Z.*z. v*zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane.

    (2) Záväzky, vzniknuté v*zdaňovacom období (zdaňovacích obdobiach), v*ktorom daňovník uplatňoval paušálnu daň a*evidované k*31.*decembru 2003, ktoré daňovník uhradí po 31.*decembri 2003, neznižujú základ dane.
    (3) Hmotný majetok alebo nehmotný majetok využívaný na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý daňovník k*31.*decembru 2003 evidoval, sa ďalej odpisuje tak, ako keby sa tento majetok odpisoval aj počas uplatňovania paušálnej dane.


    Znamená to, že nejaká evidencia o zásobách, pohľadávkach, záväzkoch, majetku .... musela byť vedená aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov a pri prechode na JU sa bude vychádzať z nej.
    Základ dane sa teda zníži o hodnotu zásob, ktoré si mala na sklade k 1.1. (tie boli uhradené v minulom roku). Záväzky z roku 2005 ak sa uhradia v roku 2006 - úhrada ide do VNZD (výdavky neovplyvnia základ dane).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.