Zavrieť

Porady

Neopods.platby a ich vrátenie

Dobrý deň,
1. mám zdvojenú platbu na pohľadávku-odberateľ uhradil 2x tú istú FA ,mi sme to obratom vrátili ako zdvojenú platbu.môže to byť zaúčtované
Príjem 221/311
Vrátenie výdaj 321/221

2. My sme omylom uhradili Fa dodávateľovi zo zlého účtu,preto nám dodávatel úhradu vrátil .Zaúčtované
úhrada výdaj 518/221
vrátenie príjem 221/602 Je to správne?

Vdaka pekný slnečný unáhlený deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    danastefan Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    1. mám zdvojenú platbu na pohľadávku-odberateľ uhradil 2x tú istú FA ,mi sme to obratom vrátili ako zdvojenú platbu.môže to byť zaúčtované
    Príjem 221/311
    Vrátenie výdaj 321/221 Nie tu musíš mat 311/221 inak nevypáruješ tú mylnú platbu.

    2. My sme omylom uhradili Fa dodávateľovi zo zlého účtu,preto nám dodávatel úhradu vrátil .Zaúčtované
    úhrada výdaj 518/221
    vrátenie príjem 221/602 Je to správne? Nie je to výnos, ale 518/221 s mínusom, zníženie nákladov

    Vdaka pekný slnečný unáhlený deň.
    OdpoveĎ viď červeným

    danastefan je offline (nepripojený) danastefan

    danastefan
    Ešte raz sa vrátim k prvewj otázke príjem bol uhradený na 221/311,ale nešla som cez vystavené FA nakoľko tam už bolo všetko uhradené,len odberateľ to omylom uhradil.Preto aj vrátenie výdaj som dala na 321/221 .Alebo to má dať tiež výdaj 311/221 alenie cez vyst.FA a mínusom
    Dík

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    danastefan Pozri príspevok
    Ešte raz sa vrátim k prvewj otázke príjem bol uhradený na 221/311,ale nešla som cez vystavené FA nakoľko tam už bolo všetko uhradené,len odberateľ to omylom uhradil.Preto aj vrátenie výdaj som dala na 321/221 .Alebo to má dať tiež výdaj 311/221 alenie cez vyst.FA a mínusom
    Dík
    Jednoznačne cez 311/221. Priamo do denníku. Keď použiješ 321 tak sa nikdy nezbavíš preplatku na 311. A konec koncov neplatíš dodávateľovi (321) ale odberateľovi (311), ktorý omylom poslal viac peňazí.

    danastefan je offline (nepripojený) danastefan

    danastefan
    lenže ak to tak urobím,tú 2. mínusom nesedí mi zostatok v banke./výdaj mínusom na 518/221

    a v 1.otázke mi potomnesedia odberatelia oproti neuhradeným FA - odberatelov/výdaj zdv.platby 311/221.

    už mám v tom chaos!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    danastefan Pozri príspevok
    lenže ak to tak urobím,tú 2. mínusom nesedí mi zostatok v banke./výdaj mínusom na 518/221

    a v 1.otázke mi potomnesedia odberatelia oproti neuhradeným FA - odberatelov/výdaj zdv.platby 311/221.

    už mám v tom chaos!
    Dvojitá úhrada:

    Kniha fa 1000
    uhrada 1000
    zostatok 0
    ucet 1000

    Ucet 1.uhrada 1000
    2.uhrada 1000
    vratka -1000
    konecný efekt 1000

    2.prípad:

    uhrada dodávatelovi 1x 1000 518/221
    uhrada dodávatelovi 2x 1000 518/221
    vratka od dodávateľa -1000 518/221
    konečný efekt z účtu ubudlo len 1000

    Keď nepomôže ani toto, skús potom nakresliť šibeničky a tan zapísať pohyby na strany MD a D.

    danastefan je offline (nepripojený) danastefan

    danastefan
    Tá 1.otázka je už OK.ale vtej druhej je asi chyba vtom že ja mám zaúčtovné výdaj z BU 518/221 neopodstatnená uhrada a potom mi úhradu vrátili ako príjem BU a ak ho dám mínusom,vlastne sa mi nič nevráti 518/221
    Príklad uhrada- BUV 518/221 1248,-
    vrátenie - BUP 518/221 -1248,-
    vlastne mám výdaj 1 248,- Neviem

    Ide tu vlastne o to,že som z účtu s.r.o. uhradila FA ,ktorá bola na živnosť,nakoľko má dotyčný aj s.r.o. aj ešte živnosť

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    danastefan Pozri príspevok
    Tá 1.otázka je už OK.ale vtej druhej je asi chyba vtom že ja mám zaúčtovné výdaj z BU 518/221 neopodstatnená uhrada a potom mi úhradu vrátili ako príjem BU a ak ho dám mínusom,vlastne sa mi nič nevráti 518/221
    Príklad uhrada- BUV 518/221 1248,-
    vrátenie - BUP 518/221 -1248,-
    vlastne mám výdaj 1 248,- Neviem VeĎ tie dva zápisy sa navzájom vypárujú. Takže koneční efekt je 0,-. Zápis na stranu D účtu 221 mínusom je ako keby si zapásal na stranu MD plusom.


    Ide tu vlastne o to,že som z účtu s.r.o. uhradila FA ,ktorá bola na živnosť,nakoľko má dotyčný aj s.r.o. aj ešte živnosť
    Odpoveď červeným

    danastefan je offline (nepripojený) danastefan

    danastefan
    Dobré ránko,
    lenže na BU mi potom tých vrátených 1 248,-chýba ak je to mínusom.
    nemôže to byt výdaj 221/321 1 248
    príjem 321/221 1 248

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Pripojím sa:
    K 1.otázke: úhrada od odberateľa 221/311
    vrátenie odberateľovi 311/221
    k 2.otázke: úhrada dodávateľovi 321/221
    vrátenie dodávateľovi -321/221

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    danastefan Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    2. My sme omylom uhradili Fa dodávateľovi zo zlého účtu,preto nám dodávatel úhradu vrátil .Zaúčtované
    úhrada výdaj 518/221
    vrátenie príjem 221/602 Je to správne?

    Vdaka pekný slnečný unáhlený deň.
    danastefan Pozri príspevok
    Dobré ránko,
    lenže na BU mi potom tých vrátených 1 248,-chýba ak je to mínusom.
    nemôže to byt výdaj 221/321 1 248
    príjem 321/221 1 248
    V prvej otázke si napísal a použil účet 518 a v ďalšom príspevku píšeš o účte 321. Fa sa mala účtovať na 518/321 a úhrada z banky účtovať na 321/221 plusom. Vrátenu úhrady naúčtuješ buď 321/221 mínusom alebo 221/321 plusom. Záleží ako ti to soft. robí a v akom vlastne robíš?

    danastefan je offline (nepripojený) danastefan

    danastefan
    Ide o to ,že tá FA nebola s s.r.o. ale zo živnosti,len som ju omylom uhradila z účtu s.r.o.-tam ako prijatá FA nebola zaúčtovaná ale len uhradená a ja neviem ako tú mylnú úhradu a vrátenie na bU zaúčtovať.
    Robím v Money

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    danastefan Pozri príspevok
    Ide o to ,že tá FA nebola s s.r.o. ale zo živnosti,len som ju omylom uhradila z účtu s.r.o.-tam ako prijatá FA nebola zaúčtovaná ale len uhradená a ja neviem ako tú mylnú úhradu a vrátenie na bU zaúčtovať.

    úhrada u s.r.o.
    nemôžeš účtovať do nákladov a ani do výnosov, pretože fa sa netýkala s.r.o. A nemôžeš účtovať úhradu na 321, pretože s.r.o. nevznikol žiadny závazok. Ja takéto mylné platby preháňam cez spojovací účet, ktorý používam na zápočty.
    1) úhradu naúčtuj teda 395/221
    2) vrátenú úhradu 221/395

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.